ورود یا عضویت
1606
میراث جهانی یونسکو , فهرست آثار ملی ایران

مجموعه پاسارگاد، ششمین اثر ثبت شده ی ایران در لیست میراث جهانی یونسکو، یکی از خاص ترین جاذبه های گردشگری ایران است. پاسارگاد به عنوان نخستین پایتخت امپراتوری بزرگ هخامنشی، مجموعه ای از شگفتی هاست. در این مطلب نوین تراول قصد دارد شما را با این شهر باستانی آشنا کند.

آشنایی با پاسارگاد؛ اولین پایتخت هخامنشی

این مجموعه باستانی در جنوب ایران، استان فارس، دشت مرغاب، و جلگه ی پاسارگاد واقع شده است. در نزدیکی این شهر بناهایی باستانی به چشم می خورد که یادگار دوران هخامنشی است. مجموعه پاسارگاد که اصلی ترین مجموعه هخامنشی را در خود جای داده است، یکی از آثار ثبت شده ی ایران در لیست میراث جهانی یونسکو نیز می باشد. این مجموعه از چند بخش تشکیل شده است که معروف ترین آن، مقبره ی کوروش است. بر اساس یافته های تاریخی، کوروش کبیر بیشتر بناهای این مجموعه را ساخته  و از حیث معماری آنقدر غنی است که الهام بخش سازه های معماری امروزه نیز می باشد.

مجموعه پاسارگاد

معرفی بناهای مجموعه پاسارگاد

  • آرامگاه کوروش کبیر
  • کاروانسرای مظفری
  • کاخ اختصاصی
  • کاخ بار عام
  • مجموعه باغ ایرانی
  • کاخ دروازه
  • برج سنگی
  • تل تخت
  • محوطه مقدس

آرامگاه کوروش کبیر

همانطور که پیش تر گفته شد، آرامگاه کوروش مهم ترین و مشهورترین سازه ی مجموعه تاریخی پاسارگاد محسوب می شود  که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و به عنوان جاذبه ی گردشگری نیز شهرت جهانی دارد. این مقبره در ضلع جنوبی مجموعه قرار گرفته و به دستور کوروش ساخته شده است. مساحت آن 156 متر مربع و ارتفاع آن 11 متر می باشد و با گذشت 2500 سال استواری و زیبایی این بنا چشمان هر بیننده ای را به وجد می آورد.

آرامگاه کوروش کبیر

کاروانسرای مظفری

در نزدیکی آرامگاه کوروش، بنایی به وسعت 208 متر مربع قرار گرفته است. این بنا که به اسم کاروانسرای مظفری شناخته می شود، ایوانی بزرگ به پهنای 30 متر دارد. به علت طرح نامنظم این بنا، حدس زده می شود که از سنگ های ربوده شده ی کاخ کوروش ساخته شده است. در کنار این مجموعه قبرستانی نیز واقع شده ک برخی سنگ های آن نیز مربوط به کاخ کوروش می باشد.

کاروانسرای مظفری مجموعه پاسارگاد

کاخ اختصاصی

یکی دیگر از کاخ های مجموعه پاسارگاد، اقامتگاه اختصاصی کوروش می باشد. وسعت این کاخ به 3192 متر مربع می رسد و از یک تالار مرکزی و دو ایوان شرقی و غربی شکیل شده است.

پلان و معماری بنا نشان دهنده ی این است که این فضا محل اقامت کوروش بزرگ بوده است و به همین خاطر با نام کاخ اختصاصی شناخته می شود.

کاخ اختصاصی

کاخ بار عام

این کاخ فضایی بوده است که کوروش در آن از مقامات کشورهای تحت حکومت خود پذیرایی می کرده و بحث ها و گفتگوهای مختلف در آن انجام می شده است. به همین خاطر از این کاخ با عنوان اولین مقر سازمان ملل در دنیا نیز یاد می شود که 2500 سال پیش اندیشه های بلند کوروش در جهت برابری انسان ها در آن مطرح شده است.

کاخ بار عام

مجموعه باغ ایرانی پاسارگاد

باغ ایرانی پاسارگاد، همراه با هشت باغ دیگر در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده اند. البته که از این مجموعه باغ ها اثر چندانی برای ما به یادگار نمانده است اما طرح باغ های ایرانی پاسارگاد به عنوان مادر باغ های ایرانی در دوره صفوی و همچنین باغ های سلطنتی هند شناخته می شود.

مجموعه باغ ایرانی پاسارگاد

کاخ دروازه

کاخ دروازه یکی دیگر از کاخ های مجموعه پاسارگاد است. این کاخ شباهت های زیادی با کاخ دروازه ملل تخت جمشید دارد و به عنوان ورودی این محوطه نیز شناخته می شود.

از این کاخ نیز متاسفانه آثار چندانی به جا نمانده است و تنها بقایایی از درگاه شمالی در محوطه دیده می شود که تنها سنگ نگاره ی سالم مجموعه «نقش انسانی با چهار بال در حال نیایش» بر روی آن باقی مانده است.

کاخ دروازه پاسارگاد

نقش انسان بالدار

برج سنگی

برج سنگی یکی از زیباترین بناهای مجموعه پاسارگاد است. تاریخ ساخت این بنا به نخستین سال های حکومت هخامنشی می رسد و هنوز کاربری دقیقی برای آن مشخص نشده است.

عده ای به عنوان مقبره ی کمبوجیه از آن یاد می کنند و عده ای معتقدند این سازه آتشکده یا نیایشگاه بوده است.

فرضیات متفاوتی درباره ی این بنا وجود دارد اما بنظر می رسد نزدیک ترین کاربری آن مذهبی بوده است.

برج سنگی پاسارگاد

تل تخت

تل تخت، محل احداث ارگ سلطنتی پاسارگاد است. گفته شده کوروش برای ساخت این ارگ سلطنتی در پایتخت خود، از ماهرترین معماران کمک گرفته اما قبل از اینکه ساخت آن به اتمام برسد از دنیا رفته است و داریوش بزرگ با ایجاد تغییراتی در نقشه اولیه آن را به اتمام رسانده است.

تل تخت محوطه پاسارگاد

محوطه مقدس

در بخش شمال غربی محوطه، دو سکو به بلندی 2 متر قرار دارد که جلب توجه می کند. در فاصله ی 120 متری این دو سکو نیز تخت گاهی وجود دارد که به مجموع هر سه ی آنها محوطه ی مقدس می گویند.

نظرات متفاوتی درباره کاربری این محوطه نیز وجود دارد. برخی معتقدند این جایگاه برای نیایشِ آتشی بوده است که روی سکو روشن بوده است و عده ای نیز عقیده دارند این سکو ها مذبح های خدایان ایران باستان، اهورا مزدا و آناهیتا بوده اند.

محوطه مقدس پاسارگاد

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید