ورود یا عضویت
1606
سفر به اصفهان , گردشگری , بهترین زمان سفر , جاذبه های طبیعی , جاذبه های تاریخی , تاریخچه اصفهان

شهر اصفهان که به نام هایی چون نصف جهان و یا پایتخت فرهنگی ایران مشهور است، مرکز استان بزرگ اصفهان است.

اصفهان در قسمت دامنه های شرقی زاگرس و بر آبرفت های رود زاینده واقع شده و قدمت و سابقه ای طولانی دارد. به علت قدمت و سابقه درخشان تاریخی، اصفهان میزبان آثار تاریخی و جاذبه های فرهنگی بسیاری است که از جمله معروف ترین آنها می توان به میدان نقش جهان اشاره کرد که در لیست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت گردیده است. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در ارتباط با سفر به اصفهان در اختیارتان قرار دهیم. با نوین تراول همراه باشید.

 

سفر به اصفهان

 

آشنایی با شهر اصفهان

اصفهان یکی از شهرهای بزرگ ایران است که از سمت غرب با استان های لرستان‌ و چهار محال و بختیاری ‌و از شرق با خراسان‌ و یزد همسایه است. در شمال اصفهان، استان‌ های‌ مركزی‌، قم‌ و سمنان‌ و در جنوب، فارس‌ و كهگیلویه و بویراحمد قرار دارند. اگرچه اکثریت جمعیت اصفهان مسلمان هستند اما یهودیان، ارامنه، مسیحیان و سایر اقلیت های مذهبی هم در این شهر زندگی می کنند.

اصفهان سومین شهر پرجمعیت و بزرگ ایران بعد از تهران و مشهد است و به علت معماری زیبا و شگفت انگیزی که دارد از لحاظ زیبایی به نصف جهان شهرت دارد. این شهر همچنین مهد هنرهای دستی زیبایی مثل خاتم کاری، قلم زنی، مینیاتور و ... است.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

 

درباره تاریخچه اصفهان

اصفهان، شهری تاریخی با قدمت کهن است. در بعضی از روایت های تاریخی، از اصفهان به عنوان پایتخت اشکانیان یاد شده است. همچنین در نوشته های استرابون جغرافیدان یونانی در ۲۰۰۰ سال قبل، از اصفهان به عنوان مرکز ایران نام برده شده است. در زمان ساسانیان، به علت سکونت و قلمرو اعضای هفت خانواده بزرگ ایرانی اسپوهران در اصفهان، این شهر مورد توجه بسیاری قرار گرفت. 

بعد از ورود اسلام، اصفهان نیز تا قرن چهارم تحت تسلط خلفای عباسی بود. سرانجام با تصرف اصفهان توسط مرداویج زیاری این شهر به پایتختی انتخاب شد. در زمان سلجوقیان، با تصرف شهر توسط طغرل سلجوقی بار دیگر اصفهان به پایتختی انتخاب شد. دوران ملکشاه و وزیر با تدبیرش خواجه نظام الملک طوسی دوران باشکوهی برای اصفهان بود. مسجد عتیق اصفهان یادگاری از همان دوران است.

در سال ۱۰۰۶ هجری قمری، با انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان توسط شاه عباس صفوی، بار دیگر این شهر در مسیر توسعه  قرار گرفت. مسجدها، آب‌انبارها و کاروانسراهای بسیاری ساخته شد. به گونه ای که تا زمان شاه عباس دوم، اصفهان بهترین شهر منطقه خاورمیانه محسوب می شد.

در زمان قاجار با انتصاب ظل‌السلطان به عنوان حاکم اصفهان، آسیب های زیادی به اماکن تاریخی اصفهان وارد شد. او در طی سی و چهار سال حکومت بر اصفهان، بیشتر از پنجاه بنای تاریخی را ویران کرد.

 

تاریخچه اصفهان

 

شرایط آب و هوایی و بهترین زمان سفر به اصفهان

از لحاظ جغرافیایی، اصفهان در قسمت نیمه بیابانی ایران قرار گرفته است که همین امر بر شرایط آب و هوایی این شهر تاثیر گذار بوده است. در کل آب و هوای اصفهان معتدل و خشک است. این شهر زمستان های بسیار سرد و تابستان های بسیار گرمی دارد. دمای هوا در روزهای تابستان به ۴۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد.

بهترین زمان سفر به اصفهان فصل بهار و پاییزاست. بهار، خوش آب و هوا ترین فصل سال اصفهان است که می تواند تجربه خوبی از سفر به اصفهان را برای شما به یادگار بگذارد. از طرفی دیگر، خنکی نسبی هوا و تمام شدن دوره سفرهای تابستانی از مهم ترین مزایای سفر به اصفهان در پاییز است.

آب و هوای اصفهان

 

جاذبه های طبیعی و تاریخی اصفهان

اصفهان شهر جاذبه های تاریخی و آثار باستانی بی نظیر است. شاید بارها و بارها سفر لازم باشد تا بتوانید تمامی آثار تاریخی این شهر را ببنید. در ادامه لیستی از مهم ترین و معروف ترین جاذبه های تاریخی اصفهان را برای شما جمع آوری کرده ایم.

  • میدان نقش جهان ( عالی قاپو- مسجد امام – مسجد شیخ لطف الله – قیصریه)
  • کاخ چهلستون
  • پل خواجو
  • سی و سه پل
  • کلیسای وانک
  • منار جنبان
  • مسجد جامع عتیق
  • کاخ هشت بهشت
  • محله جلفا

سفر به اصفهان

سفر به اصفهان، برای هرکسی می تواند سفری لذت بخش و خاطره انگیز تلقی شود. تورهای اصفهان بر اساس علاقه مسافران به دو صورت زمینی و هوایی برگزار می گردد. در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید، می توانید با خرید پروازهای چارتر از سایت نوین تراول و یا تماس با همکاران بخش فروش، هزینه های سفر خود به این شهر زیبا را مدیریت کنید.

جاذبه های تاریخی اصفهان

 

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید