| 1606 021-75972000

از روزی که هواپیما برای اولین ‌بار اختراع شد تا امروز که این وسیله در سرتاسر دنیا بخش مهمی از صنعت گردشگری محسوب می‌شود، اتفاق‌های بسیاری افتاده است. با نوین تراول همراه باشید تا درباره‌ تاریخچه صنعت هواپیمایی بیشتر بدانید.


 

تاریخچه ی پرواز و صنعت هواپیمایی


برای نخستین بار، برادران رایت در تاریخ 17 دسامبر 1903 میلادی وسیله‌ای را اختراع کردند که موجب انقلابی در صنعت حمل ‌و ‌نقل هوایی شد. این دو برادر طی آزمون‌های بسیار و شکست‌های پی در پی بلاخره توانستند هواپیمای یک موتوره خود را به پرواز در آورند.

برادران رایت، آزمایش‌های پروازی خود را در منطقه Outer banks در ایالت کارولینای شمالی، انجام می‌دادند. این منطقه که نقطه بادخیز مناسبی بود، جرقه اولیه صنعت هواپیمایی امروزی را ایجاد کرده است.

از آن روز تا به‌حال اتفاقات بسیاری در این حوزه رخ داده است. به عنوان مثال کمی پیش از جنگ جهانی دوم، نمایندگان 33 کشور جهان در پاریس جمع شدند تا قوانین و مقررات ناوبری هوایی را تصویب کنند. این کنوانسیون بعدها به کنوانسیون پاریس مشهور شد. با تصویب این کنوانسیون، اولین نهاد بین المللی ناوبری هوایی که مخفف آن ایکان است، شکل گرفت.

در طول جنگ جهانی و پس از آن تقاضا برای حمل بار و استفاده از صنعت هواپیمایی افزایش یافته بود. این ابزارهای قدرتمند که قادر بودند مقدار زیادی بار را در فاصله زمانی کمتر و حجم بیشتر جابجا کنند بسیار مورد توجه دولت های مختلف قرار گرفته بودند.

اما هواپیماهای مسافربری از چه زمانی وارد سیستم حمل و نقل شدند؟ اولین هواپیمای مسافربری جهان در چه زمانی پرواز کرد؟


 

نخستین هواپیمای مسافربری جهان


8 فوریه 1919 میلادی، نخستین هواپیمای شرکت ای.ا.سی.تی “AICT” به نام گولیات “Goliath” از لندن به پاریس، فروش بلیت انجام داد و مسافر حمل کرد. این پرواز که سه ساعت و سی دقیقه به طول انجامید با سرعت 155 کیلومتر بر ساعت انجام شد و فردای همان روز هم به لندن بازگشت.

به گفته خلبان هواپیما در طول سفر، هواپیما چند بار به علت وزش باد شمال دچار تلاطم شد و مسافران برای غلبه بر ترس خود مدام سیگار دود می‌کردند و بازی «بریج» انجام می‌دادند.

این پرواز، سرآغاز صنعت هوانوردی تجاری بود. به مرور زمان و با تغییر طراحی هواپیمای گولیات، هواپیماهایی ساخته شدند که توانایی جابجایی 12 تا 14 مسافر را داشتند.

جالب است بدانید پرواز لندن به پاریس  پس از گذشت یک قرن همچنان پابرجاست.


 

اولین ایرلاین جهان را می شناسید؟


در تاریخ 7 اکتبر سال 1919، شرکتی هلندی با نام کی.ال.ام “KLM” تاسیس شد و عنوان اولین شرکت هواپیمایی جهان را از آن خود کرد.

اولین پرواز این شرکت هواپیمایی در سال 1920 انجام شد. کی.ال.ام توانست در همان سال مجموعا 440 مسافر و 220 تن بار را جابجا کند. طی سال‌های بعد مقاصد پروازی این شرکت روز‌به روز پیشرفت کرد تا اینکه در سال 1929 موفق شد اولین پرواز بین قاره‌ای خود به مقصد اندونزی را انجام دهد.

طی سال‌های اخیر کی.ال.ام همچنان یکی از نامدار‌ترین و امن‌ترین ایرلاین‌های اروپایی محسوب می‌شود. این شرکت همچنین بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی اروپا از نظر حجم مسافر، میزان درآمد سالانه و مسافت طی شده به شمار می‌رود.

 

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید