ورود یا عضویت
1606
سفر , جاذبه های طبیعی , جاذبه های تاریخی , سفر به کرمانشاه , ایرانگردی , جاذبه های گردشگری , مقاصد محبوب گردشگری , اماکن دیدنی

کرمانشاه شهری با پیشینه تاریخی غنی است که به عنوان یکی از نخستین سکونتگاه‌های تاریخ بشر شناخته می ‌شود. این شهر کرد نشین، مهم­ ترین شهر منطقه مرکزی غرب ایران و نهمین شهر پر­جمعیت کشور است. شهر کرمانشاه یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران محسوب می­ شود و به علت داشتن جاذبه­ های تاریخی منحصر بفرد، مورد علاقه گردشگران بسیاری واقع شده است. در ادامه با نوین تراول همراه باشید، تا بیشتر درباره سفر به کرمانشاه، این شهر باستانی بدانیم.

 

سفر به کرمانشاه

 

تاریخچه کرمانشاه

تاریخ پیدایش اولیه شهر کرمانشاه به دوران کاسی­ ها باز می­ گردد که به نام الیپی معروف بوده است. بر اساس شواهد تاریخی این شهر در زمان هخامنشیان با نام‌های کامبادن یا کرمینشان شناخته می­ شده است. در برخی افسانه­ ها و تاریخ اساطیری ایران، پیدایش این شهر را به طهمورث دیوبند، پادشاه افسانه‌ای پیشدادیان نسبت داده ­اند.

این شهر تا پیش از حمله اعراب به ایران به عنوان دومین پایتخت سلسله ساسانیان مورد توجه شاهان قرار داشته است و مجموعه ارزشمند طاق بستان یادگاری از همین دوران طلایی است.

در زمان حمله مغول، کرمانشاه ویران شد و در اوایل حکومت صفویان بارها میان ایران و عثمانی جا به جا شد تا سرانجام بدست شاه اسماعیل سوم باز پس گرفته شد. در دوران افشاریان، نادر­شاه با برپایی توپخانه نادری در این شهر اهمیت زیادی به کرمانشاه بخشید. وجود توپخانه ­ای با عظمت باعث شد پس از مرگ نادرشاه، همچنان کرمانشاه مورد توجه قرار بگیرد. پس از درگیری ­های فراوان در نهایت با روی کارآمدن خاندان زندیه کنترل شهر به دست کریم­خان افتاد.

در دوره قاجار مجددا کرمانشاه شکل شهری خود را باز یافت و به علت قرار­گیری بر سر راه شهرهای زیارتی چون کربلا و بغداد مورد توجه بسیاری فرا گرفت. 

 

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

 

شرایط آب و هوایی و بهترین زمان سفر به کرمانشاه

شهر کرمانشاه در منطقه معتدل کوهستانی واقع شده است و آب و هوای نسبتا سردی دارد. زمستان­ های این شهر طولانی و بسیار سرد است و از این رو سفر به کرمانشاه در این فصل اصلا توصیه نمی ­شود. اوایل خرداد تا اوایل شهریور بهترین زمان سفر به کرمانشاه است که شرایط آب و هوایی مساعدی بر شهر حاکم می ‌شود.

 

اماکن تاریخی کرمانشاه
 

جاذبه های طبیعی و تاریخی کرمانشاه

از آنجایی که کرمانشاه یکی از کهن ­ترین شهرهای ایران است، در نتیجه دارای آثار تاریخی بسیاری نیز هستو یکی از مهم­ ترین مراکز گردشگری فرهنگی در کشور محسوب می­ شود.

حدود ۳۰۰۰ اثر تاریخی در این شهر وجود دارد که تعداد ۷۱۶ اثر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و یک اثر هم در لیست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است که در این قسمت لیستی از مهم­ ترین این جاذبه ها را برای شما جمع ­آوری کرده­ ایم.

 • طاق بستان
 • بیستون
 • معبد آناهیتا
 • تکیه معاون الملک
 • تکیه بیگلربیگی
 • گوردخمه اسحاق وند
 • گوردخمه دکان داوود
 • گوردخمه صحنه
 • طاق گرا

جاذبه های تاریخی کرمانشاه

کرمانشاه علاوه بر جاذبه­ های تاریخی، طبیعت چشم‌نواز و زیبایی هم دارد که بسیار مورد توجه طبیعت­ گردان قرار می ­گیرد. در ادامه لیست تعدادی از این جاذبه ­ها را مشاهده خواهید کرد.

 • سراب صحنه
 • غار قوری قلعه
 • غار پراو (بزرگ‌ترین غار عمودی دنیا)
 • سرآب نیلوفر
 • تالاب هشیلان

جاذبه های طبیعی کرمانشاه

راه­ های سفر به کرمانشاه

گردشگرانی که قصد سفر به کرمانشاه را دارند، با استفاده از مسیرهای جاده ­ای و یا هوایی می ­توانند به این شهر سفر کنند. فرودگاه بین المللی شهید اشرفی کرمانشاه، یکی از 10 فرودگاه برتر و مهم ایران و البته مهم ­ترین فرودگاه منطقه غرب کشور است.

فاصله تهران تا کرمانشاه تقریبا 490 کیلومتر است که این مسیر در‌ حدود 6 ساعت و 45 دقیقه با خودرو شخصی طی می ­شود. بهترین مسیر به سمت کرمانشاه از طرف تهران، آزاد­راه تهران، ساوه است که بعد از گذر از شهر همدان به کرمانشاه می ­رسد.

سخن آخر اینکه فرصت بازدید یکی از جذاب ­ترین شهرهای ایران را از دست ندهید و برای اطلاعات بیشتر درباره سفر به کرمانشاه و اطلاع از تورها و پروازهای کرمانشاه با نوین تراول تماس بگیرید.

 

راه های سفر به کرمانشاه

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید