| 1606 021-75972000

اگر تا به امروز تجربه ی سفر هوایی را داشته اید مطمئنا با برخی اصطلاحات مواجه شده اید که ممکن است برایتان مبهم بوده باشد. یکی از متداول ترین اصطلاحاتی که هنگام خرید بلیط هواپیما با آن برخورد می کنید کلاس های پروازی هستند.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما دارید بهتر است قبل از آن با این اصطلاحات بهتر آشنا شوید تا خرید آسان تری را تجربه کنید. در این مطلب قصد داریم از تفاوت کلاس های پروازی با شما صحبت کنیم. با نوین تراول همراه باشید.

انواع کلاس پروازی

انواع کلاس های پروازی

با توجه به قوانین سازمان حمل و نقل بین المللی (یاتا)، صندلی های هواپیما دارای رده بندی های مختلفی است که موجب تفاوت در خدمات ارائه شده و قیمت آنها می شود. در ادامه مطلب هر یک از این کلاس های پروازی را به اختصار شرح می دهیم.

 

درجه یک: فرست کلاس  First Class (F)

فرست کلاس گران ترین صندلی های هواپیما را شامل می شود. صندلی های فرست کلاس تک نفره، بسیار راحت و به صورت مبله هستند و در یک اتاقک مجزا و خصوصی قرار دارند. امکانات ارائه شده در این اتاقک شامل موارد بسیاری مثل تلویزیون خصوصی، لپتاپ، سرویس اینترنت، سرویس بهداشتی مجزا و صندلی های قابل تنظیم است.

سرویس غذایی ارائه شده برای کلاس پروازی درجه یک از کیفیت بالایی برخوردار است و به صورت منوی ویژه در اختیار مسافر قرار می گیرد تا طبق سلیقه خود انتخاب کند. مهمانداران این بخش جدا از سایر کلاس های پروازی هستند و به طور کلی تمام خدمات به مهمانان فرست کلاس ویژه تر ارائه می شود. این مسافران هنگام ورود به هواپیما جزء آخرین مسافران هستند و به صورت ویژه به هواپیما هدایت می شوند و هنگام خروج جزء اولین مسافرانی هستند که از هواپیما خارج می شوند.

بیشترین مسافران پروازهای فرست کلاس، سرمایه داران بزرگی هستند که گاهی برخی جلسات آنها نیز در کابین هواپیما انجام می شود.

پرواز فرست کلاس

درجه تجاری: کلاس تجاری Business Class (C)

درجه تجاری، دومین درجه پس از فرست کلاس قرار دارد. صندلی های بیزنس کلاس نیز به صورت مبله هستند و اگرچه نسبت به فرست کلاس از کیفیت پایین تری برخوردارند اما راحت و اتوماتیک طراحی شده اند. سرویس غذایی ارائه شده در این کلاس پروازی نیز به صورت کترینگ و جداگانه سرو می شود. مهماندارن توجه ویژه ای به مسافران دارند و رسیدگی بیشتری صورت می گیرد. حمل و نقل این مسافران به کابین هواپیما به صورت مجزا صورت می گیرد و پس از فرست کلاس بهترین کلاس پروازی محسوب می شود.

قیمت بلیط کلاس تجاری، از فرست کلاس ارزان تر و نسبت به اکونومی گران تر است.

پرواز بیزنس

درجه اقتصادی: کلاس اکونومی Economy Class (Y)

کلاس اکونومی، آخرین کلاس پروازی است که مسافران آن افراد عادی هستند. این کلاس پروازی رایج ترین نوع در ایران است. بیشترین تعداد صندلی ها در هر پرواز به کلاس اکونومی اختصاص دارد که به ترتیب و با فاصله ی کم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. امکانات رفاهی در نظر گرفته شده برای این کلاس پروازی معمولا از چند مجله و بروشور راهنمای سفر تشکیل می شود. سرویس غذایی به صورت منو نیست و مهمانداران خدمات یکسانی به تمامی مسافران ارائه می دهند.

معمولا یک مانیتور بزرگ برای تمامی مسافران در نظر گرفته می شود که برنامه ی مشخصی پخش شود.

درجه اقتصادی یا اکونومی ارزان ترین نوع کلاس های پروازی هستند که البته نوع خدمات ارائه شده در آنها به شرکت هواپیمایی و نوع هواپیما نیز بستگی دارد.

پرواز اکونومی

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید