ورود یا عضویت
1606
دانستنی های گردشگری , میراث جهانی یونسکو , یونسکو , جاذبه های گردشگری , مقاصد محبوب گردشگری

اگر بخواهیم تعریف کوتاه و مختصری از یونسکو داشته باشیم باید بگوییم که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) به فرانسه: Organisation des Nations unies pour l'éducation, la science et la culture‎ یک سازمان تخصصی سازمان ملل متحد است که با هدف کمک به «ایجاد صلح، ریشه کن کردن فقر، توسعه پایدار و گفتگوی بین فرهنگی از طریق آموزش، علوم، فرهنگ، ارتباطات و اطلاعات» به وجود آمده ‌است. این سازمان فعالیت های گسترده ای دارد که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. با نوین تراول همراه باشید.

سازمان جهانی یونسکو

یونسکو چیست؟

193 کشور عضور رسمی و 11 کشور وابسته دارد. اکثر دفاتر آن در پاریس مستقر هستند، ضمن اینکه دفاتر ملی و منطقه ای نیز وجود دارد.

یونسکو به دنبال ایجاد فرهنگ، صلح و ایجاد علم و دانش از طریق ارتباطات است. برای رسیدن به این اهداف پنج حوزه تشکیل شده است که عبارتند از: آموزش، علوم طبیعی، علوم اجتماعی/ انسانی/ فرهنگ و ارتباطات و اطلاعات.

این سازمان از برنامه های متنوعی همچون ترویج رسانه های مستقل و آزادی مطبوعات، حفظ تاریخ منطقه ای و ترویج تنوع فرهنگی، ایجاد توافق نامه های همکاری بین المللی برای تامین امنیت میراث جهانی، حفظ حقوق بشر و همچنین جنبش آموزش برای همه حمایت می کند.

یونسکو عضو گروه سازمان ملل متحد، ائتلافی از آژانس ها و سازمان های ملل متحد با هدف تحقق اهداف توسعه پایدار است.

یونسکو چیست؟

همانطور که گفته شد حوزه فعالیت یونسکو بسیار گسترده است اما سازمانی که فعالیت آن به گردشگری مرتبط است سازمان میراث جهانی یونسکو می باشد که زیر مجموعه این سازمان است و ما قصد داریم بیشتر از آن حرف بزنیم.

میراث جهانی یونسکو به مکان یا چشم اندازی گفته می شود که توسط سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) به عنوان مکانی دارای ارزش تاریخی، علمی و فرهنگی قلمداد شده و از طریق معاهدات بین المللی مورد محافظت قرار می گیرد. این مکان ها به طور معمول برای منافع جمعی بشری اهمیت فوق العاده ای دارند.

باید بدانید که یک مکان برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو باید در وهله اول یک مکان طبقه بندی شده بوده و به عنوان مکانی دارای ارزش تاریخی یا فیزیکی، از بعد جغرافیایی یا تاریخی نیز منحصر به فرد باشد. برای نمونه می توان به ویرانه های تاریخی یا بناهای فرهنگی، شهر، مجموعه، بیابان، جنگل، جزیره، دریاچه، بنای یادبود، کوه ها و حیات وحش اشاره کرد. این مکان ها می توانند انعکاس دهنده یک دستاورد مهم بشری بوده و شاهدی بر تاریخ معنوی بشر بر روی کره زمین باشند.

یکی از دلایل محافظت از این مکان ها حفظ آنها برای آیندگان است. در غیر اینصورت در معرض تهدیدهای انسانی، حیوانی یا طبیعی قرار می گیرند. باید بدانید که این لیست توسط بخشی از یونسکو با عنوان برنامه میراث جهانی یونسکو که در اختیار کمیته ای با همین نام است، حفاظت می شود. گفته می شود که در این کمیته 21 نماینده از 21 کشور جهان عضویت دارند که توسط مجمع جهانی انتخاب می شوند.

تاریخچه یونسکو

تاریخچه کمیته میراث جهانی یونسکو

جرقه تأسیس کمیته میراث جهانی یونسکو به سال 1954 میلادی باز می گردد. در این سال دولت مصر تصمیم به ساخت سد جدید آسوان گرفت که به گفته کارشناسان وقت می توانست منجر به نابودی دره نیل و گنجینه های فرهنگی مصر باستان و نوبیای باستان (Nubia) شود. در سال 1959 دولت های مصر و سودان از یونسکو درخواست کردند تا از کشورهای عضو خود برای محافظت و نجات مکان های باستانی در معرض خطر خود کمک بخواهد.

یک سال بعد و در سال 1960 دبیر کل وقت یونسکو از کشورهای عضو برای پیوستن به یک کمپین بین المللی برای نجات نوبیا دعوت به عمل آورد. این درخواست در نهایت به حفاری و ثبت صدها اثر، مرمت هزاران شی تاریخی و نیز نجات و جابجایی تعدادی از معبدهای مهم کمک کرد. این کمپین که در سال 1980 به پایان رسید، هزینه ای در حدود 80 میلیون دلار داشت که نیمی از آن از طریق 50 کشور تأمین شده بود.

نتیجه این کمپین تهیه پیش نویسی برای حفاظت از مکان های با ارزش فرهنگی و تاریخی با کمک شورای بین المللی مکان ها و بناهای یادبود بود. در نهایت و پس از نشست و برخاست های بسیار در سازمان ملل، یک متن واحد مورد توافق تمام دولت ها قرار گرفت و متن نهایی در نوامبر 1972 به توافق کنفرانس عمومی یونسکو نیز رسید. اجرایی شدن این طرح نیز سه سال بعد و در سال 1975 اتفاق افتاد که در نهایت و تا امروز 193 کشور عضو این پیمان هستند.

ساختمان سازمان جهانی یونسکو

طبق آخرین آمار تا سال 2017، 1073 نام در لیست میراث جهانی یونسکو، میان 832 مکان فرهنگی، 206 مکان طبیعی و 35 مکان ترکیبی در 167 کشور جهان می باشند. این سازمان در گزارشی از ایتالیا با 53 سایت، به عنوان بزرگ ترین کشور دارای میراث جهانی نام برده است. در این گزارش پس از ایتالیا، چین با 52 مکان، اسپانیا با 46 مکان، فرانسه با 43 مکان، آلمان با 42 مکان، هند با 36 مکان، مکزیک با 34 مکان و بریتانیا با 31 مکان در رده های بعدی قرار دارند. کشورمان ایران نیز با 24 اثر ثبت شده در رده های بعدی قرار گرفته است.

منابع: ویکی پدیا و en.unesco.org

 

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید