ورود یا عضویت
1606
سفر به یزد , گردشگری , بهترین زمان سفر , جاذبه های طبیعی , جاذبه های تاریخی , جاذبه های گردشگری , مقاصد محبوب گردشگری , اماکن دیدنی

یزد یکی از شهر های مرکزی ایران و مرکز استان یزد است. از نظر موقعیت جغرافیایی شهر یزد مابین کوه های شیر کوه و خرانق قرار گرفته است. همسایه های شمالی این شهر میبد و اردکان هستند و از جنوب  نیز به تفت و ابرکوه منتهی می شود. استان اصفهان همسایه غربی یزد است  و در شرق آن هم شهرهای اردکان و بافق قرار گرفته اند.

 این شهر خشتی با مردمی مهمان نواز و خونگرم و جاذبه های فراوان گردشگری، سالانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است. شهر یزد به القابی چون، شهر بادگیرها، دارالعاباده، شهر قنات ها و یا شهر دوچرخه ها نیز معروف است. در ادامه با نوین تراول همراه باشید تا بیشتر درباره سفر به یزد بدانید. 

سفر به یزد

درباره تاریخچه یزد

بنابر مدارک و شواهد تاریخی و دست افزارهای سنگی کشف شده، بنای اولیه شهر یزد به هزاره سوم پیش از میلاد باز می گردد. همچنین آثار معماری و باستانی چون قلعه‌ی سنگی شواز مربوط به دوره اشکانیان، همه نشان از قدمت این سرزمین دارد.

از طرفی خود نام یزد هم، یکی از شواهد قدمت این شهر خشتی زیباست. یزد واژه اي باستانی است و در لغت به معنی نيايش و پرستش است. بر طبق بعضی اسناد تاریخی، این شهر در زمان ساسانیان و به دستور يزد گرد اول به نام يزدان گرد بنا گردیده است. در کتاب های مورخین یونانی هم از این شهر با نام ایساتیس یاد شده است.

 

تاریخچه یزد

شرایط آب و هوایی و بهترین زمان سفر به یزد

به دلیل موقعیت جغرافیایی یزد، این شهر جز شهرهای گرم ایران به حساب می آید. تابستان های طولانی یزد از اوایل خرداد شروع می شود و تا مهر ماه  نیز ادامه دارد. گرم ترین زمان یزد، تیر و مرداد است که دمای هوا به حدود 40 درجه سانتی گراد می‌رسد. از آبان تا اسفند امکان سفر به یزد فراهم است اما بهترین هوای آن مابین اسفند تا اردیبهشت است. در این زمان هوای یزد، هوایی متعادل و مطلوب با میانگین 16 درجه سانتی گراد است.

 

آب و هوای یزد

 

جاذبه های طبیعی و تاریخی یزد

یزد، بهشت عاشقان تاریخ و معماری است. جاذبه های فراوان تاریخی که تنها با یکبار سفر کردن به یزد امکان دیدن همه آن میسر نیست. آب انبارها، بافت تاریخی و خانه های خشتی و قدیمی، بازار و موزه های جذاب که در گوشه و کنار این شهر تاریخی به وفور یافت می شوند. آتشکده بهرام، مجموعه امیر چخماق، بافت تاریخی شهر، میدان و موزه مارکار، مدرسه ضیائیه و زندان اسکندر و البته باغ زیبای دولت آباد، تنها بخشی از دیدنی های این شهر خشتی است. هتل ها و رستوران های سنتی این شهر، یکی از بهترین جذابیت های سفر به یزد به حساب می آید.

 

جاذبه های گردشگری یزد

 

 

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید