ورود یا عضویت
1606
سفر به شیراز , گردشگری , بهترین زمان سفر , جاذبه های طبیعی , جاذبه های تاریخی , تاریخچه شیراز , جاذبه های گردشگری , مقاصد محبوب گردشگری , اماکن دیدنی

سفر به شیراز، از آن سفرهایی است که حتی اگر بارها و بارها هم تکرار شود، باز هم دلچسب و جذاب است. دیدنی های شیراز آنقدر زیاد است که تنها یک سفر برای کشف این شهر کافی نیست. باغ های ایرانی، مکان های تاریخی، بناهای جذاب با معماری اصیل ایرانی، عطر بهار نارنج  و یاد حافظ و نام سعدی همگی دست به دست هم داده اند تا شیراز را به یکی از برترین مقاصد گردشگری ایران تبدیل کنند. در این مقاله همراه نوین تراول باشید تا اطلاعات سفر به شیراز را با هم مرور کنیم.

 

سفر به شیراز

 

درباره تاریخچه شیراز

شیراز، مرکز استان فارس و یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران محسوب می شود. آثار بدست آمده از کاوش های باستان‌شناسی در قسمت تپه پوستچی شیراز، نشانه و شاهدی از تعلق این شهر به دوره‌ های پیش از تاریخ دارد. همچنین با کاوش هایی که در جلگه مرودشت و یا سایر نقاط استان فارس انجام شده، آثاري ازهزاره پنجم قبل از ميلاد بدست آمده که شاهد دیگری بر قدمت این منطقه می باشد.

در طي قرون گذشته در سفرنامه های جهانگردان اروپایی و غير اروپایی بسیاری، رد پای سفر به شیراز دیده می شود که در وصف این شهر، داستان های زیبایی نوشته اند. ابن بطوطه سيّاح معروف مراكشي در وصف سفری که در سال 752 هجری قمری به شیراز داشته است اینطور می نویسد:

"از نايين به شيراز رفتيم. شيراز شهری است قديمی و وسيع و مشهور و آباد و دارای باغ های عالی و چشمه سارهای پرآب و خيابان های خوب. در اين شهر نظم و ترتيب عجيبی حكم فرما است. هر يك از اصناف پيشه وران در بازار جداگانه ای متمركز می باشند و افراد صنف های ديگر در ميان آنها داخل نمی شوند. هيچ شهری از لحاظ زيبایی بازارها و باغ ها و آب ها و زیبایی مردم به پای دمشق نمي رسد مگر شيراز. اين شهر در زمين مسطحی واقع شده و گرداگرد آن را ازهر سو باغ ها فراگرفته و پنج نهر از وسط شهر می گذرد. يكی از آنها نهر معروف ركن آباد است كه آب شيرين و گوارایی دارد".

همچنین مادام ديولافوا و همسرش مارسل ديو لافوا که در سال 1881 به ایران سفر کردند در سفرنامه خود در مورد سفر به شیراز اینگونه نوشته است:

"بنای آن را در سال 695 ميلادی ذكر كرده اند و به نوبت به تصرف سلاطين مختلف ايران در آمده است. در زمان كريم خان زند به اوج ترقي خود رسيده است. كريم خان عنوان پادشاهی اختيار نكرد و به لقب وكيل الرعايا قانع شد. دورادور شهر خندق و حصار كشيد و ابنيه عالي در آن بنا كرد و در بيرون محوطه شهر باغ های سرو و مركبات زياد ايجاد نمود و در محله ای كه هنوز به نام او افتخار دارد قصر و بازاری ساخت كه بهترين بازارهای ايران است و مسجد و مدرسه بسيار با ابهتي به اين ساختمان ها ضميمه كرد. باری با اينكه ابنيه مذهبی شيراز از روی نقشه ابنيه اصفهان ساخته شده است از حيث تزئينات وضع جداگانه ای دارد. چنين بنظر می آيد كه هنرمندان شيرازی تخته رنگ پيشينيان خود را به دور انداخته و اصول جديدی از باغ های با صفای شيراز به کار گرفته اند.

 

تاریخچه شیراز

 

شرایط آب و هوایی و بهترین زمان سفر به شیراز

از نظر جغرافیایی، شیراز در مرکز استان فارس و بخش کوهستانی رشته کوهای زاگرس واقع شده است. شیراز آب و هوای معتدل و دلنشین دارد و میانگین دمای 30 درجه سانتیگراد دمای گرم ترین روزهای این شهر در تابستان است.

بهترین زمان سفر به شیراز فصل بهار بخصوص اردیبهشت ماه است. هوای بهشتی اردیبهشت های شیراز آنقدر معروف و جان افزاست که روز 12 اردیبهشت در تقویم به نام شیراز نام گذاری شده است.

اگرچه بهار، بهشت شیراز است اما زمستان های این شهر مقصد خوبی برای افرادی است که از شلوغی ها گریزانند. در این فصل سال شهر کمی خلوت تر است و دی ماه با میانگین دمای ۵ درجه سانتیگراد، سردترین ماه سال شیراز است.

 

آب و هوای شیراز

 

جاذبه های طبیعی و تاریخی شیراز

شیراز شهر جاذبه های فراوان است. شهرت بعضی از این جاذبه ها به قدری است که  سالانه گردشگران زیادی را حتی از کشورهای دیگر به  سوی خود جذب می کند. محبوبیت جاذبه های گردشگری شیراز به قدری است که اکثر گردشگران بارها و بارها به بازدید آنها می روند و از دیدن چند باره آنها سیر نمی شوند.

مهم ترین آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری که در سفر به شیراز حتما باید آنها را بازدید کرد به شرح زیر است.

 • حافظیه

 • سعدیه

 • مسجد منصورالملک

 • شاه چراغ

 • باغ ارم

 • باغ عفیف آباد

 • تخت جمشید

 • پاسارگاد

 • باغ موزه نارنجستان قوام

 • باغ دلگشا

 • سرای مشیر

 • ارگ کریم خان زند

 • مجموعه وکیل ( بازار- حمام-مسجد)

اگرچه که این لیست تنها بخش کوچکی از دارایی های گردشگری شیراز است و با کمی تحقیق موارد بیشتری را می توان به لیست بالا اضافه کرد.

 

جاذبه های گردشگری شیراز

 

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید