ورود یا عضویت
1606 - 021-75972000
اخبار گردشگری , بلیط هواپیما , صنعت هواپیمایی , تاریخچه پرواز

از روزی که هواپیما برای اولین بار اختراع شد تا به امروز که این وسیله در سرتاسر دنیا بخش مهمی از صنعت گردشگری محسوب می شود، اتفاق های بسیاری افتاده است. با نوین تراول همراه باشید تا درباره ی تاریخچه ی صنعت هواپیمایی بیشتر صحبت کنیم.

تاریخچه پرواز

تاریخچه ی پرواز و صنعت هواپیمایی

برای نخستین بار، برادران رایت در تاریخ 17 دسامبر 1903 میلادی وسیله ای را اختراع کردند که موجب انقلابی در صنعت حمل و نقل هوایی شد. این دو برادر طی آزمون های بسیار و شکست های در پی آن بلاخره توانستند هواپیمای یک موتوره ی خود را در این تاریخ به پرواز در آورند.

برادران رایت، آزمایش های پروازی خود را در منطقه ی Outer banks در ایالت کارولینای شمالی، انجام می دادند. این منطقه که نقطه ی باد خیز مناسبی بود، جرقه اولیه ی صنعت هواپیمایی امروزی را ایجاد کرده است.

تاریخچه صنعت هواپیمایی

از آن روز تا بحال اتفاقات بسیاری در این حوزه رخ داده است. به عنوان مثال کمی پیش از جنگ جهانی دوم، نمایندگان 33 کشور جهان در پاریس جمع شدند تا قوانین و مقررات ناوبری هوایی را تصویب کنند. این کنوانسیون بعدها به کنوانسیون پاریس مشهور شد. با تصویب این کنوانسیون، اولین نهاد بین المللی ناوبری هوایی که مخفف آن ایکان است، شکل گرفت.

در طول جنگ جهانی و پس از آن تقاضا برای حمل بار و استفاده از صنعت هواپیمایی افزایش یافته بود. این ابزارهای قدرتمند که قادر بودند مقدار زیادی بار را در فاصله زمانی کمتر و حجم بیشتر جابجا کنند بسیار مورد توجه دولت های مختلف قرار گرفته بودند.

اما هواپیماهای مسافربری از چه زمانی وارد سیستم حمل و نقل شدند؟ اولین هواپیمای مسافربری جهان در چه زمانی پرواز کرد؟

نخستین هواپیمای مسافربری جهان

هشتم فوریه 1919 میلادی، نخستین هواپیمای شرکت ای.ا.سی.تی “AICT” به نام گولیات “Goliath” از لندن به پاریس، فروش بلیت انجام داد و مسافر حمل کرد. این پرواز که سه ساعت و سی دقیقه به طول انجامید با سرعت 155 کیلومتر بر ساعت انجام شد و فردای همان روز هم به لندن بازگشت.

به گفته خلبان هواپیما در طول سفر، هواپیما چند بار به علت وزش باد شمال دچار تلاطم شده است و مسافران برای غلبه بر ترس خود مدام سیگار دود می کردند و بازی «بریج» انجام می دادند.

این پرواز، سرآغاز صنعت هوانوردی تجاری بود. به مرور زمان و با تغییر طراحی هواپیمای گولیات، هواپیماهایی ساخته شدند که توانایی جابجایی 12 تا 14 مسافر را داشتند.

جالب است بدانید پرواز لندن به پاریس  پس از گذشت یک قرن همچنان پابرجاست.

نخستین هواپیمای مسافربری

اولین ایرلاین جهان را می شناسید؟

در تاریخ 7 اکتبر سال 1919، شرکتی هلندی با نام کی.ال.ام “KLM” تاسیس شد و عنوان اولین شرکت هواپیمایی جهان را از آن خود کرد.

اولین پرواز این شرکت هواپیمایی در سال 1920 انجام شد. کی.ال.ام توانست در همان سال مجموعا 440 مسافر و 220 تن بار را جابجا کند. طی سال های آینده مقاصد پروازی این شرکت روز به روز پیشرفت کرد تا اینکه در سال 1929 موفق شد اولین پرواز بین قاره ای خود به مقصد اندونزی را انجام دهد.

طی سال های اخیر کی.ال.ام همچنان یکی از نامدار ترین و امن ترین ایرلاین های اروپایی محسوب می شود. این شرکت همچنین بزرگ ترین هواپیمایی اروپا از نظر حجم مسافر، میزان درآمد سالانه و مسافت طی شده به شمار می رود.

اولین ایرلاین جهان

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید