ورود یا عضویت
1606
میراث جهانی یونسکو , فهرست آثار ملی ایران

میدان نقش جهان، سومین اثر ثبت شده ی ایران در لیست میراث جهانی یونسکو، یکی از شاهکارهای معماری جهان و یادگار دوران صفوی می باشد. این اثر که در سال 1979 همراه با چغازنبیل و تخت جمشید جز اولین آثاری هستند که وارد این لیست جهانی میراث فرهنگی یونسکو شدند.

در ادامه با نوین تراول همراه باشید تا بیشتر در مورد این شاهکار معماری صحبت کنیم.

 

میدان نقش جهان

آشنایی با میدان نقش جهان

میدان نقش جهان که امروزه با عنوان میدان امام نیز شناخته می شود، میدان مرکزی شهر اصفهان است و یک مجموعه تاریخی را تشکیل می دهد. وجه تمایز این میدان نسبت به سایر میادین شکل مستطیلی آن است که با روتین دایره یا بیضی شکل سایر میادین تفاوت دارد.

نقش جهان یکی از بزرگ ترین میدان های جهان است و به لحاظ تاریخی قدمتی دیرین دارد. بناهای متعددی در این مجموعه قرار گرفته اند که باعث می شود با بازدید از آن با یک تیر چند نشان بزنید.

آشنایی با میدان نقش جهان

فضای کلی میدان نقش جهان

فضای میدان نقش جهانبا ورود به میدان، وارد فضایی کاملا متفاوت می شوید. حوض بزرگی در میانه ی میدان وجود دارد که رقص فواره هایش زبانزد خاص و عام است. درشکه های تزئین شده و صدای قدم های اسب ها در حاشیه ی میدان به آن زیبایی چند برابر می دهد. هر طرف را که بنگرید جز زیبایی چیزی نمی بینید. در دو ضلع میدان مساجد قرار دارند و در ضلع دیگر کاخ عالی قاپو سر بر افراشته است. دور تا دور میدان، غرفه و مغازه هایی وجود دارند که هر کدام گنجینه ای از صنایع دستی هستند. در ادامه هر یک از این آثار را به صورت مجزا بررسی می کنیم.

کاخ عالی قاپو؛ جلوه ای از هنر اسلامی

کاخ عالی قاپو، میدان نقش جهان

یکی از زیباترین بناهای نقش جهان کاخ عالی قاپو است که در ضلع غربی میدان واقع شده. این عمارتِ 6 طبقه بین سال های 973 تا 977 هجری توسط شاه عباس اول ساخته شده است تا به عنوان دولتخانه ی حکومتی پادشاهان صفوی مورد استفاده قرار گیرد. تماشایی ترین قسمت این کاخ گچ بری های طبقه ی آخر آن است که به اتاق موسیقی مشهور است و می توان نقش سازهای مختلف را در آن دید. مینیاتورهای زیبای هنرمند مشهور آن دوران، رضا عباسی به این کاخ جلوه ای چند برابر داده است.

شما می توانید همه روزه به جز 14 خرداد، 21 رمضان، تاسوعا و عاشورای حسینی، 28 صفر، 25 شوال از ساعت 9 صبح  تا 16:30 به استثنای جمعه ها هنگام نماز جمعه، ایام سوگواری و اعتکاف از کاخ عالی قاپو بازدید نمایید.

مسجد شیخ لطف الله؛ جلوه ای از رنگ و نور

مسجد شیخ لطف الله

در گوشه ی دیگری از این میدان تاریخی مسجدی زیبا ساخته شده که به لحاظ سبک معماری منحصر به فرد ترین است.  مسجد شیخ لطف الله یکی از مساجد خاص ایران است که در دوران صفوی ساخته شده و امروزه به عنوان یکی از دیدنی های مجموعه نقش جهان طرفداران بسیاری دارد. این مسجد به فرمان شاه عباس اول و توسط هنرمند مشهور استاد محمدرضا اصفهانی ساخته شده است. ساخت این مسجد 18 سال به طول انجامیده و پس از گذر سالیان سال هنوز هم به لحاظ استفاده از رنگ و نور در معماری جز شاهکارهای جهان به حساب می آید.

شما می توانید همه روزه به جز ایام سوگواری و هنگام نماز ظهر از ساعت 9:00 صبح تا تا 12:30 و 14:00 تا 17:00 در نیمه اول سال، 9:00 تا 11:30 و 13:00 تا 16:30 در نیمه دوم به استثنای جمعه ها هنگام نماز جمعه، ایام سوگواری و اعتکاف از مسجد شیخ لطف الله بازدید نمایید.

مسجد امام؛ مهم ترین مسجد اصفهان

مسجد امام

در ضلع جنوبی میدان، مسجد امام دیده می شود که به نام های مسجد شاه، مسجد سلطانی و مسجد جامع نیز شناخته می شود. این بنا نیز که به لحاظ معماری منحصر به فرد است به دستور شاه عباس بزرگ، در بیست و چهارمین سال سلطنتش آغاز شد و تزئینات و تغییراتش توسط جانشینان وی انجام شد. معمار مهندس این بنا استاد علی اکبر اصفهانی بوده است که با همکاری خوش نویسان و هنرمندان نامی دیگری آن را تبدیل به یکی از زیباترین مساجد دنیا کرده اند.

شما می توانید همه روزه به جز ایام سوگواری و هنگام نماز ظهر از ساعت 9:00 صبح تا تا 12:30 و 14:00 تا 17:00 در نیمه اول سال، 9:00 تا 11:30 و 13:00 تا 16:30 در نیمه دوم به استثنای جمعه ها هنگام نماز جمعه، ایام سوگواری و اعتکاف از مسجد شاه بازدید نمایید.

بازار قیصریه؛ بازار سنتی اصفهان

بازار قیصریه

بازار اصفهان یکی از بزرگ ترین و زیبا ترین بازارهای ایران محسوب می شود که به دلیل حضور در میدان نقش جهان از موقعیت بسیار ویژه ای به جهت گردشگری برخوردار است. ساخت بنای اصلی این بازار از سده دهم تا سیزدهم خورشیدی به طول انجامیده و در دوره های مختلف تکمیل شده است.

بخشی از این بازار که سر در آن به میدان نقش جهان راه دارد و به زیبایی تزئین شده است به بازار قیصریه معروف است. راسته های اصلی و فرعی بسیاری در این بازار وجود دارد که از میان آنها می توان به سماور سازها، مقصود بیک، هارونیه و ... اشاره کرد.

 

بازار اصفهان

میدان نقش جهان تنها مکانی برای بازدید از اماکن تاریخی نیست بلکه فضایی است پر از تجربیات هیجان انگیز که می تواند مطابق سلیقه شما تغییر کند. شکم گردی در زیباترین کافه ها، خرید از سنتی ترین مغازه ها و عکاسی از زیباترین بناها همه و همه در یک محوطه تاریخی جمع شده اند. پس اگر میهمان اصفهان، نصف جهان بودید وقت کافی برای بازدید از نقش جهان را در برنامه خود بگنجانید. برای اطلاع از تورهای اصفهان گردی نیز همکاران ما در نوین تراول همواره پاسخگوی شما خواهند بود.

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید