ورود یا عضویت
1606
روستای کندوان , جاذبه های طبیعی , جاذبه های تاریخی , مقاصد محبوب گردشگری , اماکن دیدنی , سفر به روستای کندوان

روستای کندوان که در دل کوه های شهر اسکو از توابع استان آذربایجان شرقی جا خوش کرده است منطقه ای تاریخی است با قدمتی سه هزار ساله. در این مقاله قصد داریم این روستای صخره ای که امروزه پذیرای گردشگران زیادی از سراسر ایران و حتی جهان است را، به شما معرفی کنیم. معمولا با شروع فصل گرما، مقاصدی که هوای خنکی دارند، با استقبال بیشتری از سوی گردشگران مواجه می شوند. به همین دلیل، روستای کندوان که به خانه های کندويی شکلش در میان صخره ها معروف است، می تواند یکی از مقاصد پرطرفدار سفرهای تابستانی باشد.  

 

روستای کندوان

 

تاریخچه روستای کندوان

این روستا، یکی از روستاهای بخش سهند و از توابع شهر اسکو محسوب می شود. رودخانه کندوان هم، در امتداد همین روستا جریان دارد. درباره تاریخچه این منطقه، شواهدی در دست است که ساکنین اولیه، پیش از سکونت در این روستا، در منطقه ای به نام نام حیله ور زندگی می کردند که بعد از حمله مغول در قرن هفتم، از ترس جانشان به دل کوه های سلطان داغی پناه آورده اند. مهاجران در طی سال ها سکونت در دل این صخره ها، به تدریج حفاری هایی انجام داده اند و پناهگاهی امن برای ادامه زندگی خود ساخته اند. تنها مواد بکار رفته در ساخت خانه ها از سنگ است و برای نگهداری دام ها هم، فضایی هرمی شکل در دل سنگ ها ساخته شده است.

اگرچه روستای کندوان، یکی از چند روستای صخره ای در جهان است اما این روستا به همراه میمند، تنها روستاهای صخره ای در جهان هستند که هنوز زندگی در آنها جریان دارد. همین موضوع یکی از دلایل مهم علاقه گردشگران به بازدید از این روستا است. برای سفر به روستای کندوان و اطلاع از تورهای تابستانی با نوین تراول تماس بگیرید.

 

جاذبه های گردشگری روستای کتدوان

 

شرایط آب و هوایی و بهترین زمان سفر به کندوان

با توجه به موقعیت جغرافیایی روستا و وضعیت آب و هوایی استان آذربایجان شرقی، کندوان زمستان هایی سرد و طولانی و تابستان هایی مطبوع و خنک دارد. در فصل تابستان، گردشگرانی که از گرمای شهرهای  خود خسته شده اند، به  سوی این روستا سرازیر می شوند. پاییز هزار رنگ و زیبای کندوان هم بسیار دیدنی است و تا اواسط آبان ماه امکان سفر به این روستا وجود دارد. بعد از آبان ماه، هوا رو به سردی می رود و به علت سرمای شدید زمستان، سفر به کندوان در این فصل اصلا توصیه نمی شود.

جذابیت های سفر به کندوان

سبک معماری صخره ای روستا یکی از دلایل جذابیت آن است. خانه های مخروطی شکلی که به صورت کله قندی های جذاب در ارتفاعی بیش از 40 متر دیده می شود. این اتاقک ها و انبارها و آغل های ساخته شده در ارتفاع در نوع خود بسیار دیدنی هستند.

علاوه بر معماری روستا، از کوچه های تماشایی آن هم به سادگی نمی توان دل کند. برای رفتن به دل روستا باید از بین کوچه هایی چوبی عبور کرد که اکثرا برای راحتی عبور و مرور گردشگران ساخته شده اند.

 

سفر به کندوان

 

سفر به کندوان

برای رسیدن به این روستای صخره ای، راه های فراوانی وجود دارد. اما بهترین راه این است که با هواپیما خودتان را به تبریز برسانید و از آنجا با طی کردن مسیری تقریبا یک ساعته به روستا برسید. فاصله کندوان تا تبریز 55 کیلومتر است که باید مسیر جاده ای از سمت جنوب شهر اسکو به سمت اسفنجان را در پیش بگیرید. به دلیل زیبایی راه، قطعا مسیر رسیدن به روستای کندوان خودش از جذابیت های این سفر به حساب می آید.

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید