ورود یا عضویت
1606
سفر به اردبیل , گردشگری , جاذبه های طبیعی , جاذبه های تاریخی , راهنمای سفر به اردبیل , جاذبه های گردشگری , مقاصد محبوب گردشگری , اماکن دیدنی

اردبیل یکی از چندین استان ترک زبان ایران است. این استان در قسمت شمال غربی ایران واقع شده است و به خاطر طبیعت زیبا و کم نظیر و تاریخچه غنی اش مشهور است. از نظر جغرافیایی، اردبیل در دل کوه‌ های سبلان و باغرو قرار گرفته است. مرکز این استان، شهر بزرگ اردبیل است که به علت داشتن قالی اردبیل در جهان نیز معروف است. در ادامه این مقاله همراه نوین تراول باشید تا اطلاعات سفر به اردبیل را با هم مرور کنیم.

سفر به اردبیل

تاریخچه اردبیل

نام اردبیل واژه ای اوستایی و بر گرفته از دو کلمه آرتا به معنی مقدس و ویل به معنی شهر است. قدمت اردبیل را چیزی در حدود 5000 سال تخمین میزنند و در لوح های گلی سومریان از این شهر با نام آرتا یاد شده است. از سویی برخی آثار تاریخی به جا مانده در این شهر متعلق به دوران پیش از اسلام است که در میان آنها می ‌توان به دهکده آتشگاه و یا بنای اولیه مسجد جامع اردبیل و شهرهیر اشاره کرد.

در کتاب معجم البلدان، یاقوت حموی بنای این شهر را به به فیروز ساسانی نسبت داده و از آن با نام فیروزگرد یاد کرده است.

در زمان شیخ صفی‌الدین اردبیلی این شهر مجدد رونق گرفت و در زمان حکومت صفویه به منتهی درجه اعتبار خود رسید. پس از صفویه زمان کوتاهی، اردبیل توسط عثمانی ها تسخیر شد که البته نادر شاه افشار دوباره آن را پس گرفت.

 

تاریخچه اردبیل

 

شرایط آب و هوایی و بهترین زمان سفر به اردبیل

استان اردبیل، جز مناطق کوهستانی و سردسیر ایران به حساب می آِید که زمستان هایی سرد و طولانی و تابستان هایی دلپذیر و خنک دارد. در 8 ماه سال در این استان، هوای سرد غالب است و در تابستان ها هوایی معتدل احساس می شود.

بهترین زمان سفر به اردبیل فصل تابستان است. تقریبا از خرداد ماه از سردی هوا کم می شود و هوایی معتدل جایگزین آن می شود. در تابستان که مردم در شهرهای خود از گرمای تابستان به ستوه آمده اند، اردبیل هوایی دلچسب و بهاری دارد که از داغی آفتاب درآن خبری نیست. حد فاصل ماه های خرداد تا شهریور بهترین زمان برای سفر به اردبیل است.

جاذبه های طبیعی و تاریخی اردبیل

استان اردبیل دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان است که در فصل گرم سال یکی از مقاصد اصلی سفرهای تابستانی به حساب می‌آید. بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، بازار قدیمی اردبیل، کلیسای مریم مقدس و موزه ی مردم شناسی اردبیل از معروف ترین جاذبه های تاریخی اردبیل هستند.

از طرف دیگر، جاذبه های تفریحی و طبیعی چون دریاچه شورابیل، پل معلق مشگین ‌شهر، دریاچه نئور، جنگل فندقلو در بین گردشگران بسیار محبوب است. البته که یکی از دلایل شهرت اردبیل وجود چشمه های آب گرم است که خواص درمانی بسیاری دارد و افراد زیادی تنها به دلیل استفاده از این چشمه های آب گرم راهی اردبیل می شوند.

در زیر لیستی از مجموعه های چشمه های آبگرم اردبیل را مشاهده می ‌کنید.

 • مجتمع آب درمانی سردابه در روستای سردابه
 • 2- مجتمع آب درمانی شایبل در لاهرود
 • 3- مجتمع آب درمانی قینرجه در لاهرود
 • 4- مجتمع آب درمانی سبلان در سرعین
 • 5- استخر آب درمانی بش باجیلار در سرعین
 • 6- مجتمع آب درمانی قهوه سوئی در سرعین
 • 7- مجتمع آب درمانی ایرانیان در سرعین
 • 8- مجتمع آبگرم پهنلو در سرعین
 • 9- مجتمع آبگرم ژنرال در سرعین
 • 10- مجتمع آبگرم گاومیش گلی در سرعین
 • 11- مجتمع آبگرم یل سو در سرعین
 • 12- چشمه آب معدنی ویلادره در سرعین
 • 13- مجتمع آبگرم گیوی در شهر کوثر (گیوی)
 • 14- مجتمع آبگرم قوتور سوئی در مشگین شهر
 • 15- مجتمع آبگرم موئیل در مشگین شهر

جاذبه های گردشگری اردبیل

راه های سفر به اردبیل

گردشگرانی که قصد سفر به اردبیل را دارند، با استفاده از مسیرهای جاده ای و یا هوایی می توانند به این شهر سفر کنند. فرودگاه اردبیل در فاصله 15 کیلومتری این شهر قرار دارد و پرواز به شهرهای تهران و مشهد در آن انجام می ‌شود. از طریق مسیر جاده ای امکان سفر با خودرو شخصی و اتوبوس نیز به این شهر فراهم است.  فاصله تهران تا اردبیل 590 کیلومتر است که پس از عبور از شهرهای قزوین و زنجان به اردبیل می ‌رسید. البته اگر مسیر رشت به اردبیل را انتخاب کنید، می توانید سفر از میان یکی از رویایی ترین جاده های ایران یعنی جاده اسالم به خلخال را هم تجربه کنید. 

راه های سفر به اردبیل

 

 

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید