ورود یا عضویت
1606
سفر به زنجان , گردشگری , بهترین زمان سفر , جاذبه های طبیعی , جاذبه های تاریخی , جاذبه های گردشگری , مقاصد محبوب گردشگری , اماکن دیدنی

شهر زنجان، مرکز استان زنجان است که در بخش شمال غربی ایران واقع شده است. زنجان، در دره رود زنجان‌چای قرار دارد که یکی از شاخه های رود قزل اوزن یا همان سفید رود است.

 طارم و خلخال و میانه همسایه های شمالی این شهر هستند و از سمت جنوب به خدابنده و ایجرود دیگر شهرهای استان زنجان محدود می شود. در سمت شرقی زنجان، طارم و در سمت غرب آن شهرستان ماه‌ نشان قرار دارد. زنجان استان خوش آب و هوا و تاریخی با مردمی مهمان نواز است و همچنین مقصدی جذاب برای غار نوردان به حساب می آید. در این مقاله قصد داریم اطلاعات سفر به زنجان را با هم مرور کنیم. در ادامه با نوین تراول همراه باشید. 

سفر به زنجان

تاریخچه زنجان

زنجان تاریخچه ای بسیار قدیمی دارد و قدمت آن به چیزی در حدود 2 هزار سال پیش از میلاد باز می گردد. بر اساس اکتشافات صورت گرفته درغار گلیجک، آثاری از دوره های پیش از تاریخ مشاهده شده است. همچنین آثار باقی مانده از دوران اشکانیان و ساسانیان در بخش طارم، شاهد دیگری بر قدمت این سرزمین است. بر طبق نوشته های حمدالله مستوفی، مورخ مشهور، شهر زنجان به دستوراردشیر بابکان ساخته شده و به شهین یعنی شهری متعلق به شاه معروف بوده است.

بعد از شکست سپاه ایران در جنگ نهاوند زنجان نیز به همراه بخش هایی از ابهر و قزوین و همدان به تصرف قبایل کوفه درآمد.

پس از حمله هولاکوخان به ایران، سلطانیه به عنوان مقر حکومت ایلخانان انتخاب شد. در دوران زندیه تا قاجار زنجان به ایالات خمسه معروف بود که شامل قزوین، گروس، همدان و آذربایجان به مرکزیت زنجان بود. تا سرانجام بر طبق تقسیمات کشوری، ایران به چند استان تقسیم شد که یکی از آنها، زنجان بود.

شرایط آب و هوایی و بهترین زمان سفر به زنجان

با توجه به موقعیت جغرافیایی زنجان، آب و هوای این شهر تقریبا سرد و کوهستانی است. زمستان‌ های زنجان سرد و برفی و تابستان ‌هایی مطبوع و دلپذیر دارد. بهار و تابستان، بهترین زمان سفر به زنجان از نظر شرایط آب و هوایی است. به علت سرما و برف گیر بودن منطقه، سفر به زنجان در زمستان ها اصلا توصیه نمی ‌شود.

 

آب و هوای زنجان

جاذبه های طبیعی و تاریخی زنجان

زنجان جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد که از این نظر برای هر‌نوع سلیقه ای، سفری مناسب و لذت بخش محسوب می ‌شود. سد گاوازنگ و مجموعه‌ی ائل‌داغی، روستای شیت از توابع طارم با منظر بسیار زیبا و دلنواز، پیست اسکی پاپایی و غار کتله‌خور درلیست جاذبه های طبیعی استان زنجان قرار دارند.

گنبد سلطانیه، تقریبا به عنوان مهم ترین جاذبه تاریخی زنجان شناخته می‌شود. مسجد جامع زنجان، موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان، معبد داشکسن، موزه رختشویخانه ، حمام حاج داداش و بازار زنجان بخشی از معروف ترین جاذبه های تاریخی زنجان هستند.

 

جاذبه های گردشگری زنجان

راه های سفر به زنجان

از طریق مسیرهای جاده‌ای، ریلی و یا هوایی امکان سفر به زنجان فراهم است. فرودگاه این شهر به شهرهای مشهد و کیش پرواز دارد. راه آهن تهران – تبریز هم از شهر زنجان عبور می‌کند و مسافرت ریلی یکی از از راه‌های سفر به این شهر است. راه دیگر استفاده از اتوبوس و یا اتومبیل شخصی است. فاصله این شهر تا تهران 290 کیلومتر است و با حدود ۳ ساعت رانندگی به این شهر خواهید رسید. 

 

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید