ورود یا عضویت
1606
سفر به بندرعباس , بندر عباس , گردشگری , بهترین زمان سفر , تاریخچه بندر عباس , جاذبه های طبیعی , جاذبه های تاریخی

بندرعباس یکی از مقاصد گردشگری ایران و استان هرمزگان است. این بندر که یکی از قدیمی ترین بنادر ایران محسوب می شود در گذشته با نام بندر گمبرون شناخته می شده است. به علت رفت و آمد کشتی های تجاری از دیگر کشورها، فضای فرهنگی بندرعباس جالب توجه است و از دلایل جذابیت سفر به بندرعباس محسوب می شود. از رنگ و عطر آفریقا، غذاها، ادویه ها و فرهنگ هند، تا لباس های شبیه به اعراب که همگی با هویت ایرانی مردم این شهر ترکیب شده اند و فضای فرهنگی بندرعباس را تشکیل داده اند.

هر ساله مسافران زیادی به دلایلی از جمله تفریح، کار، تجارت و غیره به بندرعباس سفر می کنند. در ادامه همراه نوین تراول باشید تا راهنمای سفر به بندر عباس را با هم مرور کنیم.

 

بندرعباس

تاریخچه بندرعباس

با توجه به منابع قدیمی، وجود این شهر به دوران هخامنشیان باز می گردد و سلیاکوس فرمانده لشگر داریوش هخامنشی، سفر خود را از بندرعباس برای اکتشاف اقیانوس هند و دریای سرخ آغاز کرد. در زمان فتح ایران توسط اسکندر، بندرعباس با نام هُرمیرزاد شناخته می شد که شهری کوچک در مسیر میناب بود.

پیش از قرن چهارم هجری، در نزدیکی بندرعباس امروزی، روستایی به نام سورو وجود داشت که پرتغالی ها از آن برای بارگیری اجناس خود استفاده می کردند. به علت وجود خرچنگ ها در سواحل این بندر، نام آن را گامارائو گذاشته بودند که به احتمال زیاد نام گمبرون هم از واژه پرتغالی گامارائو گرفته شده ‌است.

سرانجام در زمان صفویان، شاه عباس به کمک انگلیسی ها و شجاعت‌ های سردار ایرانی امام قلی خان، دست پرتغالی ها را از بندرعباس کوتاه کرد و بعد از پیروزی نام این بندر از گمبرون به بندرعباس تغییر پیدا کرد.

 

تاریخچه بندرعباس

 

شرایط آب و هوایی و بهترین زمان سفر به بندرعباس

استان هرمزگان در قسمت گرم و خشک ایران واقع شده است و تحت تاثیر همین ویژگی اقلیم آن از نوع آب و هوای نیمه بیابانی و بیابانی است. تابستان‌ های این استان بسیار گرم و مرطوب است و دمای هوا گاهی به ۵۲ درجه سانتی‌ گراد هم می رسد. در این استان بعد از یک فصل گرم طولانی، یک فصل کوتاه و خنک در راه است.

اوایل اسفند ماه، گرمای هوا شروع می شود و در تیر و مرداد به اوج خود می رسد اما فصل خنک که تنها سه ماه طول می کشد از اوایل آذر ماه شروع می شود. اگرچه در سردترین زمان سال هم دمای هوا به ندرت به صفر درجه می رسد.

در کل بهترین زمان سفر به بندرعباس، از اوایل آذر تا اوایل اسفند ماه است که هوای خنک و مطبوعی بر شهر حاکم می شود. 

 

شرایط آب و هوایی بندرعباس

 

جاذبه های طبیعی و تاریخی بندرعباس

شهر بندری بندرعباس جاذبه های گردشگری و تاریخی جذابی دارد که بسیار مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. معبد هندوها، چشمه آبگرم گنو، حمام گله‌ داری، موزه آب و موزه مردم‌ شناسی خلیج فارس، غار خرسین، عمارت کلاه‌ فرنگی و مسجد جامع دلگشا ازجمله دیدنی های بندرعباس هستند. علاوه بر این در سفر به بندرعباس، سفر دریایی به جزیره های قشم و هرمز نیز خالی از لطف نیست.

 

جاذبه های گردشگری بندرعباس

راه های سفر به بندرعباس

 برای سفر به بندرعباس، شیوه های دسترسی مختلفی وجود دارد. بندرعباس دارای فرودگاه بین المللی است و سفر هوایی یکی از راحت ترین و سریع ترین راه های رسیدن به این شهر است. قطار نیز یکی از گزینه های محبوب مسافران این شهر به حساب می آید. بندرعباس روزانه دو قطار مسافربری به تهران دارد اما اگر تمایل به سفر شخصی دارید و می خواهید از جاذبه های مسیر نیز لذت ببرید ما به شما سفر با ماشین شخصی را پیشنهاد می کنیم.

 

سفر به بندرعباس

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید