ورود یا عضویت
1606
سفر به مشهد , جاذبه های تاریخی , جاذبه های گردشگری , مقاصد محبوب گردشگری , اماکن دیدنی

سفر به مشهد یکی از سفرهای معمول ایرانیان است. این شهر میزبان یکی از مهم ترین زیارتگاه های شیعیان، حرم امام رضا (ع) است و به عنوان پایتخت مذهبی ایران شناخته می شود. هر ساله علاقمندان زیادی از سراسر ایران و یا حتی کشورهای اطراف به قصد زیارت این مکان مقدس، راهی مشهد می شوند.

اگرچه وجود حرم امام رضا (ع)  به تنهایی یکی از دلایل رونق گردشگری در این شهر است، اما پیشرفت های مشهد در ایجاد زیر ساخت های مناسب در حوزه گردشگری در سال های گذشته بسیار چشم گیر بوده است. از این رو با گذشت زمان شهر مشهد از مقصدی صرفا زیارتی به مقصدی گردشگری تبدیل شده است. در ادامه با نوین تراول همراه باشید تا اطلاعات لازم برای سفر به مشهد را با هم مرور کنیم. 

 

 

سفر به مشهد

 

درباره تاریخچه مشهد

اگرچه تاریخ احداث شهر مشهد به زمان شهادت امام رضا بر می گردد و هسته اولیه شهر به علت وجود بارگاه امام هشتم شکل گرفته است اما بر اساس شواهد و مدارک موجود، این منطقه بخشی از دشت بزرگ توس به حساب می آید. دشت باستانی توس به دلیل داشتن اقلیم مناسب و چشمه های آب فراوان و مراتع سرسبز، در طول سالیان دراز محل اسکان اقوام گوناگونی بوده است.

در سال 1383، درپی کشف 60 عدد ابزار سنگی توسط یک هیئت دیرین شناسی فرانسوی- ایرانی، قدمت این منطقه چیزی در حدود نهصد هزار تا یک میلیون سال بر آورد شد. این ابزار ها قدیمی ترین آثار انسان ابزار ساز در بخش ایران و آسیای جنوب غربی قلمداد می شود. علاوه بر این وجود سنگ نگاره ای مربوط به دوران نوسنگی در اطراف مشهد و همچنین تپه نادری در قسمت جنوب شهر، شواهد دیگری از قدمت زیاد این منطقه می باشند. 

مشهد کنونی که در اواخر قرن دوم هجری، با نام سناباد شناخته می شد، درواقع دهکده ای کوچک از توابع نوغان در ولایت توس بود. بعد از شهادت امام رضا، این روستا، مورد توجه قرار گرفت و آباد شد. ساخت خانه های بسیار در اطراف حرم امام، باعث گسترش روستا شد. در طی سالیان بعد به مرور این دهکده بزرگ تر شد تا سرانجام در زمان شاه عباس اول، و تحت توجهات او تبدیل به شهری مهم گردید.

شرایط آب و هوایی و بهترین زمان سفر به مشهد

شهر مشهد از لحاظ جغرافیایی در میان رشته کوه های بینالود و هزار مسجد قرار گرفته است. همین موضوع سبب ایجاد آب و هوایی معتدل و متمایل به سرد و خشک در این شهر شده است. شهر مشهد زمستان هایی سرد و مرطوب  و تابستان هایی داغ و خشک دارد.

با توجه به این شرایط آب و هوایی ،بهترین زمان سفر به مشهد، فصل های بهار و پاییز است. در این فصل ها هوای شهر معتدل است و از لحاظ جمعیت نیز از دیگر فصل های سال خلوت تر است. تابستان های مشهد بسیار گرم است و دمای هوا حتی به بالای 40 درجه سانتی گراد در روز نیز می رسد. البته علی رغم هوای گرم در تابستان؛ تابستان، شلوغ ترین فصل سفر به مشهد است.

 

جاذبه های گردشگری مشهد

 

جاذبه های طبیعی و تاریخی مشهد

همه ما می دانیم که مهم ترین و اصلی ترین جاذبه گردشگری مشهد، حرم اما رضا (ع) است. علاوه بر این، مشهد به دلیل داشتن اماکن تاریخی و تفریحی فراوان مقصدی جذاب برای اهل سفر به حساب می آید. از جمله جاذبه های تاریخی و تفریحی مشهد می توان به آرامگاه فردوسی، آرامگاه نادر شاه افشار، خواجه ربیع، هارونیه، طرقبه، شاندیز، پارک ملت، پارک های آبی مدرن مشهد و روستا ها و ییلاقات اطراف اشاره کرد.

 

جاذبه های تاریخی

 

سفر به مشهد

اگرچه سفر به مشهد از سه راه جاده ای، هوایی و ریلی امکان پذیر است اما سفر با قطار و هواپیما به علت راحتی در میان مسافران این شهر، رایج تر است. روزانه پروازهای زیادی از شهرهای مختلف به مقصد مشهد انجام می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با تورهای مشهد و یا رزرو بلیط  هواپیما و یا قطار با ما در بخش تورهای داخلی تماس بگیرید.

 

سفر به مشهد

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید