| 1606 021-75972000

اصطلاحات گوناگون و متفاوتی میان شرکت‌ های هواپیمایی وجود دارد که بسیاری از افراد با آنها آشنایی ندارند. ایرلاین و ایرویز هم یکی از این دو اصطلاحات است که ممکن است معنای آنها را ندانید. آیا اصلا تفاوتی وجود دارد؟ در ادامه با نوین تراول همراه باشید تا بیشتر در مورد تفاوت‌های این دو کلمه صحبت کنیم؟

 

 

تفاوت ایرلاین و ایرویز

ایرلاین (خطوط هوایی) چیست؟

ایر لاین‌‌ یا خطوط هوایی شرکتی است که علاوه بر حمل و نقل مسافر با استفاده از هواپیما، حمل بار را نیز پوشش می‌دهند.

حوزه فعالیت ایرلاین‌‌ها بسیار گسترده است و مهم نیست که ‌‌یک شرکت خطوط هوایی بین‌المللی باشد ‌‌یا ‌‌یک شرکت خطوط هوایی محلی کوچک، چون به هر حال دامنه وسیعی از فعالیت‌های مربوط به حمل و نقل مسافران و حمل بار را مدیریت می‌‌کنند.

مسافران می‌‌توانند به طور مستقیم از خود ایرلاین‌ها بلیط هواپیما را رزرو کنند و‌‌یا از نمایندگان آن‌ها‌‌ یعنی آژانس ها و ‌‌یا هولدینگ‌های گردشگری در سطح جهان بلیط خود را خریداری کنندبرنامه پروازی منظمی‌ برای پرواز‌ها وجود دارد که ایرلاین‌ها آن را برنامه ریزی می‌کنند.

ایرویز چیست؟

در توضیح ایرویز می‌توان گفت، ایرویز وظیفه مسیریابی و جهت‌‌یابی در مسیر‌های ویژه، در صنایع هوایی را به عهده دارد. برای مثال بریتیش ایرویز،‌‌ یک مسیر هوایی است که به خوبی شناخته شده و در حقیقت‌‌ یک بزرگراه هوایی است که درست مانند خیابان‌‌های دو طرفه عمل می‌کنند. می‌توان گفت ایرویز‌ها در واقع مسیرها و خطوط هوایی هستند که ایرلاین‌ها نیز از آنها استفاده می‌کنند.

 

 

 

ایرویز چیست؟

تفاوت‌های اصلی بین ایرلاین و ایرویز

شرکت‌های airways در مسیر‌های کوتاهتری فعالیت می‌ کنند، در ارتفاع کمتری پرواز می‌ کنند و موتور‌های استفاده شده در هواپیما‌های آنها کوچک ‌تر از موتور‌های هواپیما‌های خطوط هوایی یا ایرلاین‌ها هستند. به طور کلی به نظر می ‌رسد که واژه airways بیشتر برای شرکت ‌های هواپیمایی بریتانیا متداول باشد، اما همانطور که متوجه شدید تفاوت چندانی بین این دو کلمه و کاربری آن وجود دارد و بیشتر همان اهداف بازاریابی است.

اولین گام برای رفتن به یک سفر هوایی، رزرو و خرید بلیط هواپیما می ‌باشد. در این بین ممکن است شما کلماتی نظیر ایرلاین و یا ایرویز را بشنوید، اما احتمالا تا به حال توجه نکرده باشید که چه تفاوتی بین این دو کلمه وجود دارد؛ و اینکه چرا این دو کلمه معانی جداگانه‌ ای دارند. البته باید گفت که به طور کلی، تفاوت ‌های زیادی بین این دو کلمه وجود ندارد و اساسا این یک انتخاب بین افراد است که بعضی افراد ترجیح می ‌دهند که از ایرلاین و برخی از ایرویز استفاده کنند. از طرفی هم باید به این نکته اشاره شود که هر دو نام شرکت در یک راه مشترک عمل می‌کنند و در واقع ماموریتشان یکسان می‌باشد، اما هر کدام کلماتی جدا برای اهداف بازاریابی و فروش خود دارند.

با تمام توضیحات ارائه شده یک اختلاف اساسی وجود دارد، اختلاف اساسی این است که ایرلاین، یک شرکت است که سیستم پرواز هواپیما‌ها را عملیاتی می ‌کند، ولی ایرویز یک route و مسیر خاص پروازی برای انجام پرواز مثل یک جاده‌ای در آسمان یا corridor هوایی است. ولی باز هم باید گفت؛ در نهایت تفاوتی بین این دو کلمه نیست و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید