| (خط ویژه تهران) 1606

یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه ریزی سفر، مربوط به بودجه بندی است. این که با چه وسیله‌ای سفر کنیم، تاثیر بسیار زیادی در میزان هزینه‌های سفر دارد. در سفرهای هوایی، قیمت بلیط هواپیما یکی از بخش‌های اصلی هزینه‌های سفر محسوب می‌شود که با برنامه‌ریزی درست و حساب شده تا حدود زیادی می‌توانیم آن را سازمان‌دهی کنیم.

قیمت بلیط هواپیما، معمولا بر اساس روز پرواز و نوع ایرلاین متفاوت است. بلیط سیستمی‌برطبق قیمت مصوب شرکت‌های هواپیمایی فروخته می‌شود و اغلب نوسان قیمت زیادی ندارد. این نرخ برای دوره‌های معمولا یک ساله توسط ایرلاین و زیر نظر سازمان هواپیمایی کشور تعیین می‌شود. هزینه ناشی از پر نشدن پروازهای سیستمی‌و صندلی های خالی، بر عهده خود ایرلاین است.

مزیت اصلی بلیط‌های سیستمی، قابلیت استرداد، لغو یا کنسلی آن‌ها است. در صورت تغییر برنامه سفر و یا لغو سفر، با کسر درصدی از مبلغ می‌توانید بلیط خود را کنسل کنید و وجه پرداختی خود را پس بگیرید.

دیگر مزیت بلیط سیستمی، قیمت بلیط هواپیما برای کودکان زیر 12 سال و زیر 2سال است. قیمت بلیط چارتری، برای افراد با سنین مختلف یکسان است. به همین دلیل اگر شما کودک زیر 12 سال دارید، باخرید بلیط سیستمی ‌می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

قیمت بلیط هواپیما چارتری بستگی به تقاضای مسافران دارد. در ایام پیک سفر؛ تعطیلات و روزهای پایانی هفته قیمت بلیط چارتری معمولا افزایش پیدا می‌کند. بلیط‌های چارتر قابلیت کنسلی و یا تغییر تاریخ ندارند و در صورتی که برنامه سفر شما به هر دلیل تغییر کند، کل بهای بلیط سوخت می‌شود.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت بلیط هواپیما، کلاس پروازی است وقیمت آن به امکانات و قابلیت‌هایی که ارائه می‌دهد بستگی دارد. کلاس درجه یک یا First Class گران‌ترین نرخ پروازی است. درجه تجاری یا Business Class دیگر کلاس با کیفیت است که مورد توجه مسافران تجاری است. درجه اقتصادی یا Economy Class که بیشترین سهم صندلی‌ هواپیما را به خود اختصاص داده است، معمولی‌ترین کلاس پروازی است و کم‌ترین قیمت را در میان کلاس‌های پروازی دارد.

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید