| (خط ویژه تهران) 1606
آخرین به‌روز رسانی: 1400/05/03

شیوع کرونا در جهان باعث شد که تعدادی از کشورها و ایرلاین‌ها محدودیت‌هایی در پذیرش و جابجایی مسافران ایجاد کنند. اگر قصد خرید پرواز خارجی را دارید قبل از تهیه بلیط، سایت IATA را بررسی کنید و محدودیت‌های کشور مقصد را بخوانید. در نظر داشته باشید، نوین تراول در قبال عدم پذیرش مسافران به دلیل عدم انجام تست کرونا (لیست آزمایشگاه‌های مورد تایید ایرلاین‌ها)‌، پایان اعتبار پاسپورت و یا نظر کانتر پذیرش در فرودگاه، هیچگونه مسئولیتی ندارد و تمامی ‌عواقب ناشی از آن بر عهده مسافر خواهد بود.

آخرین به‌روز رسانی فهرست آزمایشگاه‌های مورد تایید ایرلاین‌ها را از اینجا ببینید.

 

 

 

 

 

 

ایران

بر اساس بخشنامه سازمان هواپیمایی، تا اطلاع ثانوی صدور بلیت و مسافرت از / به کشورهای برزیل، هند، بوتسوانی، نپال، استونی، لسوتو، مالاوی، موزامبیک، آفریقای جنوبی، زیمباوه و زامبیا ممنوع می‌باشد.

شرایط پذیرش مسافر در تمامی ‌پروازهای ورودی بین‌المللی بر اساس مقررات وزارت بهداشت و سازمان هواپیمایی کشوری:

1.فرم خوداظهاری، فرم وزارت بهداشت و فرم تعهدنامه  باید قبل از پرواز توسط مسافران تکمیل و در بدو ورود به مسئولین مربوطه ارائه گردد.

2. کلیه مسافران ورودی بالای 8 سال موظف به ارائه نتیجه تست منفی PCR پیش از سوار شدن به هواپیما در فرودگاه مبدا می‌باشند. مهلت اعتبار تست حداکثر 96 ساعت بوده و نتیجه آزمایش باید به زبان انگلیسی و با بارکد معتبر جهت بررسی و مورد تایید سفارت/کنسولگری ایران در کشور مبدا باشد. در صورت عدم ارائه تست معتبر، به مسافران اجازه ورود داده نخواهد شد.

3. مسافران ورودی از کشورهای اتحادیه اروپا (EU) در هنگام ورود به ایران، که دارای کارت واکسیناسیون کووید-19 بوده و از آخرین نوبت واکسن آنها 15 روز گذشته باشد، جهت انجام سفر به ایران از انجام تست PCR معاف خواهند بود. ارائه کارت واکسیناسیون الزامی می‌باشد.

4. با وجود به همراه داشتن گواهی سلامت، در بدو ورود به مرز هوایی ایران غربالگری مجدد از همه مسافران انجام خواهد شد و در صورت مشاهده موارد مشکوک پس از تست PCR، مسافران غیرایرانی به مدت ۱۴ روز در محل‌های مشخص شده قرنطینه می‌گردند (با اخذ مبلغ) و از مسافران با ملیت ایرانی تعهد نامه اقامت در قرنطینه خانگی به مدت ۱۴ اخذ خواهد شد.

5. استفاده از ماسک در کلیه مراحل سفر الزامی است.

6. به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، از پذیرش جامه‌دان‌های Cabin Size چرخ‌دار در فرودگاه جلوگیری می‌شود.

7. از تاریخ ۱۰ مهر 99 تا اطلاع ثانوی هیچ روادید ورود به ایران برای اتباع خارجی غیر از روادید سیاسی یا تجاری فورس صادر نمی‌گردد.

8. صدور ویزای هنگام ورود (On-arrival) برای مسافرانی که به‌عنوان گردشگر قصد سفر به ایران را دارند، متوقف شده است. ویزای الکترونیک (E-visa) را پیش از خروج می‌توانید در این سایت درخواست دهید. مسافران باید تأییدیه ویزای الکترونیک داشته باشند.

 

 


 

ترکیه

پروازهای بین ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی برقرار است. مسافرانی که قصد سفر به ترکیه را دارند می‌بایست ٧٢ ساعت قبل از پرواز به این وبسایت مراجعه و نسبت به پر کردن اطلاعات درخواستی و اخذ تائیدیه به صورت QR Code اقدام کنند.

پیرو بخشنامه هواپیمایی ترکیش (دانلودایران‌ایر (دانلودآسمان (دانلود) تمامی مسافران بالای 2 سال در مسیر ترکیه ملزم به انجام تست PCR در محدوده 72 ساعت قبل از پرواز و ارائه آن در فرودگاه هستند. قبل از پرواز مسافران باید فرم اظهارنامه را تکمیل و به همراه خود داشته باشند.

مسافرانی که حداقل 14 روز پیش از ورود به ترکیه واکسینه شده‌اند و یا دارای مدرک بهبود از کوید-19 در خلال 6 ماه گذشته‌اند، 28 روز پس از اعلام نتیجه مثبت آزمایش نیازی به ارائه نتیجه منفی تست PCR ندارند و اقدامات قرنطینه اعمال نخواهد شد.

سفر به ترکیه با هواپیمایی ترکیش و هواپیمایی پگاسوس براى مسافران با تابعیت ایرانی بدون محدودیت بوده و نیاز به همراه داشتن تست PCR در محدوده 72 ساعت قبل از پرواز است. اگر اقامت مسافر در شهرهای ترکیه و یا اروپا بیش از ۱۴ روز باشد در هنگام برگشت به ایران برای تمام افراد بالای ۲ سال نیاز به تست منفی PCR برای ارائه به ایرلاین پگاسوس وجود دارد. برای پروازهای اروپایی مسافر باید تا ۴۸ ساعت قبل از ورود به کشور اروپایی تست منفی PCR خود را همراه داشته باشد. می‌توانید شرایط خاص بعضی کشورها برای ورود مسافر از طریق هواپیمایی پگاسوس را در این فایل مشاهده نمایید.

طبق اعلام هواپیمایی قطر، مسافران دارای ویزای توریستی در صورت داشتن بلیط رفت ‌و برگشت می‌توانند از پروازهای هواپیمایی قطر به مقصد ترکیه استفاده کنند. در ضمن مسافران باید فرم سلامت را نیز پر کرده و همراه خودشان داشته باشند.

لیست کامل آزمایشگاه‌های تست PCR مورد تایید در کشور ترکیه برای انجام تست و بازگشت به ایران را از اینجا ببینید.

 

طبق اعلام وزارت بهداشت ترکیه مسافرانی که قصد سفر در مسیرهای داخلی ترکیه را دارند باید قبل از سفر اقدام به دریافت کد HES کرده و این کد را همراه خود داشته باشد. مسافران خارجی نیازی به دریافت کد HES ندارند.

 • کد HES در تمامی ‌پروازهای داخلی برای شهروندان ترکیه که توسط ترکیه صادر نشده باشد و با شماره‌های ۹۹-۹۸-۹۷ شروع می‌شود اجباری است.
 • کد HES بیست و چهارساعت قبل از پرواز بررسی شده و مسافران در مورد وضعیت خود مطلع می‌شوند. مسافرانی که مورد تایید وزارت بهداشت برای مسافرت نباشند اجازه پرواز نخواهند داشت.
 • هر کد HES فقط برای یک دوره خاص یا بدون محدودیت زمانی معتبر است. تاریخ انقضا کد HES باید حداقل ۷روز پس از آخرین تاریخ پرواز روی بلیط شما باشد. در غیر این صورت، رزرو شما تأیید نمی‌شود.
 • برای نوزادان زیر ۲سال نیازی به دریافت کد HES نیست.
 • کد HES برای کودکان زیر ۱۸سال شما از طریق پیام کوتاه و درگاه دولت الکترونیکی قابل دریافت است. برای به دست آوردن کد HES برای فرزندان خود از طریق برنامه Hayat Eve Sığar اقدام کنید. لینک دانلود اندروید، لینک دانلود IOS
 • در حال حاضر کد HES برای پروازهای بین المللی با ترانزیت پرواز داخلی اجباری نیست (پرواز ترابزون – لندن از طریق استانبول). فقط در صورتیکه زمان ترانزیت بیش از ۲۴ساعت باشد، کد HES قبل از پروازهای داخلی اجباری است.

 

نرخ ویژه دانشجویی هواپیمایی ترکیش در تمام مسیرها:

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۹/۱۰/۱۷، این هواپیمایی نرخ‌های ویژه‌ای را برای دانشجویان (فقط برای کلاسهای پروازی اکونومی به غیر از U,W,P) به تمامی مقاصد پروازی هواپیمایی ترکیش ایرلاین تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ در نظر گرفته است. (امکان استفاده از این بلیت تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲ فراهم است)

افراد با شرایط زیر می‌توانند از این فرصت استفاده کنند:

 • دانشجو با حداکثر سن ۳۴ سال
 • دارا بودن کارت معتبر دانشجویی بین المللی (ISIC) یا کارت شناسایی معتبر دانشجویی صادره از انستیتو
 • در هنگام صدور بلیت، پرسنل آژانس هواپیمایی این مدارک را تحویل گرفته و از آن کپی تهیه می‌کنند تا در صورت لزوم، صحت آنها توسط ترکیش ایرلاین بررسی شود.
 • میزان بار مجاز برای هر نفر ۴۰ کیلوگرم (در صورتی که یک چمدان یا ساک همراه داشته باشید) و اگر دو چمدان یا ساک به همراه داشته باشید، برای هر یک ۲۳ کیلوگرم خواهد بود. (مجموعا ۴۶ کیلوگرم)


 

 

 

امارات 

مسافرانی که با ویزای توریستی عازم امارات هستند می‌بایست بلیت رفت و برگشت تهیه نمایند. در صورت نداشتن بلیت برگشت از پذیرش در فرودگاه مبدا ممانعت گردیده و خسارت بلیت بر عهده مسافر خواهد بود.

گواهی تست منفی PCR برای مسافران بالای 2 سال، حداکثر 72 ساعت قبل از ورود به امارات به صورت پرینت کاغذی با مهر و امضا الزامی ‌است. در پاسخ تست PCR منفی، باید QR Code مربوطه نیز توسط آزمایشگاه درج شده باشد. مسئولین پذیرش در فرودگاه امام خمینی و دبی از طریق اسکن QR Code به بانک اطلاعاتی بیمارستان یا آزمایشگاه دسترسی پیدا نموده و از صحت گواهی تست اطمینان حاصل می‌نمایند. در صورت مغایرت از پذیرش مسافر جلوگیری خواهد شد. لیست آزمایشگاه‌های دارای درج QR Code

مسافرانی که شروع مسافرتشان از شیراز است باید علاوه بر تست PCR گواهی سلامت از مراکز زیر را در بازه زمانی 2 روز قبل از پرواز دریافت کنند:

 • مرکز جامع حسین بن علی (بلوار فردوسی)
 • مرکز قمر بنی هاشم (بلوار صنایع)
 • مرکز زینب کبری (خیابان سیاحتگر)
 • مرکز امام رضا (بلوار مطهری جنوبی)

* مسافرانی که دارای ویزای خانوادگی می باشند می‌بایست همگی با هم سفر کنند در غیر اینصورت دیپورت می‌شوند.

تکمیل فرم خود اظهاری و دارا بودن بیمه‌نامه مسافرتی نیز الزامی ‌است (همراه داشتن بیمه مسافرتی قابل پوشش برای مسافران هواپیمایی امارات با ویزای توریستی الزامی ‌و برای مسافران دارای اقامت اختیاری است).

قبل از سفر نصب برنامه Covid-19 DXB Smart App از طریق لینک اندروید و لینک IOS بر روی گوشی همراه مسافران الزامی ‌است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط پذیرش مسافر اینجا و بررسی اعتبار ویزاهای توریستی اینجا را ببینید. 

تنها ملاک پذیرش افراد مقیم در فرودگاه‌های امارات، تایید status : active در اپلیکیشن است که از طریق این سایت قابل چک است. تاییدیه GDRFA برای مسافران دارای اقامت دبی و تاییدیه ICA برای مسافران دارای اقامت سایر شهرها از جمله ابوظبی، العین، شارجه و...است. مسافران حتما باید تاییدیه ICA را همراه خود در فرودگاه داشته باشند. در صورت همراه نداشتن این تاییدیه و دریافت NOT OK TO BOARD در سیستم فرودگاهی از پذیرش مسافران جلوگیری به عمل آمده و هرگونه خسارات بر عهده مسافر می‌باشد.

آدرس لینک تاییدیه ICA , آدرس لینک تاییدیه GDRFA

در بدو ورود به امارات تمامی مسافران ملزم به انجام مجدد تست PCR به هزینه شخصی خواهند بود. در صورت مثبت بودن جواب تست، مسافر ۱۴ روز قرنطینه خواهد شد که هزینه آن به عهده خود مسافر می‌باشد. مسافران می‌توانند به این لینک مراجعه و با وارد کردن مشخصات لازم نتیجه تست را بعد از 5 ساعت مشاهده نمایند.

مسافران مستقر در دبی جهت بازگشت به کشور، می‌توانند تست PCR را در بیمارستان ایرانیان در دبی از طریق این آدرس انجام دهند. همچنین لیست مراکز درمانی امارات جهت انجام تست PCR به شرح زیر است:
 

Al Tadawi Medical Centre

Located at Al Masood building, Airport Road, Port Saeed area, Deira.

Prime Medical Centres

Locations in Dubai:

Al Qusais Branch, Damascus Street

Premier Diagnostic & Medical Center, Salah Al Din Street

Prime Corp Medical Center, Salah Al Din Street, Deira.

Sheikh Zayed  Branch, Sheikh Zayed Street, near Noor Islamic Bank

Prime Specialist Medical Center Sharjah Branch, King Faisal St, Al Majaz  

Ajman Branch, Grand Mall, Sheikh Khalifa St

 

مسافران دارای ویزای توریستی که با هواپیمایی امارات به مقصد/از مبدا دبی سفر می‌کنند با مراجعه به این سایت می‌توانند از مدارک مورد نیاز، قبل از شروع سفر و در زمان CHECK-IN همچنین قوانین و ضوابط در طول پرواز و در زمان رسیدن به مقصد اطلاعات لازم را کسب نمایند. تمامی مسافران ملزم به پر کردن و ارائه فرم سلامت و فرم تعهدنامه قرنطینه به کانتر پذیرش در فرودگاه هستند. فرم جدید اپلیکیشن ویزای دبی را از اینجا دانلود کنید. لیست آزمایشگاه‌های مورد تایید هواپیمایی امارات برای انجام تست PCR در دبی را از اینجا ببینید. بخشنامه هواپیمایی امارات درباره شرایط دریافت ویزای توریستی

پیرو بخشنامه هواپیمایی فلای دبی، کلیه مسافرانی که وارد دبی می‌شوند یا ترانزیت هستند، باید بیمه مسافرتی معتبر داشته باشند. بیمه مسافرتی برای مسافران زیر اعمال نمی‌شود:
اتباع امارات، ساکنان امارات، ملیت GCC، دارندگان ویزای کار جدید.

طبق اطلاعیه پلیس مهاجرت دبی، تا اطلاع ثانوی ورود کلیه مسافران مقیم امارات که اقامتشان صادره از ابوظبی و یا العین باشد به فرودگاه دبی ممنوع است. این دستورالعمل شامل ویزاها ( توریستی و یا اقامت ) نیز می‌گردد و شامل کلیه ملیت‌ها می‌شود.

 

قوانین جدید قرنطینه مسافران در ابوظبی:

از تاریخ دوشنبه ۱۹ جولای ورود به امارت ابوظبی ظرف ۴۸ ساعت پس از دریافت نتیجه منفی تست PCR و ۲۴ ساعت پس از دریافت نتیجه منفی تست DPI امکان پذیر است. کسانی که از طریق PCR وارد می‌شوند در صورتی که بیش از ۴ و ۸ روز در امارت ابوظبی می‌مانند، باید در روزهای چهارم و هشتم پس از ورود، تست PCR انجام دهند.
کسانی که از طریق DPI وارد می‌شوند، اگر بیش از ۴۸ ساعت در امارت ابوظبی می‌مانند باید در روز سوم تست PCR بدهند. همچنین در صورت ادامه اقامت بیشتر، باید در روز هفتم، یک تست PCR اضافی انجام دهند. یک تست DPI نمی‌تواند به دفعات متوالی برای ورود به امارت ابوظبی استفاده شود. این رویه‌ها برای همه شهروندان و مقیمین واکسینه شده و غیر واکسینه شده، اعمال می‌شود. کسانی که در تست‌های لازم شرکت نمی‌کنند، جریمه می‌شوند.

 

شرایط پذیرش مسافران ورودی فرودگاه شارجه:

 • داشتن بلیط هواپیمایی ایرعربیا به همراه بیمه مسافرتی معتبر
 • همراه داشتن تست منفی کرونا با تاریخ حداکثر ۷۲ ساعت قبل از سفر از کشور مبدا
 • الزام تست pcr مجدد از مسافران در بدو ورود به فرودگاه شارجه 
 • امضا فرم تعهد و برگ سلامت
 • الزام قرنطینه خانگی یا در هتل تا مشخص شدن تست pcr
 • دانلود برنامه Al-Hosn بر روی گوشی همراه و ثبت اطلاعات لازم در آن

 

 

  

کانادا

هرچند که دولت کانادا اقدامات سختگیرانه‌تری جهت ورود مسافران بین‌المللی در نظر گرفته است، اما با این حال برخی افراد می‌توانند با ارائه مدارک مبنی بر الزام معافیت از قوانین محدودیت سفر به کانادا، وارد خاک این کشور شوند. گروه‌های زیر از جمله افراد معاف از قانون محدودیت سفر به کانادا هستند:

 • شهروندان دو تابعیتی یا دارای اقامت دائم کانادا
 • افراد دارای تاییدیه درخواست تابعیت و شهروندی کانادا
 • افراد دارای ویزای کار موقت (کارگران موقت خارجی)
 • افراد دارای گذرنامه‌های سیاسی و دیپلمات‌ها
 • دانشجویان بین‌المللی

 

علاوه‌ بر گروه‌های فوق، گروه‌های زیر نیز از قانون محدودیت ۲ ماهه سفر به کانادا معاف هستند:

 • اعضای درجه اول خانواده یک فرد کانادایی یا کسی که اقامت دائم کانادا دارد. این افراد لزوما باید با هدفی غیر از گردشگری به این کشور سفر کنند.
 • اعضای درجه اول خانواده مسافر و مسافرانی که به تهیه ویزای موقت نیازی ندارند. این افراد نیز باید با هدفی غیر از گردشگری به این کشور سفر کنند.
 • اعضای خانواده‌هایی که به‌ دلایل ضروری مانند نگهداری از سالمندان، شرکت در مراسم خاکسپاری یا حمایت از افراد خانواده خود باید به کانادا سفر کنند.

افرادی که به‌صورت کامل دوزهای واکسن کرونای خود را دریافت کرده‌اند، با ارائه مدارک لازم از گذراندن قرنطینه اجباری در سفر به کانادا معاف خواهند شد.

 «جاستین ترودو» (Justin Trudeau) نخست‌‌وزیر کانادا، از کاهش محدودیت‌های مرزی برای پذیرش مسافران بین‌المللی کاملا واکسینه شده خبر داد. هم‌اکنون کلیه افرادی که تمامی دوزهای یکی از واکسن‌های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت را دریافت کرده‌اند، از برخی محدودیت‌های سفر به کانادا معاف خواهند بود.

 

 کلیه افرادی که قصد سفر به کانادا را دارند باید مانند سایرین، قوانین جدید ورود به کانادا از جمله موارد زیر را رعایت کنند:

 • نصب اپلیکیشن “ArriveCan” و ورود اطلاعات مربوطه
 • ارائه مدارک معتبر اثبات واکسیناسیون کامل مسافر (شامل ارائه گذرنامه دیجیتال کووید-۱۹)
 • استفاده از ماسک در کلیه محل‌های فرودگاه و حین پرواز 
 • ارائه مدارک لازم جهت مهاجرت یا سفر به کانادا 
 • انجام آزمایش “PCR” در بدو ورود 
 • ارائه نتیجه آزمایش “PCR” (حداکثر ۳ روز پیش از تاریخ ورود باید انجام شده باشد.)

 

مسافران واکسینه شده از چه قوانینی معاف هستند؟

 • مسافران واکسینه شده با ارائه این مدارک و بررسی اعتبار آن‌ها از محدودیت‌های زیر معاف خواهند بود: 
 • عدم نیاز به طی کردن قرنطینه ۱۴ روزه 
 • عدم نیاز به انجام آزمایش‌های مکرر “PCR” طی این ۱۴ روز (هر ۸ روز یک مرتبه)

 

به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱. مسافران واکسینه‌ شده، باید دقت داشته باشند که به‌صورت خودکار از قانون معافیت ۸ روزه برخوردار نمی‌شوند و برای این کار نیاز به ورود اطلاعات در اپلیکیشن “ArriveCan” پیش از سفر است. همچنین مسافران واکسینه‌ شده می‌توانند اطلاعات و مدارک خود را به‌صورت آنلاین و در فرمت “JPEG” یا “PDF” در وب‌سایت “Canada.ca/ArriveCAN” بارگذاری کنند. راهنمای استفاده از اپلیکیشن ArriveCan
۲. در صورتی که نتیجه آزمایش “PCR” فرد واکسینه شده در بدو ورود منفی باشد، از شرایط قرنطینه معاف خواهد بود. 
۳. در صورت مشاهده علائم بیماری کرونا، حتی در صورت واکسینه شدن، فرد باید به محل قرنطینه دولتی منتقل شود. 
۴. مسافران باید مدارکی معتبر مبنی بر دریافت کامل دوزهای واکسن خود را حداقل ۱۴ روز پیش از سفر ارسال کنند. این مدارک باید توسط دولت کانادا پذیرفته شده و به زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شده باشد. 
۵. واکسن دریافت شده توسط فرد باید یکی از چهار واکسن فایزر، مدرنا، جانسون اند جانسون و آسترازنکا باشد.
۶. کلیه مسافران (حتی مسافران واکسینه نشده) موظفند، اطلاعات مربوط به واکسیناسیون کووید-۱۹ را از جمله دریافت یا عدم دریافت واکسن، زمان واکسیناسیون، نام واکسن دریافتی و غیره را در اختیار مامور کنترل مرزی قرار دهند. مسافران دقت داشته باشند آخرین مرتبه تزریق دوز واکسن باید حداقل ۱۴ روز پیش از سفر به کانادا انجام شده باشد. 
۷. تنها مسافرانی که به صورت کامل واکسینه شده باشند و شرایط واکسیناسیون آن‌ها مطابق با شرایط پذیرش در مرزهای کانادا باشد، می‌توانند از قانون قرنطینه ۱۴ روزه و آزمایش‌های مکرر (هر ۸ روز یک بار) معاف شوند. در صورتی که فرد هنوز واکسیناسیون خود را کامل نکرده باشد، مجبور به طی کردن قانون قرنطینه است. 
۸. کودکانی که هنوز واجد شرایط دریافت واکسن نیستند، مشمول قانون قرنطینه ۱۴ روزه و آزمایش‌‌های دو مرحله‌ای “PCR” (هر ۸ روز یک‌ بار) می‌شوند. در صورتی که والدین کودک به‌صورت کامل واکسیناسیون شده باشند، می‌توانند از محل قرنطینه سریع‌تر خارج شوند. 
بیش از یک سال از بسته بودن مرزهای کانادا به‌روی مسافران بین‌المللی و تمدید مکرر قوانین قرنطینه این کشور می‌گذرد. کانادا قصد دارد با واکسینه‌ شدن کامل ۷۵ درصد از ساکنین کانادا، به مرور زمان محدودیت‌های سفر به این کشور را لغو کند.

لیست هتل‌های مجاز دولت کانادا برای رزرو قرنطینه ۳ روزه را از اینجا ببینید. برای مشاهده اصل بخشنامه اینجا را کلیک کنید.

افراد کانادایی که دو ملیتی هستند، باید با پاسپورتی سفر کنند که توسط کشور کانادا صادر شده باشد. مسافران کانادا باید از طریق این لینک مدارک مورد نیاز را چک کرده و همراه خود داشته باشند.

 

پیرو اطلاعیه جدید هواپیمایی ترکیش چنانچه مسافر قصد سفر به کانادا با ویزای توریستی داشته باشد و اقوام درجه یک مسافر در کانادا مقیم باشند، مسافر ملزم به ارائه مدرک رسمی جهت نشان دادن رابطه و نسبت خویشاوندی و ملزم به ارائه مدرکی است که قصد سفر وی را غیر از مسافرت تفریحی اعلام کند. در غیر اینصورت از پرواز ایشان ممانعت به عمل خواهد آمد.

جهت گرفتن تاییدیه پرواز (OK TO BOARD) هواپیمایی قطر، مسافران باید یک هفته قبل از پرواز درخواست خود را همراه با مدارک سفر شامل بلیط، شماره رفرنس رزرو، پاسپورت، ویزا به صورت یک فایل PDF و در سایز حداکثر ۲ مگابایت به آدرس Support@novintravel.com ارسال کنند. توجه داشته باشید فایل‌های با سایز بزرگتر تایید نخواهند شد. ارسال این مدارک برای دارندگان پاسپورت و کارت اقامت کشور مقصد الزامی نیست. مسافران هواپیمایی قطر در صورتی که یک بخش پروازی آنها با هواپیمایی ایرکانادا انجام می‌شود جهت دریافت تاییدیه پرواز (OK TO BOARD) می‌بایست 5 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشند.

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات، مسافران با ویزاهای بجز توریست اعم از دانشجویی و ویزاهای پیوست به خانواده و …  نیازی به ارسال مدارک برای ایرلاین نیست. تنها مسافر باید وارد این سایت شده و مدارک مورد نیاز را بررسی کرده و به همراه داشته باشند.


 

 


 

آمریکا

در حال حاضر مسافران باید دارای یکی از شرایط زیر برای ورود به مقصد آمریکا باشند:

 • آمریکایی باشند.
 • ساکن آمریکا باشند.
 • همسر یک فرد آمریکایی باشند.
 • همسر فردی باشند که ساکن آمریکاست.
 • والدین/سرپرست قانونی فرد مجرد یا کمتر از ۲۱ سالی که آمریکایی یا ساکن آمریکاست، باشند.
 • خواهر یا برادر مجرد کمتر از ۲۱ سال فرد آمریکایی یا ساکن آمریکا باشند که خود آن فرد هم مجرد با سن کمتر از ۲۱ سال است.
 • فرزند خوانده (به هر نوعی از جمله کودک بی سرپرست و …) که شخصی با ملیت آمریکایی یا اقامت این کشور، سرپرستی او را به عهده گرفته باشد.
 • مسافرانی که ویزای IR-4 یا IH-4 (مخصوص فرزند خوانده شدن) دارند.
 • مسافرانی که ویزای C-1 (ویزای ترابری)، D (ویزای سرنشینی)، یا C-1/D (ترکیبی از هر دو) را دارند.
 • مسافرانی که ویزای IR-1 یا CR-1 (ویزای مهاجرت) و CR-2 (مخصوص فرزندان این افراد) دارند.
 • مسافرانی که ویزای A-1 (مخصوص سران مملکت)، A-2 (مخصوص کارمندان دولت و خانواده آنها)، C-2 (ویزای غیر مهاجرتی)، C-3 (مخصوص مقامات رسمی‌دولت و کارمندان آنها)، E-1 (مخصوص تجار قراردادی) به عنوان کارمندان شرکت TECRO یا TECO (اداره فرهنگی و اقتصادی تایوان در آمریکا) یا اعضای درجه اول خانواده آنها، G-1، G-2، G-3، G-4 (ویزاهای دیپلماتیک) و یا ویزاهای ناتو (مخصوص کارمندان ناتو) را دارند.

 
مسافران باید علاوه بر نتیجه منفی تست PCR، فرم خود اظهاری سلامت را قبل از ورود به فرودگاه پر کرده و به مراجع مربوطه تحویل دهند.
مسافران به مقصد نیویورک باید فرم تعهد سلامت را پر کنند.
مسافران به مقصد ماساچوست باید علاوه بر مدارک فوق، فرم سفر به ماساچوست را پر کنند.
برای دریافت اطلاعات و محدودیت‌های هر ایالت در شرایط کرونا، می‌توانید اینجا را بخوانید.

طبق اطلاعیه ایرلاین ترکیش، مسافران به مقصد ایالات متحده آمریکا می‌بایست قبل از پرواز، نسبت به امضا هر 2 برگه از طریق این لینک اقدام نمایند.

نرخ ویژه هواپیمایی امارات به مقاصد آمریکا:

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات، این هواپیمایی نرخ‌های ویژه‌ای را به مقاصد آمریکا در کلاسهای پروازی اکونومی و بیزینس تا دو سال اعتبار بلیط و اعتبار سه ساله برای بلیطهای صادرشده از قبل در نظر گرفته است.

 • بیمه تکمیلی رایگان تا سقف 500 هزار دلار
 • پوشش بیمه کرونا در ایام سفر
 • تغییر تاریخ، استرداد بلیط، No Show بدون جریمه

 

 

 

استرالیا

در حال حاضر مسافران باید دارای یکی از شرایط زیر برای ورود باشند:

 • شهروند استرالیا
 • اقامت دائم استرالیا
 • عضوی از خانواده یه شهروند استرالیایی یا اقامت دائم
 • افرادی که تا 14 روز  قبل از ورود به استرالیا، در نیوزلند بوده‌اند.
 • مسافرانی که از استرالیا به عنوان ترانزیت به مدت 72 ساعت یا کمتر استفاده کنند.

 

برای ورود به کشور استرالیا علاوه بر داشتن تست PCR با مدت ۷۲ ساعت قبل از پرواز، باید اپلیکیشن G2G PASS را بر روی گوشی موبایل خود دانلود کنید. لینک اندروید، لینک IOS

جهت اطلاعات بیشتر از شرایط پذیرش مسافر و ورود به خاک استرالیا، وب‌سایت رسمی دولت استرالیا را ببینید.

 

 


 

انگلستان

طبق گفته وزیر حمل و نقل بریتانیا، تمامی سفرهای بین‌المللی از تاریخ May17 آزاد می‌شود و مسافران انگلیسی می‌توانند از اپلیکیشن سلامت NHS به عنوان "گذرنامه Covid" برای نشان دادن وضعیت واکسیناسیون برای سفرهای خارج از کشور استفاده نمایند.

پیرو اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر، تنها مسافران دارای مدارک زیر می‌توانند جهت شروع مسافرت در بازه زمانی 6May2021 الی 15Jun2021 به انگلستان سفر کنند. همچنین تمام مسافرانی که وارد بریتانیا می‌شوند باید نتیجه منفی تست PCR مربوط به 72 ساعت قبل از پرواز را ارائه دهند.

 • پاسپورت اتحادیه اروپا / انگلستان
 • انواع مجوزهای اقامت و کارت اقامت انگلستان، مسافران دارای اقامت دائم که بیش از ۲ سال خارج از انگلستان اقامت داشته‌اند، مجوز آنان ابطال گردیده و اجازه انجام پرواز به انگلستان را نخواهند داشت.
 • ویزای معتبر انگلستان، مسافران با ویزای توریستی باید بلیت رفت و برگشت داشته باشند.

 

مسافران پس از ورود به این کشور به مدت 10 روز در محل سکونت شخصی خود در قرنطینه خانگی قرار می‌گیرند. در مدت قرنطینه باید دو تست الزامی PCR در روزهای دوم و هشتم انجام دهند. در صورت منفی بودن هر دو تست بعد از 10 روز از قرنطینه خارج می‌شوند.

همچنین تمامی مسافران قبل از ورود به کشور انگلیس باید تست کرونای روز دوم و هشتم را خریداری نموده و مدرک خرید را در فرودگاه هنگام ورود ارائه دهند در غیر این صورت نمی‌توانند سفر کنند. بدون کد خرید PCR از ورود شما به انگلیس جلوگیری خواهد شد.

مسافران باید در محدوده زمانی 48 ساعت قبل از تاریخ پرواز، فرم (online locator form) را از طریق وبسایت دولت بریتانیا تکمیل کنند و در بدو ورود، کپی فرم را به پلیس گذرنامه در انگلستان تحویل دهند. در صورت عدم تکمیل فرم، مسافران به مبلغ GBP100 جریمه خواهند شد. جهت راهنمایی برای تکمیل فرم اینجا را ببینید. ورود هرگونه بار دستی بصورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفا می‌توانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی بار همراه به داخل کابین بیاورند. 

مکان‌هایی که هنگام ورود در انگلستان باید گذرنامه سلامت به همراه داشته باشید را از اینجا ببینید.

 

 

 

 

آلمان

بنا بر اعلام مقامات کشور آلمان، مسافران کشورهای خارج از «اتحادیه اروپا» که به‌طور کامل در برابر ویروس «کرونا» واکسینه شده‌اند، از تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۲۱ (۴ تیر ۱۴۰۰) مجاز به ورود به آلمان خواهند بود. وزارت کشور آلمان اعلام کرده است مسافرانی که حداقل ۱۴ روز پیش از سفر به آلمان آخرین دوز واکسن‌های موردتایید اتحادیه اروپا را دریافت کرده‌اند، می‌توانند با اهداف گردشگری، کار و تحصیل به این کشور سفر کنند. واکسن‌های موردتایید عبارت‌اند از:

 • واکسن «مدرنا» (Moderna)
 • واکسن «فایزر-بیون‌تک» (Pfizer-BioNTech)
 • واکسن «آسترازنکا» (Astra-Zeneca)
 • واکسن «جانسون اند جانسون» (Johnson & Johnson)

* نکته: واکسن «اسپوتنیک وی» (Sputnik V) ساخت کشور روسیه و واکسن «سینوفارم» (Sinopharm) ساخت کشور چین، واکسن‌های مورد تایید آلمان نیستند.

نکته دیگر آن است که مسافرانی که از کشورهایی با جهش ویروس کرونا مانند «بریتانیا»، «هند» و «برزیل» قصد سفر به آلمان را دارند فقط تحت شرایط ویژه می‌توانند به این کشور وارد شوند.

 

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر، مسافران دارای مدارک زیر می‌توانند به آلمان سفر کنند:

 • پاسپورت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس
 • اقامت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس مشروط به اینکه مسافران بلیط تایید شده هواپیما یا قطار بصورت ترانزیت در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت به همراه داشته باشند.
 • ویزای تایپ D معتبر آلمان (Business, Student, Family, …)
 • ویزای تایپ D اتحادیه اروپا مشروط به اینکه مسافران بلیط تایید شده هوایی بصورت ترانزیت در ادامه مسیر به کشور صادرکننده ویزا به همراه داشته باشند.
 • ویزای تایپ C معتبر صادره در آلمان برای افرادی که همسر آنان دارای پاسپورت آلمانی باشند. نامه از سفارت و ترجمه رسمی‌از مدارک مربوطه به زبان انگلیسی به هنگام پرواز الزامی‌ است.
 • ویزای تایپ C آلمان که تاریخ صدور ویزا از 17MAR20 به بعد باشد.
 • مسافران بصورت ترانزیت بین‌المللی
 • تمامی ‌مسافران بالای 6 سال باید در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR کرده و گواهی جواب منفی تست کرونا به زبان انگلیسی را به همراه داشته باشند.

 

بر اساس قانون کشور آلمان تمامی مسافرانی که مقصد نهایی آنها یکی از شهرهای این کشور می‌باشد، باید قبل از سفر فرم الکترونیکی مخصوص را تکمیل و ارسال نمایند و کپی از تاییدیه نهایی و بارکد تشکیل شده را به همراه داشته باشند. همچنین مسافران پس از ورود، به مدت 14 روز در محل سکونت شخصی خود قرنطینه خانگی می‌شوند.

پیرو مقررات جدید کشور آلمان و هواپیمایی ایران ایر و لوفت‌هانزا، قوانین ورودی کشور مقصد در آخرین بخشنامه بروز رسانی شده‌اند. (دانلود بخشنامه) همچنین فقط ماسکهای جراحی و ماسکهای استاندارد KN95, FFP2 و N95 مورد تایید لوفت‌هانزا می‌باشد.

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات مورخ ۹۹/۰۷/۰۶ مسافران می‌توانند با در دست داشتن مدارک زیر به مقاصد فرانکفورت و مونیخ در کشور آلمان، سفر کنند.همچنین پروازهای این هواپیمایی به شهرهای دوسلدورف، فرانکفورت و مونیخ‌ در ایام نوروز با ۲۰ درصد تخفیف انجام خواهد شد.

مدارک پزشکی

در دست داشتن نتیجه منفی تست PCR حداکثر ۹۶ ساعت قبل از شروع سفر الزامی است و تست گیری مجدد بنا به تشخیص مرزبانان بهداشتی در آلمان، دور از انتظار نیست.

مدارک پاسپورت/ویزا

 • مسافرانی که ویزای A آنها پس از ۱۷ مارس ۲۰۲۰ توسط کشور آلمان صادر شده باشد.
 • اعضای درجه اول خانواده افرادی که مقیم آلمان هستند، باید مدارکی برای اثبات روابط خانوادگی آنها وجود داشته باشد.
 • مسافرانی که به منظور تحصیل سفر می کنند، در صورتی که امکان تمام کردن آن مقطع تحصیلی، خارج از آلمان وجود نداشته باشد.
 • مسافران دارای ویزای بلندمدت که توسط سوئد یا اعضای مناطق اقتصادی اروپا صادر شده باشد.
 • افراد مقیم استرالیا – کانادا – گرجستان – نیوزیلند – تایلند – تونس و اروگوئه که باید حداقل در کشور محل اقامت به مدت ۶ ماه زندگی کرده باشند.
 • اعضای درجه اول خانواده کشورهای عضو EEA و سوئد که باید مدارکی حمل بر اثبات روابط خانوادگی شان ارائه کنند.
 • اعضای درجه اول خانواده افراد انگلیسی که باید مدارکی حمل بر اثبات روابط خانوادگی شان ارائه کنند.
 • فردی که قرار است با فردی مقیم آلمان ازدواج کند که چنین زوج هایی باید دعوت نامه کتبی و یک نسخه کپی از مدرک شناسایی اقامت در آلمان، و نیز خود اظهاری داشته باشند و مدرکی به همراه داشته باشند که این رابطه را ثابت کند.

 

هشدار

 • از ورود مسافرانی که بلیط رفت/برگشت را به همراه نداشته باشند، جلوگیری به عمل خواهد آمد.

 

 

 

فرانسه

سفارت فرانسه پذیرش درخواست تمدید ویزاهای Circulation (ویزای شنگن چندبار ورود با اعتبار 6 ماه و بیشتر که توسط سفارت فرانسه صادر می‌شود) را که از تاریخ 15mar20 منقضی شده بودند از سر گرفته است. واجدین شرایط می‌توانند با گرفتن وقت سفارت تشکیل پرونده دهند. توجه: تمدید ویزا به معنای تضمین ورود به فرانسه نیست. ورود باید طبق محدودیت‌های سفر اعلام شده توسط وزارتخانه انجام شود.

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر، مسافران دارای مدارک زیر می‌توانند به کشور فرانسه سفر کنند:

 • پاسپورت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلستان
 • اقامت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلستان
 • برگه  Laissez-Passer
 • ویزای تایپ D فرانسه دارای اعتبار
 • ویزای تایپ C فرانسه، ویزای شنگن، پاسپورت آمریکا و کانادا مشروط بر آنکه مسافر دارای کارت واکسیناسیون جانسون/فایزر/مدرنا/آسترازنکا باشند و از واکسن جانسون 28 روز و از دومین نوبت واکسن فایزر یا مدرنا یا آسترازنکا 14 روز گذشته باشد.
 • مسافران بصورت ترانزیت بین المللی
   

مسافران بالای 11 سال باید در محدوده ۷۲ ساعت قبل از پرواز، اقدام به انجام تست PCR کرده و گواهی جواب منفی تست کرونا به زبان انگلیسی را به همراه داشته باشند. مسافران باید قبل از پرواز، از طریق این لینک فرم تعهد را تکمیل نموده و به همراه داشته باشند. پس از ورود به فرانسه مسافران باید در محل سکونت شخصی خود به مدت 7 روز در قرنطینه خانگی قرار بگیرند.

مسافران دارای کارت واکسیناسیون که از اولین نوبت واکسن جانسون 28 روز و یا از دومین نوبت واکسن فایزر، مدرنا یا آسترازنکا 14 روز گذشته باشد، از تست PCR و قرنطینه در بدو ورود به کشور فرانسه معاف خواهند بود.

لیست آزمایشگاه های تست PCR مورد تایید در کشور فرانسه را از اینجا ببینید.

 

 

 

اسپانیا

بنا بر اعلام مقامات کشور اسپانیا، مرزهای این کشور از اوایل ماه ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) به‌روی مسافران واکسینه‌شده‌ی کشورهای خارج از «اتحادیه اروپا» و منطقه «شینگن» بازگشایی شده است.

مسافران برای ورود به کشور اسپانیا، باید دوزهای کامل واکسن‌های مورد تایید «آژانس دارویی اروپایی» (EMA) یا «سازمان بهداشت جهانی» (WHO) را حداقل ۱۴ روز قبل از سفر دریافت کرده باشند. تمامی مسافران بالای ۱۲ سال، برای ورود به کشور اسپانیا، باید گواهی واکسیناسیون یکی از واکسن‌های ذیل را به‌همراه داشته باشند:

 • واکسن «مدرنا» (Moderna)
 • واکسن «فایزر-بیون‌تک» (Pfizer-BioNTech)
 • واکسن «سینوفارم» (Sinopharm)
 • واکسن «آسترازنکا» (Astra-Zeneca)
 • واکسن «سینوواک» (Sinovac-CoronaVac)
 • واکسن «جانسون اند جانسون» (Johnson & Johnson)


بر اساس دستور سفارت اسپانیا، به‌دلیل محدودیت‌های اعمال‌شده برای سفرهای غیرضروری، درخواست‌های ویزای توریستی اسپانیا تا اطلاع ثانوی ثبت نخواهند شد. سفارت اسپانیا همچنین جهت سهولت ثبت درخواست ویزا در منزل و یا محل کار خود، سرویس موبایل بایومتریک (انگشت‌نگاری و ثبت مدارک سیار) را در شهرهای بزرگ ایران راه‌اندازی کرده است.

همه افرادی که از ایران قصد ورود به اسپانیا را داشته باشند، علاوه بر فرم کنترل بهداشتی که از طریق سایت www.spth.gob.es تکمیل می‌کنند، باید نتیجه منفی تست PCR را که طی 72 ساعت قبل از ورود به اسپانیا انجام شده است، ارائه بدهند. جواب آزمایش تست PCR می‌تواند به صورت کاغذی یا الکترونیکی به زبان اسپانیایی یا انگلیسی ارائه شود. جواب باید شامل نام مسافر، شماره گذرنامه یا کارت ملی (مطابق با فرم کنترل بهداشتی)، تاریخ انجام تست، مشخصات و اطلاعات تماس آزمایشگاه، تکنیک استفاده شده و نتیجه منفی آزمایش باشد. کودکان زیر 6 سال از انجام تست معاف هستند.

فهرست کشورها و مناطق پر خطر و همچنین معیارهایی که برای تعریف آنها به کار رفته است، هر پانزده روز مورد بازبینی قرار گرفته شده و در سایت https://www.mscbs.gob.es به روز رسانی می‌شود. همچنین، در این صفحه اطلاعات بیشتر در خصوص کنترل‌های بهداشتی جهت ورود به اسپانیا در دسترس می‌باشد.
 

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر، مسافران دارای مدارک زیر می‌توانند به اسپانیا سفر کنند:

 • پاسپورت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلستان، استرالیا
 • اقامت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلستان، بلیت تایید شده هواپیما یا قطار یا اتوبوس در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت بصورت ترانزیت الزامی‌است.
 • ویزای کاری و یا ویزای اقامتی تایپ D اسپانیا
 • ویزای دانشجویی تایپ D اسپانیا
 • ویزای خانوادگی تایپ D اسپانیا
 • ویزای تایپ C Estancia اسپانیا به همراه کارت اقامت منقضی شده خارج از محدوده هشدار
 • مسافران بصورت ترانزیت بین‌المللی
 • دیپلماتها که در حال انجام وظایف خود هستند.
 • مسافران با ویزای تایپ C توریستی تا اطلاع ثانوی مجاز به انجام سفر نیستند.

اجازه‌های موقت/دائم اقامتی و کاری، اجازه‌های اقامت تحصیلی (کارت‌های اقامتی مربوطه)، کارت‌های اقامتی تحت عنوان “عضو خانوادگی تبعه اروپایی” و کارت‌های اقامت 5 ساله (اقامت دائم) که اعتبار آنها طی مدت زمان وضعیت هشدار و حتی 90 روز تقویمی ‌پیش از آغاز وضعیت هشدار به پایان رسیده باشد، بصورت خودکار و بدون نیاز به انجام مراحل اداری تا 6 ماه پس از پایان وضعیت هشدار معتبر است (وضعیت هشدار در تاریخ14MAR20 در اسپانیا آغاز شده و در تاریخ 21JUN20 به پایان رسیده است). ویزاهای منقضی شده با تایپ D شامل تمدید خودکار فوق نمی‌شود. مسافران قبل از پرواز باید فرم پزشکی را در این لینک تکمیل نموده و کپی از تاییدیه نهایی و QR کد تشکیل شده را به همراه داشته باشند.


 

 

 

ایتالیا

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ 2 خرداد 1400 (دانلود بخشنامه)، مسافران دارای مدارک زیر می‌توانند به ایتالیا سفر کنند:

 • دارندگان پاسپورت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس
 • داشتن اقامت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس (بلیط تایید شده هواپیما در ادامه مسیر به کشور صادر کننده کارت اقامت به صورت ترانزیت الزامی‌است)
 • ویزای تایپ D ایتالیا دارای اعتبار
 • مسافران به صورت ترانزیت بین‌المللی هوایی
 • مسافران با ویزای تایپ C ایتالیا دارای اعتبار به غیر از ویزای صرفا توریستی

ارائه جواب منفی تست PCR در محدوده 72 ساعت قبل از پرواز برای تمام مسافران بالای 2 سال الزامی‌است.

مسافران قبل از پرواز باید فرم تعهد را بصورت آنلاین تکمیل کرده و کپی از تایید نهایی را به همراه داشته باشند. پس از ورود به ایتالیا، مسافران به مدت 10 روز در محل سکونت شخصی خود در قرنطینه خانگی قرار می‌گیرند. لیست آزمایشگاه های تست PCR مورد تایید در کشور ایتالیا را از اینجا ببینید.

افرادی که اعتبار کارت اقامت آن‌ها در بازه زمانی 01AUG20-31JUL21 به پایان رسیده است، جهت انجام مسافرت تا تاریخ 31JUL21 معتبر است. به همراه داشتن کارت منقضی شده جهت انجام سفر الزامی ‌است.


 

 

 

هلند

طبق آخرین اخبار یاتا مورخ ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱، از این پس تمامی مسافران و خدمه پروازی کشورهای آرژانتین، بولیوی، برزیل، کیپ ورد، شیلی، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، گویان فرانسه، گویان، پاناما، پاراگوئه، پرو، آفریقای جنوبی، سورینام، بریتانیا، اروگوئه و ونزوئلا تا ۲۲ فوریه ۲۰۲۱ اجازه ورود به کشور هلند را ندارند. همچنین مسافران کشورهای دیگر به مقصد هلند ملزم به ارائه تست منفی کووید-۱۹ هستند که جواب آن حداکثر مربوط به ۴ ساعت پیش از پرواز باشد.

افراد زیر از انجام این تست مستثنی هستند:

 1. افراد کمتر از ۱۳ سال
 2. افراد با گذرنامه دیپلماتیک
 3. افراد با گذرنامه‌های نظامی و یا دارندگان ویزای کارمندان بین المللی سازمان‌ها
 4. خدمه پروازی که در کشورهایی غیر از آروبا، استرالیا، بونیر، سینت یوستیشس، چین، کوراسائو، هنگ کنگ، ایسلند، ژاپن، جمهوری کره، ماکائو، نیوزلند، رواندا، سنگاپور، سنت مارتن یا تایلند از هواپیما خارج نشده‌ باشند.
 5. مسافران ورودی از کشورهای مذکور نیازی به ارائه تست کرونا ندارند.

پیرو اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر، مسافران دارای مدارک زیر می‌توانند به کشور هلند سفر کنند:

 • پاسپورت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلستان
 • اقامت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلستان، بلیت تایید شده هواپیما یا قطار در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت بصورت ترانزیت الزامی است.
 • ویزای کاری Business تایپ D هلند
 • ویزای دانشجویی تایپ D هلند
 • ویزای خانوادگی تایپ D هلند جهت پیوستن به خانواده
 • مسافران بصورت ترانزیت
 • مسافران با ویزای تایپ C توریستی تا اطلاع ثانوی مجاز به انجام سفر نیستند.

مسافران باید قبل از پرواز فرم تعهدنامه را از طریق این لینک تکمیل کرده و به همراه داشته باشند. پس از ورود به خاک هلند، مسافران به مدت ۱۴ روز در محل سکونت شخصی خود در  قرنطینه خانگی قرار گرفته و صدور بلیت با اقامت کمتر از ۱۴ روز مجاز نیستند.

برای کسب جدیدترین اطلاعات درباره شرایط ورود به کشور هلند اینجا را ببینید.
 

 

 

 

 

اتریش

پیرو اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر، مسافران دارای مدارک زیر میتوانند به کشور اتریش سفر کنند:

 • پاسپورت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلستان، آمریکا، کانادا
 • اقامت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلستان، بلیت تایید شده هواپیما یا قطار یا اتوبوس در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت بصورت ترانزیت الزامی است.
 • ویزای تایپ D اتریش دارای اعتبار
 • ویزای تایپ D حوزه شنگن مشروط بر اینکه مسافران بلیت تایید شده هوایی بصورت ترانزیت در ادامه مسیر به کشور صادر کننده ویزا به همراه داشته باشند.
 • مسافران بصورت ترانزیت بین‌المللی هوایی
 • مسافران با ویزای تایپ C توریستی تا اطلاع ثانوی مجاز به انجام سفر نیستند.
   

تمامی مسافران بالای 12 سال و کودک بدون همراه در پروازهای ورودی به اتریش باید قبل از پرواز اقدام به انجام تست PCR کنند و گواهی منفی تست در محدوده ۷۲ ساعت مانده به پرواز را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. مسافران قبل از پرواز باید فرم تعهدنامه را از طریق وب سایت وزارت جمهوری فدرال اتریش بصورت آنلاین تکمیل کرده و به همراه داشته باشند. پس از ورود به اتریش، مسافران می‌بایست به مدت 10 روز در محل سکونت، خود را قرنطینه خانگی نمایند.

مسافران دارای کارت واکسیناسیون که از نوبت واکسن جانسون 21 روز یا از دومین نوبت واکسن فایزر، مدرنا، آسترازنکا و یا سینوفارم 14 روز گذشته باشد و همچنین مسافران بین 12 تا 18 سالی که والدین آنها با شرایط فوق واکسینه شده باشند، از انجام تست PCR و قرنطینه در بدو ورود به اتریش معاف خواهند بود، مشروط بر اینکه از زمان انجام واکسن بیش از 270 روز نگذشته باشد.

پیرو مقررات جدید کشور اتریش جهت جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، استفاده از ماسک FFP2 جهت مسافران عازم به این کشور الزامی است.

 

 


 

روسیه 

با توجه به بازگشایی پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان در مسیر مسکو، شرایط پذیرش مسافران واجد شرایط سفر به روسیه (مسکو) تا اطلاع ثانوی به شرح زیر است:

 • افراد دارای گذرنامه روسیه
 • افراد دارای اقامت معتبر روسیه
 • افرادی که همسرشان گذرنامه روسی دارد (با ارائه سند رسمی ازدواج)
 • افراد دارای گذرنامه دیپلماتیک یا گذرنامه خدمت
   

همچنین رعایت موارد ذیل برای ورود به فرودگاه «ونوکووا» مسکو الزامی است:

 1. به همراه داشتن گواهی منفی تست کرونا (PCR) به زبان انگلیسی که حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز صادر شده باشد برای تمام مسافران پرواز الزامی است (در صورت صدور نتیجه تست PCR به زبان فارسی بایستی به زبان روسی ترجمه و به تایید کنسولگری روسیه در ایران برسد)
 2. فرم بهداشت و سلامت که در پرواز به مسافران تحویل می‌گردد باید در مدت زمان پرواز قبل از ورود به مسکو تکمیل و پس از عبور مسافران از گیت گذرنامه فرودگاه «ونوکووا» مسکو به همراه نتیجه تست PCR به ماموران قرنطینه وزارت بهداشت روسیه تحویل داده شود.
 3. همچنین تاکید می‌گردد که تست PCR از آزمایشگاه‌های مورد تایید هواپیمایی ماهان صادر شود.

 

واجدین شرایط سفر از مسکو به تهران به شرح زیر است:

 • افرادی دارای گذرنامه ایرانی
 • اتباع روسیه دارای گذرنامه دیپلماتیک و یا خدمت در ایران
 • دارندگان گذرنامه عادی روسیه 

اتباع سایر کشورهای جهان که بر اساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران ورودشان به ایران منع نشده باشد. پذیرش مسافران پرواز مسکو به تهران در فرودگاه «ونوکووا» مسکو منوط به ارائه پاسخ منفی تست PCR به زبان انگلیسی که حداکثر ۷۲ ساعت پیش از زمان پرواز صادر شده باشد. (در صورت پایان زمان اعتبار تست، امکان پذیرش مسافر وجود نخواهد داشت)

مسافرانی که با پاسخ منفی تست PCR از مبدا ایران به کشورهای مقصد پرواز کرده‌اند، می‌توانند بدون نیاز به انجام تست مجدد در مدت دو هفته از تاریخ انجام تست، به کشور ایران بازگردند.

 
از ابتدای سال 2021 ویزای الکترونیکی برای ورود به تمامی‌ شهرهای روسیه و برای شهروندان 52 کشور قابل صدور خواهد بود و مدت اقامت به 16 روز افزایش می‌یابد. این ویزا برای سفرهای توریستی، تجاری و مهمانان شخصی قابل استفاده خواهد بود و به صورت اینترنت ویزای الکترونیکی صادر می‌شود. هزینه صدور ویزای الکترونیکی 40 دلار است و کودکان زیر 6 سال به صورت رایگان ویزا دریافت می‌کنند.

 

 

 

 

 

بلاروس

طبق آخرین بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری مورخ ۹۹/۰۸/۱۵، سفارت بلاروس در ایران به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، مصوبات زیر را اعلام کرده است:

 • مقامات گمرک ملزم هستند فرم خوداظهاری ورود را به افرادی که به جمهوری بلاروس وارد می‌شوند و ملزم به خود قرنطینگی هستند، ارائه دهند. تکمیل فرم را کنترل کرده و آن را به مقامات دولتی تحویل دهند و در صورت لزوم، به مسافران ورودی الزام رعایت قوانین رفتاری در خود قرنطینگی را ارائه دهند.
 • ورود از کشورهای خارجی: مدت قرنطینه آن دسته از شهروندانی که از کشورهای خارجی وارد می‌شوند و مشمول خود قرنطینگی هستند، توسط شورای وزیران جمهوری بلاروس تعیین می‌شود.
 • وزارت امور خارجه تعلیق ممنوعیت موقت عبور از مرز دولتی جمهوری بلاروس توسط شهروندان خارجی را به کشورهای خارجی اعلام خواهد کرد.
 • بنابر صلاحیت، کنترل اجرای این مصوبه به وزارت بهداشت، وزارت کشور، کمیته مرزهای دولتی سپرده می شود.
 • این مقررات پس از انتشار رسمی آن، اجرائی می‌شوند.

 

 

 

 

 

چین

با توجه به مقررات جدید ابلاغی کشور چین، از تاریخ 23 فوریه 2021 تا اطلاع ثانوی تنها مسافرانی امکان دریافت کد سلامت از سفارت چین را خواهند داشت که دارای تابعیت ایران بوده و یا دارای ویزای اقامت یا ویزای تجاری ایران باشند. همچنین در صورت داشتن ملیت غیر ایرانی می‌بایست جهت دریافت کد سلامت، علاوه بر نتیجه منفی تست PCR و تست‌های آنتی بادی سرمی (IgM , IgG)، الزامی است بلیت مسافر و تصویر ویزا را در کانال Wechat سفارت چین در تهران ارسال نمایند.

تاکید می‌گردد پس از دریافت کد سلامت، مسافر واجد شرایط برای سفر به چین بوده و مسافران با سایر شرایط از تاریخ 23 فوریه تا اطلاع ثانوی مجاز به سفر به کشور چین نخواهند بود.

شرایط پذیرش مسافر در مسیر گوانگجو به شرح زیر است:

1- لازم است مسافران ایرانی و غیر ایرانی حداکثر 48 ساعت قبل از پرواز جهت انجام تست‌های PCR و آنتی بادی IgM به آزمایشگاه‌های مورد تایید هواپیمایی ماهان مراجعه کنند و در صورت اخذ نتیجه منفی نسبت به دریافت کد سلامت و تأئیدیه فرم اظهارنامه سلامت از سفارت جمهوری خلق چین به شرح زیر اقدام نمایند:

• مسافران با ملیت چینی، لازم است یک روز قبل از پرواز تصویر تست‌های PCR و آنتی بادی IgM با نتیجه منفی را از طریق برنامه WeChat Health Code به سفارت و کنسولگری چین ارسال نمایند و در صورت اخذ تأئید سفارت و دریافت کد سبز سلامت با معرفه (Green Health Code) HS، جهت انجام پرواز به فرودگاه مراجعه نموده و تصویر کد سبز رنگ را به مسئول کانتر پذیرش ارائه نمایند. دقت کنید رنگ خاکستری، نشان دهنده انقضاء کد بوده و اعتباری ندارد.

• مسافران ایرانی و دیگر ملیت‌ها که ویزای معتبر ایشان توسط سفارت و کنسولگری چین بعد از تاریخ 28 مارس 2020 صادر شده است و یا معاف از ویزا می‌باشند لازم است یک روز قبل از پرواز برای تکمیل فرم اظهارنامه سلامت (Health Declaration Code) به سایت سفارت و کنسولگری چین مراجعه نموده، فرم اظهارنامه سلامت (Health Declaration Code) را تکمیل و به همراه تست‌های PCR و آنتی‌بادی IgM با نتیجه منفی ارائه نمایند تا مورد بررسی قرار گیرد و در صورت تأئید سفارت، مسافر می‌تواند جهت انجام پرواز به فرودگاه مراجعه و فرم اظهارنامه را به مسئول کانتر پذیرش ارائه نماید.

• امور مربوط به فرم اظهارنامه سلامت تنها از طریق سایت مذکور و به صورت آنلاین قابل انجام است.

2- برای انجام تست آزمایش‌های PCR و آنتی بادی IgM در ایران تنها مرکز مورد تایید آزمایشگاه بیمارستان پارس (تهران) است.

3- شرایط مسافران ترانزیت که از کشورهای همجوار ‌ایران با هواپیمائی ماهان به مقصد چین - گوانگجو به تهران سفر می‌کننئ به شرح زیر است:

• انجام تست PCR و آنتی بادی IgM حداکثر در بازه زمانی 48 ساعت قبل از پرواز تهران به گوانگجو در کشور متبوع و دریافت کد سبز سلامت و یا تأئیدیه فرم اظهارنامه سلامت از سفارت و کنسولگری چین در آن کشور

• انجام تست آزمایش‌های PCR و آنتی‌بادی IgM در آزمایشگاه پارس تهران در بازه زمانی حداکثر 48 ساعت قبل از پرواز تهران به گوانگجو، و درصورت دریافت نتیجه منفی اقدام نسبت به اخذ کد سلامت و تأئیدیه فرم اظهارنامه سلامت از سفارت و کنسولگری چین در تهران به شرح فوق

تأکید می‌گردد، لازم است مسافران ترانزیت برای انجام آزمایش‌های PCR و آنتی بادی IgM دو مرتبه اقدام نمایند، که بار اول در کشور متبوع و بار دوم در تهران است. همچنین جهت دریافت تأئیدیه از سفارت و کنسولگری چین دو مرتبه اقدام نمایند که یک بار در کشور متبوع و بار دوم در تهران است.

4- مسافرانی که قصد پرواز از تهران به چین از طریق کشور ثالث به عنوان مسافر ترانزیت را دارند نیز لازم است برای انجام آزمایش‌های PCR و آنتی بادی IgM دو مرتبه اقدام کنند که بار اول در تهران و بار دوم در کشور ثالث ‌باشد. همچنین جهت دریافت تأئیدیه از سفارت و کنسولگری چین دو مرتبه اقدام کنند که یک بار در تهران و بار دوم در کشور ثالث ‌باشد.

5- مسافران ترانزیت باید مقررات بهداشتی مربوط به ایران و کشور ثالث را نیز رعایت نمایند.

 

 

 

تایلند

بر اساس اعلام نخست وزیر تایلند، مرزهای این کشور اواسط ماه اکتبر (مهر1400) به طور کامل به روی گردشگران واکسینه شده بازگشایی خواهد شد. علاوه بر این تایلند قصد دارد در تیرماه 1400 طرح آزمایشی بازگشایی بدون قرنطینه پوکت به روی مسافران واکسینه شده را آغاز کند. این طرح که Phuket Sandbox نامیده می‌شود شامل محدودیت‌هایی مانند الزام به اقامت در پوکت به مدت 14 روز و سپس اجازه ورود به مناطق دیگر است.

طبق آخرین بخشنامه سفارت تایلند در تهران، اتباع غیر تایلندی مقیم ایران که قصد سفر توریستی به تایلند را دارند، می‌توانند جهت اخذ ویزای توریستی -TR (یک بار ورود) و گواهی ورود (COE) آنلاین اقدام کنند. مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی تایلند:

 • کپی مدارک رزرو امکانات اقامتی تعیین شده دولتی (ASQ) و امکانات اقامتی تعیین شده محلی (ALQ) به منظور گذراندن دوره قرنطینه ۱۴ روزه به محض ورود به خاک تایلند. لیست هتل‌های تعیین شده (ALQ) و (ASQ) را می‌توان در این وبسایت جستجو کرد.
 • کپی رزرو بلیط هواپیما به مقصد تایلند که تاریخ آن با تاریخ ورود به هتل رزرو شده (ALQ) و (ASQ) جهت گذراندن دوره قرنطینه یکی باشد.
 • کپی انگلیسی بیمه با پوشش ۱۰۰ هزار دلار آمریکا که شامل پوشش مراقبتهای پزشکی از جمله پوشش هزینه‌های درمانی کووید-۱۹ بوده برای کل مدت اقامت در تایلند.
 • کپی فرم خوداظهاری تکمیل شده
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • کپی پاسپورت متقاضی (با اعتبار حداکثر شش ماه از تاریخ موردنظر جهت ورود به تایلند)
 • کپی به‌روز شده گردش حساب مالی شش ماه آخر متوالی با حداقل تتمه حساب ۵۰۰۰۰۰ بت (معادل ۱۵۰۰۰ یورو)

 مسافران می‌توانند برای اطلاع از وضعیت ورود به تایلند و مدارک مورد نیاز، به این وبسایت مراجعه نمایند.

پیرو اطلاعیه هواپیمایی ماهان، شرایط پذیرش مسافر در مسیر تایلند به صورت زیر است:

مرحله اول: پیش تأیید ویزا

 •  برای ثبت نام و بارگذاری مدارک ویزای معتبر تایلند به این وب سایت مراجعه کنید.
 •  پس از تکمیل مراحل ثبت نام، یک کد رهگیری 6 رقمی جهت بررسی وضعیت ثبت نام و دانلود فرم COE (گواهی ورود به کشور تایلند) برای شما ارسال می‌شود.
 • • برای اطلاع از آخرین مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تایلند به این وبسایت مراجعه نمایید.
   

مرحله دوم: صدور گواهی ورود (COE) (حداقل 14 روز قبل از پرواز)

 •  پس از اتمام مراحل فوق، متقاضیان باید بلیت هواپیمای خود را خریداری و هتل محل اقامت خود را از لیست هتلهای ASQ/ ALQ برای مدت 15 روز از زمان ورود به کشور تایلند رزرو کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هتلهای ASQ/ ALQ به اینجا مراجعه نمایید.
 • ظرف مدت 15 روز پس از مراحل پیش تایید ویزا، به این وب سایت مراجعه کنید.
 • با استفاده از کد 6 رقمی در بخش "تأیید سفر" در وبسایت فوق نسبت به ارائه جزئیات پرواز، بارگذاری بلیط هواپیما، تأیید رزرو ASQ/ALQ و بیمه پزشکی با حداقل پوشش 100،000 دلار اقدام نمایید.
 • گواهی ورود (COE) تنها در صورتی صادر میگردد که کلیه اطلاعات مورد نیاز ارسال شود. همچنین گواهی ورود فقط برای متقاضیانی که ویزای معتبر تایلند دارند، صادر خواهد شد. افراد فاقد ویزای معتبر تایلند باید قبل از درخواست گواهی ورود (COE)، درخواست ویزا دهند. (برای بررسی وضعیت درخواست خود می توانید به بخش "بررسی نتیجه" در وب سایت مراجعه نمایید. گواهی ورود (COE) از همین وب سایت قابل دریافت است)

مرحله سوم: مراحل سفر
ارائه مدارک ذیل به مسئول کانتردر فرودگاه الزامی است:

 • گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه از زمان ورود به کشور تایلند
 • بلیت کانفرم شده رفت و برگشت
 • ویزای معتبر با اعتبار 90 روز و مجوز اقامت 60 روز ، صادر شده از سفارت تایلند
 • گواهی ورود (COE)
 • جواب منفی تست Covid-19 با روش RT-PCR (حداکثر 48 ساعت قبل از پرواز) از آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و هواپیمائی ماهان باشد
 • کپی رزرو 10 شب اقامت در یکی از هتلهای از ASQ/ ALQ
 • بیمه نامه پزشکی با حداقل پوشش 100،000 دلار ( شامل درمان Covid-19 )
 • فرم T.8 (فرم اعلامیه سلامت تایلند)، که می توانید آن را از اینجا دانلود نمایید.
 • برای اتباع تایلندی، ارائه مدرک پزشکی سلامتی پرواز و یا نتیجه منفی تست کوید 19 کفایت می‌کند.

به محض ورود مسافر با ویزای توریستی به کشور تایلند، اجازه اقامت حداکثر 60 روز در کشور تایلند داده می‌شود. افرادی که مایل به اقامت طولانی تر یا تغییر نوع ویزا می باشند باید درخواست خود را به اداره مهاجرت تایلند ارائه دهند.

 


 

ژاپن

شرایط جدید تردد اتباع خارجی به کشور ژاپن به شرح زیر است:

 • ورود اتباع خارجی از ۸ دی ماه تا تاریخ ۱۲ بهمن ماه سال جاری به ژاپن ممنوع است.
 • قرنطینه خانگی به مدت ۱۴ روز برای اتباع خارجی و اتباع ژاپنی همانند گذشته اعمال می‌شود.
 • ورود مسافران ترانزیت به شرط عدم انجام سفر طی ۱۴ روز گذشته به کشورهای انگلستان و آفریقای جنوبی بلامانع است.
 • کلیه مسافران به هنگام ورود یا خروج ملزم به ارائه گواهی آزمایش PCR منفی یا حداکثر اعتبار ۷۲ ساعت از تاریخ صدور می‌باشد.
   

لازم به ذکر است محدودیت‌های مذکور شامل سفرهای دیپلماتیک نمی‌شود، اما بر اساس یادداشت واصله از سفارت ژاپن در تهران از تاریخ ۶ دی ماه 99 معافیت ۹۰ روزه دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت از اخذ روادید کشور ژاپن تا اطلاع ثانوی لغو شده است.
 

 

 

 

 

هند

پیرو اطلاعیه وزارت بهداشت مورخ 4 اردیبهشت 1400، هرگونه تردد مستقیم یا غیرمستقیم مسافر و کالا با کشور هندوستان تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

پیرو بخشنامه هواپیمایی ایران ایر، مسافران دارای مدارک زیر می‌توانند جهت مسافرت به این کشور تا 5 روز قبل از پرواز، نسبت به خرید بلیط تهران به بمبئی اقدام کنند.

 • پاسپورت هندوستان، اقامت هندوستان
 • کارت  OVERSEAS CITIZEN OF INDIA) OCI) و کارت (PIO (Persons of Indian Origin
 • ویزای دانشجویان و خردسالانی که پدر یا مادر آنها دارای پاسپورت هندوستان یا OCI باشند.
 • نصب برنامه AarogyaSetu بر روی تلفن همراه مسافر الزامی ‌است. لینک اندروید، لینک IOS
 • هر نوع ویزای صادره دارای اعتبار به غیر از ویزای Medical صادره قبل از 21OCT20، ویزاهای توریستی و E-Visa جهت انجام پرواز معتبر است.
 • ثبت اطلاعات مسافر قبل از صدور بلیط در این لینک الزامی ‌است.
   

پس از صدور بلیت اطلاعات مسافر به سفارت هندوستان ارسال شده و صرفا پس از تایید سفارت، مسافران قادر به انجام پرواز خواهند بود. در صورت عدم تایید سفارت، بلیت مسافران با هزینه مربوطه استرداد خواهد شد. ارائه دو نسخه کپی از گواهی تست PCR (در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز را به زبان انگلیسی) برای تمامی ‌مسافران بالای 11 سال الزامی ‌است. مسافران باید کپی از جواب منفی تست را در این سایت بارگزاری نموده و فرم EXEMPTION REQUEST را در سایت تکمیل کنند. در صورت عدم بارگزاری نتیجه تست و عدم تکمیل فرم EXEMPTION REQUEST مسافران قرنطینه هتلی می‌شوند.
پس از ورود به کشور هندوستان تمامی‌ مسافران به مدت 7 روز در هتل‌های مورد تایید دولت هندوستان تحت قرنطینه قرار گرفته و از همه مسافران در روز پنج تا هفتم، تست PCR به عمل می‌آید. تمامی هزینه‌های اقامت و تست بر عهده مسافران است. مسافران پس از پایان 7 روز قرنطینه در هتل و در صورت منفی بودن جواب تست، باید به مدت 7 روز دیگر خود را قرنطینه خانگی کنند.

 

پیرو بخشنامه هواپیمایی ماهان، مسافران دارای مدارک زیر می‌توانند نسبت به خرید بلیط تهران به دهلی اقدام کنند:

 • استفاده از ماسک و Face Shield در کلیه مراحل سفر
 • نصب اپلیکیشن Aarogya Setu در تلفن همراه مسافران
 • مراجعه به این وبسایت جهت تکمیل تعهد قرنطینه و فرم اظهارنامه سلامت الکترونیک حداکثر 72 ساعت قبل از پرواز

 
تهران - دهلی:
تا اطلاع ثانوی به استثنای دارندگان ویزای الکترونیک (E-Visa)، دارندگان ویزای پزشکی و دارندگان ویزای توریستی، مسافران ایرانی دارای ویزای معتبر کشور هند می‌توانند به این کشور سفر کنند.

 • ارائه نتیجه منفی تست کرونا (PCR) به زبان انگلیسی برای تمامی ‌مسافران بالای 2 سال که حداکثر 96 ساعت قبل از زمان پرواز صادر شده باشد.
 • تکمیل فرم خوداظهاری سلامت در حین پرواز و ارائه به ماموران بهداشت مرزی فرودگاه مقصد.
   

مسافران در بدو ورود به کشور هند، 14 روز قرنطینه خواهند شد که 7 روز با پرداخت هزینه توسط مسافر در قرنطینه‌های مورد تایید وزارت بهداشت این کشور و 7 روز در محل اقامت شخصی مسافر صورت می‌پذیرد. ممکن است با وجود شرایط خاص مسافران مانند بارداری، فوت اعضای خانواده، بیماری سخت یا دارا بودن کودک کمتر از 10 سال، قرنطینه در منزل در نظر گرفته شود که تصمیم نهایی برای این اقدام توسط مسئول بهداشت و سلامت مستقر در فرودگاه دهلی نو اتخاذ می‌گردد.

دهلی - تهران:
تا اطلاع ثانوی تنها افراد زیر در مسیر دهلی به تهران مجاز به پرواز هستند :

 • اتباع ایرانی
 • اتباع کشور هندوستان که دارای اقامت ایران می‌باشند
 • دریانوردان (seaman) دارای مدرک NOC تایید شده توسط DGCA که بلیط پروازشان توسط GSA ماهان ایر در دهلی صادر شده باشد.

 

 

 

 

مالزی

پیرو بخشنامه جدید دولت مالزی و قرنطینه 10 روزه اجباری در بدو ورود، از تاریخ 24 سپتامبر 2020 اتباع خارجی شامل افراد دارای اقامت دایم مالزی، ملزم به پرداخت هزینه کامل قرنطینه بدون هیچگونه کمک مالی از سوی دولت مالزی هستند. هزینه قرنطینه باید به نمایندگان وزارت بهداشت مالزی در بدو ورود در مالزی پرداخت شود.

 • علیرغم مورد فوق، دارندگان مجوز (Reciprocal Green Lane (RGL و (Periodic Commuting Arrangement (PCA و سایر افراد از جمله دیپلمات‌ها که دارای مجوز قرنطینه خانگی هستند از پرداخت هزینه‌های قرنطینه معاف هستند.
 • مسافران لازم است آخرین تست PCR را به همراه داشته باشند.
 • در صورت منفی بودن تست، مسافران به صورت اجباری در قرنطینه 7 روزه قرار میگیرند و در صورت عدم ارائه تست PCR در مراکز قرنطینه با هزینه شخصی مسافر به مدت 10 روز قرنطینه اجباری خواهند شد.
 • جزییات هزینه‌های قرنطینه برای اتباع خارجی برای 7 روز به شرح زیر است :
 • نفر اول : 4,950 رینگت
 • نفر دوم : 3,550 رینگت

لازم به ذکر است مسافران قبل از صدور بلیط، میبایست نامه تاییدیه از سفارت مالزی دریافت کنند. و همینطور مسافران دارای اقامت (دانشجویی ، ..) میبایست از طریق سایت اداره مهاجرت مالزی نامه تاییدیه دریافت نمایند.

دولت مالزی در تاریخ ۳ مارچ ۲۰۲۱ (۱۳ اسفند ۱۳۹۹)، با راه‌اندازی سامانه‌ «سیف تراول» (Safe Travel)، مرزهای خود را بر روی مسافران کاری بین‌المللی گشود و قوانین جدیدی را در راستای شرایط سفر کاری به مالزی اعلام کرد. از این پس مسافران کاری سفرهای بلندمدت یا کوتاه‌‌مدت مالزی می‌توانند از طریق مراجعه به آدرس “safetravel.mida.gov.my” مجوز ورود به این کشور را دریافت کنند.

لیست ویزا‌های مشمول ممنوعیت:

Permanent Residents (PR)

Malaysia My Second Home Program (MM2H) pass holders

Employment pass Category I, II and III

Residence Pass-Talent (RPT)

Professional Visit pass

Dependent pass

Resident pass holders

Spouse/Child of Malaysians with long-term social visit pass

Student pass holders

Temporary Employment pass holders

 

معافیت برای برخی از مسافران با شرایط زیر در نظر گرفته شده است:

 • دیپلمات‌ها و افراد تحت تکفل آنها که تحت شرایطی مشمول معافیت هستند. برای دیپلمات‌ها یا کارمندان سفارت که گذرنامه‌های لازم مانند ویزای ورود اولین بار به مالزی را ندارند و ساکنان سایر کشورها که دارای گذرنامه سازمان ملل (سازمان ملل) / سازمان بهداشت جهانی (WHO) / برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) هستند، لازم است قبل از سفر از طریق وزارت امور خارجه و مدیرکل اداره مهاجرت مالزی تأییدیه دریافت نمایند.
 • اعضای خدمه کشتی
 • اعضای خدمه پرواز برای پروازهای تجاری و خصوصی
 • خدمه و کارگران حرفه‌ای در صنعت نفت و گاز


جدا از معافیت‌های موارد بالا مدیر کل اداره مهاجرت مالزی ممکن است در موارد اضطراری و دلسوزانه درخواست تجدید نظر در مورد معافیت را به صورت موردی برای ورود به مالزی در نظر بگیرد.

ساز و کار اجرایی محدودیت‌ها:

ساز و کار اجرای محدودیت‌های ورود در کلیه نقاط ورودی مالزی به شرح زیر است :
• بازرسی از مدارک سفر از جمله محل صدور، مهر عزیمت روی گذرنامه و بلیط پرواز؛ از ورود مسافرانی که اسناد سفر/ ویزای بلند مدت از کشورهایی با بیش از 150،000 مورد
هستند، جلوگیری می‌شود. مسافرانی که از ورود به مالزی منع شده‌اند، برای بازگشت به ایرلاین‌های مربوطه هدایت می‌شوند.
• شهروندان مالزی از این حکم مستثنی هستند. شهروندان مالزیایی که مایل به بازگشت به مالزی هستند، از جمله از کشورهای ذکر شده، به شرط داشتن یک تاییدیه سفر که توسط سفارت مالزی در آن کشور صادر شده و یک نامه تعهد برای پرداخت هزینه‌های قرنطینه پس از ورود به مالزی، می‌توانند به مالزی سفر کنند.
• همچنین به همه مالزیایی ها یادآوری می‌شود که قبل از ورود به مالزی، برنامه آنلاین MySejahtera را از اینجا دانلود، ثبت نام و فعال کنند.


 

  

عراق

حسب ابلاغیه دریافتی از وزرات بهداشت کشور عراق مورخه ۲۷ تیر ماه ۱۴۰۰، تمامی مسافرین ورودی به کشور عراق به محض ورود مورد آزمایش مجدد PCR به مبلغ ۶۰ هزار دینار عراق قرار خواهند گرفت. هزینه تست برعهده مسافر می باشد. این مهم از تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۰ لازم الاجراست.

 تا اطلاع ثانوی مسافران ایرانی برای ورود به اقلیم کردستان عراق، شهرهای سلیمانیه و اربیل نیاز به ویزا ندارند و به محض ورود به فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه اجازه ورود برای مسافران صادر می‌گردد. لازم به ذکر است برای ورود به سایر شهرهای کشورعراق، داشتن ویزا برای مسافران ایرانی الزامی می‌باشد.

پیرو آخرین بخشنامه هواپیمایی ماهان، شرایط الزامی پذیرش مسـافر در این پروازها به شرح زیر است:

ایران-عراق :
1. الزام انجام تست کرونا (PCR) برای تمامی مسافران بالای 10 سال حداکثر 72 ساعت قبل از زمان پرواز 
2. کلیه مسافرانی که مقصد نهایی آنها عراق است باید دارای پروانه اقامت، بازرگانی، کار، تحصیلی و معالجه (به استثناء گردشگر و زائر) باشند.
3. مسافران ایرانی که قصد سفر به اربیل یا سلیمانیه را دارند، علاوه بر روادید باید کارت اقامت معتبر اقلیم کردستان عراق را داشته باشند. بازرگانان، فعالان اقتصادی و نیروهای فنی مهندسی جهت فعالیت کاری در اقلیم کردستان باید مجوزهای لازم را از دفتر اقلیم کردستان عراق در تهران دریافت نمایند.
4. کلیه مسافران به هنگام ورود به فرودگاه‌های عراق به صورت کلینیکی و یا دوربین حرارتی مورد ارزیابی سلامت قرار می‌گیرند.
5. در صورت مشکوک بودن وضعیت سلامت مسافران، ایشان در مکانی واقع در فرودگاه‌های کشور عراق قرنطینه می‌گردند که کلیه هزینه‌ها به عهده مسافران خواهد بود.


عراق-ایران:
1. کلیه مسافرانی که مقصد نهایی آنها ایران است باید دارای پروانه اقامت، بازرگانی، کار، تحصیلی و معالجه (به استثناء گردشگر و زائر) باشند.

2. فرمهای خود اظهاری و فرم تعهد باید توسط مسافران تکمیل شود.
3. هر مسافر فقط میتواند یک ساک دستی به همراه داشته باشد.
4.
برای تمام مسافران بالای 2 سال که مستقیما از بغداد به ایران سفر می کنند انجام تست کرونا (PCR) که حداکثر 72 ساعت قبل از زمان پرواز و در یکی از بیمارستان ها و آزمایشگاه های ذیل انجام شده باشد الزامی است. همچنین جواب منفی تست می‌بایست به مسئول کانتردر فرودگاه ارائه گردد.

آزمایشگاه‌های غیر دولتی:

• Al-Karawan Lab. - Baghdad
• International Al-Nukhba Lab. – Baghdad
• Nukhba Al-Wathiq Lab. – Baghdad
• Al- Nawader Lab. – Baghdad
• Idrees Lab. – Baghdad
• Al-Karkh Specialized Medical Lab. – Baghdad
• Medical Dubai Lab – Baghdad
• Al-Mawrid Specialized Lab. – Baghdad
• The National Investment Lab. – Baghdad
• Medical Lab for Pathological Tests – Baghdad
• Shams Baghdad Lab. – Baghdad
• Ibn Al-Nafees Lab. – Diyala
• Al-Awa’el Lab. – Al-Basrah
• Sama Dijlah Lab. – Misan
• Al-Zawraa Central Lab. – Baghdad


آزمایشگاه‌های دولتی

• Lab of Imam Ali Hospital – Baghdad
• Medical City Private Nursing Home Project – Baghdad
• Medical Consultant Lab. – Baghdad
• General Health Lab. – Karbala
• Passengers Checking Lab. – Babil
• The Consultant Section for Checking Passengers & Foreigners at Al-Zubair General Hospital
 

 

پیرو بخشنامه هواپیمایی العراقیه در خصوص پذیرش مسافر در مسیر تهران و مشهد به مقصد بغداد و نجف اشرف، شرایط به شرح زیر است:

 • ۴۸ساعت قبل از پرواز انجام تست PCR الزامی است. لیست آزمایشگاه‌های مورد تایید العراقیه. در صورت انجام آزمایش در مراکز دیگر از پذیرش مسافر در فرودگاه ممانعت به عمل خواهد آمد و تمامی خسارات بر عهده مسافر می‌باشد.
 • صدور بلیت برای مسافران دارای اصل پاسپورت عراقی، پاسپورت ایرانی همراه با اصل جنسیه عراقی و مسافران ایرانی که اقامت عراق را دارند پس از ارسال مدارک به آژانس صادر کننده و تایید آنها، بلامانع است. در غیر این صورت از خرید بلیت ممانعت بعمل آورید. عواقب بعدی بر عهده مسافر است.
 • پرواز غیرقابل استرداد است.
   

پیرو بخشنامه هواپیمایی آسمان در خصوص پذیرش مسافر در مسیر تهران – بصره – تهران، شرایط به شرح زیر است:

 • ۴۸ساعت قبل از پرواز انجام تست PCR الزامی است.
 • صدور بلیت برای مسافران دارای اصل پاسپورت عراقی، پاسپورت ایرانی همراه با اصل جنسیه عراقی و مسافران ایرانی که اقامت عراق و ویزاهای متعدد را دارند بلامانع است.
 • پرواز غیرقابل استرداد است.
   

پیرو بخشنامه هواپیمایی قشم ایر در خصوص پذیرش مسافر در مسیر تهران و مشهد به مقصد نجف اشرف، شرایط به شرح زیر است:

 • ۴۸ساعت قبل از پرواز انجام تست PCR و ارائه آن به زبان انگلیسی الزامی است.
 • مسافران ایرانی خروجی باید ویزای کار معتبر به همراه داشته باشند.
 • مسافران ایرانی دارای اقامت معتبر از کشور عراق، مجاز به ورود هستند.
   

قابل توجه مسافران مسیر بغداد-تهران، تست PCR لزوما بایستی در یکی از آزمایشگاه‌های زیر انجام گردد:

- دائرة صحة کرکوک – مستشفی الولادة والامراض النسائیة والاطفال
- دائرة صحة النجف الأشرف- مستشفی الحکیم العام
- دائرة صحة دیالی- مختبر الصحة العامة
- دائرة صحة بغداد/الرصافة- مستشفی الأمام علی (ع)
- دائرة مدینة الطب- مستشفی دار التمریض الخاص
- دائرة صحة الأنبار- مختبر الصحة العامة
- دائرة صحة البصرة-مستشفی الزبیر العام
- دائرة صحة الدیوانیة- مستشفی الدیوانیة التعلیمی
- دائرة صحة صلاح الدین-مختبر الصحة العامة
- دائرة صحة ذیِ قار- مختبر الصحة العامة
- دائرة صحة بابل
- دائرة صحة کربلاء
- دائرة صحة میسان
- دائرة صحة نینوی
- المختبر الأستشاریِ فی الیرموک
- مختبر الصحة العامة المرکزیِ فی بغداد

 

 

عمان

طبق جدیدترین بیانیه‌ کمیته‌ عالی عمان، ورود مسافران  به این کشور با شرایط ذیل همراه است. بنا بر گفته‌ کمیته‌ عالی عمان، پس از بررسی شرایط شیوع ویروس کرونا در ایام ماه رمضان، سایر اقدامات موردنیاز برای کنترل اوضاع اتخاذ و اعلام خواهد شد.

پیرو بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری عمان، از تاریخ 15 فوریه 2021 هفت روز قرنطینه اجباری برای تمامی مسافران ورودی به کشور عمان، به هزینه مسافران اعمال می‌گردد. کلیه مسافران ورودی غیر عمانی از جمله خانواده‌هایی که دارای فرزند زیر 18 سال هستند از ساعت 18 روز سه‌شنبه 11 می، موظف به داشتن واچر هتل به مدت یک هفته از طریق سایت emushrif می‌باشند. مسافران می‌توانند با استفاده از لیست هتل‌های اعلام شده توسط مقامات ذی‌صلاح از طریق پلتفرم Oman vs Covid-19 اقدام به رزرو هتل نمایند. ارائه واچر هتل رزرو شده در فرودگاه مبدا الزامی است.

پیرو آخرین بخشنامه هواپیمایی سلام ایر، دستورالعمل‌های زیر برای مسافران ورودی به عمان صادر شده است، اعمال این بخشنامه از تاریخ 9 جولای ساعت 17:00 به وقت عمان تا اطلاع ثانوی قابل اجرا می‌باشد:

1. مسافران عمانی و افراد مقیم که حداقل یک دوز از واکسن مورد تایید کشور عمان را دریافت کرده باشند میتوانند به دو فرودگاه ذکر شده پرواز بین‌المللی مستقیم داشته باشند. عمانیهای مقیم Dhofar و Musandam شامل این قانون میشوند، شهروندان حوزه خلیج فارس در صورت دریافت دو دوز واکسن مورد تایید میتوانند به این فرودگاه‌ها سفر کنند.

2. کشورهای ذیل تا اطلاع ثانوی ممنوعیت ورود به کشور عمان را دارند: ایران، سنگاپور، اندونزی، عراق، تونس، لیبی، آرژانتین، کلمبیا، لازم به ذکر است اگر مسافری طی 14 روز گذشته در یکی از کشورهای ذکر شده اقامت داشته باشد اجازه ورود به عمان را ندارد و شهروندان عمانی از این قانون معاف می‌باشند. 

* شهروندان عمانی، دیپلمات‌ها، کادر پزشکی و خانواده‌های آنها از این قانون معاف می‌باشند.

لازم به ذکر است تمامی قوانین از جمله: داشتن تست PCR با اعتبار کمتر از 72 ساعت از زمان پرواز، واچر هتل از طریق سامانه Sahala، ثبت نام در سایت emushrif، نصب اپلیکیشن tarassud بر روی گوشی همراه، ثبت نام در سایت وزارت بهداشت عمان و به همراه داشتن 25 ریال عمان جهت انجام مجدد تست، به قوت خود باقی است.
 

برای صدور بلیت ارائه تاییدیه وزارت خارجه در عمان توسط مسافران الزامی‌است. راهنمای مراحل تاییدیه را از طریق این فایل دانلود کنید.

 • مسافران قبل از شروع سفر باید فرم وزارت بهداشت کشور عمان را از طریق این لینک تکمیل کنند.
 • ارائه اصل گواهی تست PCR در محدوده زمانی 72 ساعت قبل از پرواز، برای تمامی مسافران در زمان ورود به عمان الزامی است.
 • تمامی مسافران ورودی عمان غیر از دارندگان گذرنامه عمان، دارندگان گذرنامه حوزه خلیج فارس و دارندگان کارت درمانی، نیازمند بیمه سلامت بین‌الملل هستند که شامل کلیه هزینه‌های درمانی کرونا تا مدت یک ماه می‌باشد.
 • نصب اپلیکیشن +tarassud بر روی تلفن همراه مسافران تا قابلیت پیگیری قرنطینه انجام شود. لینک اندروید، لینک IOS
 • کلیه مسافرانی که قصد عزیمت به عمان را دارند در بدو ورود به مدت 7 روز قرنطینه می‌شوند. در بدو ورود از آنها تست کرونا گرفته خواهد شد. مسافرانی که بیشتر از 7 روز در عمان اقامت داشته باشند به جز تست کرونا در بدو ورود دستبند ردیابی دریافت کرده و به مدت 7 روز قرنطینه خواهند شد و در روز هشتم باید نسبت به انجام تست کرونا اقدام کنند. کودکان زیر 15 سال از انجام تست PCR و دستبند ردیابی معاف هستند. 

  لیست آزمایشگاه‌های تست PCR مورد تایید در کشور عمان را از اینجا ببینید.
   

شرایط صدور ویزای فرودگاهی عمان:
صدور ویزای فرودگاهی به مدت زمان یک ماه (20 ریال عمان) و افراد مقیم حوزه خلیج فارس (قطر، امارات، بحرین، کویت) با توجه به شغل آنها، 5 ریال عمان تا 28 روز تنها به شرط داشتن بلیط رفت و برگشت و داشتن وچر هتل امکان‌پذیر است. در غیر اینصورت از پذیرش مسافر جلوگیری بعمل می‌آید.

 

شرایط ورود مسافران خارجی بدون ویزا هواپیمایی قشم‌ایر به کشور عمان، دانلود بخشنامه:

1- ورود به عمان تنها برای شهروندان و افرادی که ویزای اقامتی ایشان تا روز 16 فروردین 1400 صادر گردیده است، مجاز می‌باشد.
2-مسافر باید دارای بلیت بازگشت معتبر، رزرو هتل معتبر، بیمه سلامت مسافرتی و تمکن مالی به منظور پوشش هزینه‌های زندگی در طول مدت اقامت در کشور عمان باشد.
3-مدت اقامت مسافر بدون ویزا در کشور عمان حداکثر 10 روز بوده و قابل تغییر نمی‌باشد.
4-در صورتی که مدت اقامت مسافر از 10 روز تجاوز نماید، به ازای هر روز اقامت اضافه، جریمه‌ای به مبلغ 10 ریال عمان به مسافر تعلق می‌گیرد.
5-در صورت تمایل به اقامت بیش از 10 روز در کشور عمان، مطابق با سیستم‌های اجرایی صدور ویزا، مسافر می‌تواند قبل از سفر نسبت به دریافت هر نوع ویزای توریستی و پرداخت هزینه‌های مربوطه اقدام نماید.
6- مسافرت مسافر معاف از اخذ ویزا با همسر و فرزندان دارای ملیت غیر به کشور عمان، در صورت اقامت در بازه زمانی 10 روزه، بلامانع است.
7-در خصوص مسافران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC Countries)؛ افراد دارای اقامت، ویزای توریستی و ویزای کار کشورهای عضو GCC (طبق فهرست مشاغل مجاز)، در صورتی که دارای ملیت قید شده در فهرست 103 کشور مجاز باشند، می‌توانند از معافیت مربوطه بهره‌مند گردند.
8-شهروندان کشورهای فهرست دوم و سوم نیز در صورتی که مقیم کشور مربوطه بوده و یا دارای ویزای معتبر جهت ورود به هریک از کشورهای ایالت متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، کشورهای حوزه شینگن و ژاپن باشند، می‌توانند از این معافیت استفاده کنند.
9-طبق قوانین فعلی صدور ویزا، جهت ورود به کشور عمان، ویزای مسافران (دارای ویزاهای توریستی یکماهه و یکساله، افراد مقیم کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC Countries) و مسافران چند سفره)، در صورتیکه کشور تابعه جزو فهرست کشورهای اول و سوم باشد، قابل استفاده است.
10-در صورتیکه مسافر دیپورتی به کشور عمان وارد شود، باید به کشور مبدا سفر بازگردانده شود.
11-شرایط ذکر شده در خصوص ورود مسافران خارجی بدون ویزا به کشور عمان، حق اشتغال و فعالیت کاری و همچنین اقدام جهت اخذ هرگونه ویزا و یا اقامت را برای مسافر فراهم نمی‌کند.
در مسیـرهای منتهی به کشور عمان، برای کلیه مسافران در فرودگاه مقصد تست PCR انجام می‌شود و در صورت مثبت بودن نتیجه تست، مسافر باید به مدت دو هفته در قرنطینه به سر ببرد و کلیه هزینه‌های مربوطه به عهده مسافر است. همچنین مسافران در مسیرهای منتهی به کشور عمان باید فرم مخصوص ثبت مسافر به  این آدرس را تکمیل نمایند. تکمیل فرم جهت مسافران بالای 15 سال و کودک بدون همراه الزامیست.  پس از ورود به کشور عمان، مسافران ملزم به دریافت دستبند ردیاب به مبلغ 25 ریال عمان می‌باشند.
 

شرایط پذیرش مسافر در مسیر عمان با هواپیمایی تابان:

 • انجام تست کرونا (۹۶ساعت قبل از تاریخ پرواز) از مسیر مسقط به ایران برای همه مسافران (چه ایرانی و غیر ایرانی) الزامی است. لیست آزمایشگاه‌های مورد تایید هواپیمایی تابان
 • طبق اعلامیه فرودگاه شیراز و تهران تمامی مسافرانی که قصد سفر از فرودگاه شیراز به مسقط را دارند علاوه بر تست PCR باید ۴۸ساعت قبل از پرواز، اقدام به اخذ گواهی سلامت نمایند. گواهی سلامت تاییدیه‌ای از طرف پزشک است که بر اساس حالت ظاهری و … اعلام می‌کند که علائم بیماری در شخص موجود نمی‌باشد. در صورت عدم ارائه گواهی سلامت از پرواز مسافر جلوگیری به عمل می‌آید و هرگونه خسارت بر عهده مسافر است و هواپیمایی تابان هیچگونه مسئولیتی ندارد.

مراکزی که در شیراز برای اخذ گواهی سلامت اعلام شده است به قرار زیر می باشند:

مرکز جامع سلامت حسین بن علی: بلوار فردوسی، کوچه کنار خشکبار زرین، بن بست اول، سمت چپ
مرکز جامع سلامت قمر بنی هاشم: بلوار صنایع کوچه۳۶ مرکز جامع سلامت زینب کبری: خیابان سیاحتگر،قبل از قدمگاه، جنب بانک صادرات
مرکز جامع سلامت امام رضا: بلوار مطهری جنوبی، بعد از پمپ بنزین، نبش کوچه دانش آموز ۱۰

افرادی که شهرستان هستند، می‌توانند به مراکز بهداشت و درمان آن شهرستان مراجعه کنند، در صورتی که انجام نشود باید ۴۸ساعت قبل از سفر به شیراز یا تهران بیایند و این گواهی را دریافت کنند. مسافران در تهران با مراجعه به مراکز مورد تایید وزارت بهداشت و یا تماس با ایستگاه تابان و یا مرکز بهداشت در فرودگاه امام خمینی از محل صدور گواهی سلامت اطلاع یابند.

 • مسافران ایرانی و خارجی (به استثناء اتباع عمانی) که قصد سفر از ایران به عمان را دارند، حتما نیاز به مجوز وزارت امور خارجه عمان را دارند و در صورتی که بنا به هر دلیلی بلیط تهیه شود ولی مجوز ارائه شده نامعتبر باشد، تمام مسئولیت این مورد به عهده مسافر می‌باشد و هواپیمایی تابان هیچ گونه مسئولیتی در این زمینه ندارد.
 • مهم: به دلیل اینکه بیشتر فروش بلیط‌های هواپیمایی تابان بر روی سیستم فروش آنلاین است و برای ورود به عمان برای مسافران ایرانی و خارجی (به استثناء اتباع عمانی) نیازمند مجوز می‌باشد و نیز در سیستم آنلاین به صورت قانون درج شده که برای تهیه بلیط و ورود به عمان، باید مجوز وزارت خارجه عمان را داشته باشد، لذا مسئولیت داشتن مجوز و اعتبار آن در فرودگاه مسقط به عهده خریدار بلیط و مسافر بوده و اگر مسافری دیپورت شود و یا هزینه ای برای دیپورتی داشته باشد و … تمامی خسارات بر عهده مسافر است و هیچ مسئولیتی بر عهده هواپیمایی تابان نمی‌باشد.

 

 

 

 

قطر

دولت قطر از آغاز دوباره صدور ویزای توریستی و خانوادگی از ۱۲ جولای ۲۰۲۱ (۲۱ تیر ۱۴۰۰) خبر داد. بنابر شرایط جدید، کلیه افرادی که دوزهای یکی از واکسن‌های کرونای مورد تایید «سازمان جهانی بهداشت» (WHO) را به‌صورت کامل دریافت کرده باشند، با ارائه مدرک معتبر واکسیناسیون خود و انجام تست آنتی بادی در بدو ورود از کلیه قوانین قرنطینه به این کشور معاف خواهند بود.

شرایط سفر به قطر برای مسافران واکسینه نشده:

افرادی که واکسیناسیون خود را کامل نکرده یا واکسینه نشده‌اند براساس ملیت خود به سه گروه «کشورهای سبز»، «کشورهای زرد» و «کشورهای قرمز» تقسیم‌بندی می‌شوند که هرکدام شامل قوانین متفاوتی است.

کشورهای سبز: مسافران کشورهایی از جمله چین، کانادا، استرالیا و بسیاری از کشورهای اروپایی در لیست سبز کشور قطر قرار دارند. این دسته از مسافران در صورت عدم تکمیل واکسینه خود ملزم به رعایت قوانین زیر هستند: 

 • قرنطینه ۵ روزه در محل سکونت
 • انجام دو مرتبه تست “PCR” در مراکز بهداشتی اعلام شده توسط دولت (یک بار در بدو ورود و یک مرتبه ۴ روز پس از ورود به قطر)
   

کشورهای زرد: مسافران کشورهایی مانند یونان، بحرین، مصر، برخی از کشورهای آفریقایی و اروپایی در این لیست قرار دارند. مسافران این کشورها پس از ورود به قطر موظف به رعایت قوانین زیر هستند:

 • قرنطینه ۷ روزه در هتل
 • انجام دو مرتبه تست “PCR” در محل هتل و با هزینه شخصی مسافر (یک مرتبه در بدو ورود و بار دیگر در روز ششم اقامت)
   

کشورهای قرمز: شهروندان کشورهایی مانند ایران، هند، عراق و بسیاری از کشورهای آسیایی و آمریکای جنوبی در لیست کشورهای قرمز قرار دارند. شهروندان این کشورها جهت اخذ ویزای توریستی و سفر به قطر مشمول قوانین زیر می‌شوند: 

 • قرنطینه ۱۰ روزه در هتل‌ 
 • انجام دو مرتبه تست “PCR” در محل هتل و به هزینه شخصی مسافر (یک مرتبه در روز اول ورود و بار دیگر ۹ روز پس از اقامت در قطر)


 

پیرو اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر، تنها افراد دارای ملیت قطر، مجوز اقامت دائم و یا اجازه موقت، ‌امکان سفر به قطر را دارند.

 • اقدام کفیل مسافران مقیم از طریق این سایت نسبت به دریافت اجازه ورود آنان و  تکمیل فرم آنلاین (Exceptional Entry Permit to Qatar Service)
 • ارائه گواهی منفی تست PCR به زبان انگلیسی در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز برای نمامی مسافران الزامی است. در صورت تکمیل واکسیناسیون، مسافر موظف به ارائه مدارک لازم خواسته شده توسط مامور کنترل مرزی است. 
 • کلیه مسافران باید از طریق سایت www.discoverqatar.qa نسبت به انجام رزرو هتل جهت 7 روز قرنطینه اقدام نمایند. هزینه هتل بر عهده مسافران است. لیست مسافرانی که از قرنطینه هتلی مستثنی می‌باشند، در این سایت اعلام شده است. در صورتی که مسافران از قرنطینه هتلی مستثنی باشند، باید این مورد را به کفیل خود جهت دریافت اجازه ورود اعلام نمایند.
 • مسافرانی که دارای گواهینامه واکسیناسیون از قطر می‌باشند و از دریافت دوز دوم واکسن آنها 14 روز گذشته باشد از قرنطینه هتلی معاف هستند.
 • نصب برنامه EHTERAZ بر روی گوشی همراه مسافران و تکمیل اطلاعات درخواستی. لینک اندروید، لینک IOS
 • تکمیل فرم اطلاعات پزشکی سلامت توسط مسافر

مسافران جهت انجام سفر باید هر 3 برگه (اجازه ورود توسط کفیل، اطلاعات پزشکی، رزرو هتل) را هنگام سفر به همراه داشته و در فرودگاه ارائه کنند. در صورت نقص در مدارک فوق از انجام سفر ممانعت به عمل آمده و بلیت با هزینه‌های مربوطه استرداد خواهد شد. 

 

 

 

 

کویت

در حال حاضر تنها افراد دارای ملیت کویت، افرادی که اعضای درجه یک خانوادگی آن‌ها ملیت کویت را دارا هستند و افراد دارای مجوز اقامت دائمی، امکان سفر به کویت را دارند.

 

 

 

لبنان

پیرو اطلاع واصله از سازمان هواپیمایی کشور لبنان و بخشنامه هواپیمایی ماهان، در حال حاضر شرایط پذیرش مسافر در مسیر بیروت به شرح زیر است:

 • کلیه مسافران بالای 12 سال مسیر بیروت الزامی است از طریق این سایت فرم مربوط به Covid-19 را که جزئیات آن در سایت مذکور ارائه شده است را تکمیل نموده و تاییدیه Approval آن را دریافت و در فرودگاه به کانتر پذیرش ارائه دهند. در غیر اینصورت از پذیرش مسافر خودداری می‌گردد.
 • انجام تست PCR برای کلیه مسافران الزامی است و تأکید می‌گردد گواهی مربوطه صرفاً از مراکز مورد تایید هواپیمایی ماهان تهیه گردد. در زمان ورود به کشور لبنان، نباید از زمان صدور گواهی تست PCR بیش از 72 ساعت گذشته باشد و یک کپی از آن نیز باید در فرودگاه امام تحویل مسئول کانتر گردد.
 • تکمیل فرم سلامت مورد تأیید وزارت بهداشت لبنان در پرواز تهران - بیروت درج شده در این سایت و ارایه آن در فرودگاه
 • نصب اپلیکیشن Covidlebtrack بر روی تلفن همراه مسافر و نمایش آن به نماینده وزارت بهداشت لبنان
 • دریافت و تکمیل فرم خود اظهاری که در پرواز توزیع می‌شود.
 • در فرودگاه بین المللی رفیق حریری تست PCR با أخذ مبلغ 50 دلار از مسافران پرواز تهران - بیروت به استثنای کودکان زیر12 سال، انجام می پذیرد.
 • در فرودگاه بیروت هتل مربوطه وسیله ایاب و ذهاب را به فرودگاه، جهت انتقال مسافر به هتل اعزام می نماید و مسافر می بایست هزینه هتل و تسویه حساب را شخصا پرداخت نماید. رزرو هتل به منظور قرنطینه الزامی نیست.  لیست هتل‌های معرفی شده 
 • مسافران بیروت به تهران حتماً باید تست PCR که به تأیید وزارت بهداشت لبنان رسیده باشد را انجام دهند و اصل گواهی را را نزد خود نگهداری کنند و یک کپی به سرمهماندار تحویل نمایند.
 • مسافران بیروت به تهران صرفاً باید دارای یکی از روادید زیر باشند: روادید اقامت، روادید کار، روادید درمانی، روادید تحصیلی، روادید چند بار ورود و یا روادید سرمایه گذاری

 

پیرو بخشنامه هواپیمایی ایران‌ایر، در حال حاضر شرایط پذیرش مسافر در مسیر بیروت به شرح زیر است:

 • کلیه مسافران بالای 12 سال در پروازهای ورودی به لبنان می‌بایست در محدوده 72 ساعت قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR نمایند و گواهی را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند.
 • تکمیل فرم الکترونیکی Airport Tracking Registration  در این سایت
 • تکمیل فرم پزشکی الکترونیکی ارائه شده از طریق این سایت و ارائه کپی این اظهارنامه به کارکنان وزارت بهداشت لبنان
 • از تمامی مسافران در بدو ورود به لبنان، در فرودگاه تست PCR بعمل می‌آید. هزینه این تست در نرخ بلیت محاسبه شده و از مسافران دریافت می‌گردد.
 • مسافران پس از ورود به لبنان ملزم به قرنطینه خانگی در محل سکونت خود به مدت 72 ساعت می‌باشند.

 

  

گرجستان

به جز افراد دارای ملیت گرجستان، شهروندی گرجستان، خدمه پرواز و مسئولین دیپلماتیک، هیچ مسافری امکان ورود به گرجستان را ندارد. مسافران باید ۴۸ ساعت قبل از پرواز، مجوز OK TO BOARD خود را  از طریق این لینک دریافت کرده باشند، همچنین از طریق این لینک، فرم Application Form را تکمیل نموده و به همراه خود داشته باشند.

پیرو بخشنامه هواپیمایی قشم ایر در مسیر تفلیس، شرایط پذیرش مسافر به شرح زیر است:

 • مسافران ملزم به ارائه نتیجه منفی تست PCR (مدت زمان اعتبار نتیجه تست 72 ساعت) هستند.
 • ارائه تست جهت مسافران بالای 6 سال و کودک بدون همراه الزامیست.
 • ارائه ویزای معتبر کاری، توریستی و ... و یا گواهی اقامت و دریافت تاییدیه از سازمان هواپیمایی کشوری گرجستان، توسط هواپیمایی قشم‌ایر اجباریست.


 

 

 

 

ارمنستان

مطابق با آخرین بخشنامه سفارت ارمنستان در ایران، جدیدترین تغییرات در خصوص شرایط ورود به ارمنستان که از تاریخ 27 خرداد 1400 (17 می 2021) بصورت زیر است:

طبق مصوبه جدید، مسافران ورودی باید برگه تشخیص بیماری واگیردار کرونا با نتیجه منفی که ۷۲ ساعت بیشتر از موعد آن گذشته نباشد ارائه کنند. مسافران به جای ارائه برگه تشخیص بیماری می‌توانند گواهی دو دوز کامل واکسیناسیون کرونا ارائه دهند. واکسیناسیون دوم باید ۱۴ روز قبل از ورود به کشور انجام شده باشد. برای کودکان زیر یک سال تست و یا گواهی واکسیناسیون کرونا اجباری نمی‌باشد. مسافرین ورودی از فدراسیون روسیه می توانند از اپلیکیشن مخصوص مصوبه میان دو کشور استفاده کنند.

شرایط قرنطینه جمهوری ارمنستان هنوز تا تاریخ 20 تیر 1400 (11 جولای 2021) دایر خواهد بود. مسافرین ورودی می توانند اسناد مربوط به تست و یا واکسیناسیون کرونا را در اپلیکیشن مخصوص دانلود کرده و به مبادی مرزی ارائه دهند. اگر مسافر می خواهد تست کرونا را در نقطه مرزی دهد، باید تا اعلام نتیجه تست قرنطینه شود. در صورت نتیجه مثبت تست کرونا مسافر ورودی باید به مدت ۱۴ روز در ارمنستان با خرج خود قرنطینه شود. گواهی های لازم باید به زبان های ارمنی روسی و یا انگلیسی باشد. در این گواهی باید مشخصات مسافر ورودی و در صورت واکسیناسیون نام واکسن و تاریخ دو تزریق همراه با گواهی مهر شده سازمان مربوطه ارائه شود.

 

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی آرمنیا، مسافران با شرایط زیر می‌توانند به ایروان سفر کنند:

 • مسافرانی که بلیت‌های برگشت ایروان به تهران دارند باید تست PCR با اعتبار ۹۶ ساعت را در فرودگاه ایروان حین پذیرش ارائه دهند. در صورت نداشتن تست PCR هواپیمایی از پذیرش و قبول کردن آنان خودداری خواهد کرد.
 • مبلغ اضافه بار در مسیر ایروان به تهران معادل ۲ یورو (۱۰۰۰ درام) و در مسیر تهران به ایروان ۳۰۰،۰۰۰ ریال است.

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی آرمنیا مورخ 25 اردیبهشت، آن دسته از مسافرانی که قبل از انجام تست PCR اقدام به خرید بلیط نموده و پس از آن، نتیجه تست PCR آنها مثبت اعلام شده است، می‌بایست تا 24 ساعت قبل از پرواز به دفاتر خدمات مسافرتی که بلیت را تهیه نموده‌اند مراجعه و نسبت به استرداد کامل بلیت اقدام نمایند. بدیهی است که بعد از 24 ساعت، بلیت مشمول جریمه No-Show خواهد گردید.

 

 

 


 

آذربایجان

در حال حاضر هیچ مسافری امکان ورود به آذربایجان را ندارد. تنها افراد دارای ملیت آذربایجانی، دارای مجوز کار و مسافرانی که مجوز رسمی ‌از سوی دولت آذربایجان دارند امکان ورود به کشور را خواهند داشت. هنگام ورود به کشور آذربایجان باید فرم سلامت ارائه شود. از مسافران تست کرونا گرفته خواهد شد و تا ۱۴ روز در قرنطینه قرار خواهند گرفت. صدور ویزا در هنگام ورود به کشور به تعلیق درآمده و برای ویزا باید قبل از سفر اقدام کنید.

لیست آزمایشگاه های تست PCR مورد تایید کشور آذربایجان را از اینجا ببینید.

 

 


 

تاجیکستان

در حال حاضر فقط افراد مقیم تاجیکستان می‌توانند به این کشور سفر کنند و امکان سفر توریستی وجود ندارد.

 • مطابق آخرین بخشنامه هواپیمایی وارش در خصوص شرایط ورود به کشور تاجیکستان (دوشنبه) موارد زیر الزامی ‌است:
 • لزوم داشتن تست منفی PCR به زبان انگلیسی در بازه زمانی ۹۶ ساعت مانده به پرواز
 • به همراه داشتن گواهی سلامت
 • تکمیل فرم خود اظهاری
 • مسافران پس از ورود ملزم به رعایت 14 روز قرنطینه می‌شوند.

برای دیدن لیست آزمایشگاه‌های مجاز جهت انجام تست PCR اینجا را ببینید.

 

 


 

پاکستان

با توجه به بازگشایی پروازهای هواپیمایی ماهان و هواپیمایی ایران ایر در مسیر تهران - لاهور - تهران، مسافران دارای گذرنامه پاکستانی و POC (Pakistan Origin Card) با شرایط ذیل می‌توانند به این کشور سفر نمایند:

 • الزام انجام تست کرونا (PCR) برای تمامی ‌مسافران بالای 12 سال حداکثر 72 ساعت قبل از زمان پرواز و ارائه به مسئول کانتردر فرودگاه
 • مسافران باید اپلیکیشن PASS TRACK را از طریق لینک اندروید، لینک IOS روی گوشی همراه خود نصب کرده و مشخصات شخصی خود را وارد نمایند (درغیر اینصورت کارت پرواز برای ایشان صادر نمی‌شود)
 • مسافران می‌توانند مشخصات خود را از طریق شبکه WEB Portal به این آدرس نیز وارد کنند.
 • مسافران باید تصویر تست PCR را در اپلیکیشن PASS TRACK ارائه کنند.
 • مسافران زیر 12 سال، مسافران ناتوان و مقامات بین‌المللی نیاز به انجام تست PCR و نصب اپلیکیشن فوق را ندارند و صرفاً باید فرم سلامت را تکمیل کنند.
 • تکمیل فرم سلامت قبل از سوار شدن به هواپیما و ارائه آن در فرودگاه الزامی است.
 • مسافران پس از ورود به پاکستان، می‌بایست به مدت ۱۴ روز در محل سکونت، خود را قرنطینه خانگی نمایند.
 • به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه‌ها الزامی است.

 

 

 

 

 

قزاقستان

تمامی افرادی که قصد ورود به این کشور را دارند، باید گواهی تست PCR در محدوده 72 ساعت قبل از ورود را ارائه دهند. کودکان زیر 5 سال درصورتی که همراه آنان دارای گواهی هستند، هیئت‌های دولتی قزاقستان، اعضای هیئت‌های رسمی کشورهای خارجی و سازمان‌های بین‌المللی دعوت شده توسط وزارت امورخارجه قزاقستان، کارمندان دیپلماتیک و اداره‌های کنسولی و سازمان‌های بین‌المللی مقیم و اعضای خانواده آنها از این امر مستثنی هستند. مسافران بین‌المللی ترانزیتی از محدوده ترانزیت خارج نمی‌شوند. درصورت عدم وجود گواهی مسافران اجازه ورود به هواپیما را ندارند. شهروندان و دارندگان اقامت قزاقستان در صورت عدم وجود گواهی به مدت 7 روز قرنطینه می‌شوند.