ورود یا عضویت
1606
سفر به قشم , جاذبه های گردشگری

قشم جذابیت های گردشگری فراوانی دارد. طبیعت حیرت انگیز این جزیره هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. یکی از این جاذبه ها تنگه چاهکوه است که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت می کنیم. با نوین تراول همراه باشید.

جزیره قشم

تنگه چاهکوه کجاست؟

قشم بزرگ ترین جزیره ی هرمزگان است. برای رسیدن به این جزیره می توانید هم از طریق زمینی و هم از طریق هوایی سفر کنید. اگر بخواهید زمینی سفر کنید می توانید با قطار یا ماشین شخصی خود به بندرعباس بروید و پس از آن مسیری حدودا 40 دقیقه ای را با لنج یا قایق طی کنید تا به قشم برسید. از طریق هوایی هم از فرودگاه مهرآباد تا فرودگاه قشم مسیری یک ساعت و نیمه در انتظار شماست.

این تنگه حدود ۷۰ کیلومتر از مرکز شهر قشم فاصله دارد و حوالی روستای چاهوی شرقی قرار گرفته است. زمانی که ماشین خود را در ابتدای تنگه پارک می کنید تا به فضای اصلی محوطه برسید حدودا بیست دقیقه باید پیاده روی کنید. البته که به شما اطمینان می دهیم پس از دیدن این تنگه شگفت زده خواهید شد.

تنگه ی چاهکوه بیشتر از زیبایی، جذاب و عجیب است. تصور کنید وارد دره‌ای می‌شوید که دیواره‌های آن سر به فلک کشیده اند و آسمان را شکل یک باریکه آبی در آن بالا می‌بینید.

تنگه چاهکوه، قشم

چرا نام چاهکوه؟

آب در جزایر از اهمیت زیادی برخوردار است و طبیعی است که به علت بارش کم باران، ارزش بالایی داشته باشد. قدیم ها وقتی باران می بارید، آب در کف تنگه جمع می شد، به همین خاطر افراد محلی تعدادی چاه در کف تنگه حفر کردند تا بتوانند از آب باران بهره ببرند. امروزه نیز این چاه ها با نظم و ترتیب در کنار هم قرار گرفته اند. به همین علت است که روی تابلوی راهنمای این محوطه نوشته شده «دره مقدس چاهکوه».

تاریخچه تنگه چاهکوه

ژئو پارک قشم

ژئو پارک قشم به تایید یونسکو رسیده است. تنوع زیستی و زمین‌ شناسی قابل‌ توجهی در این محوطه وجود دارد که قدمت آن به میلیاردها سال می رسد. در ژئو پارک قشم ۲۵ ژئو سایت وجود دارد که یکی از آن ها تنگه چاهکوه است. جنگل حرا، دره ستاره ‌ها، ساحل تخم‌ گذاری لاک‌ پشت ‌ها و غار خربس تعدادی دیگر از ژئو پارک‌های قشم به‌ حساب می‌ آیند.

دره چاهکوه در قشم واقعا کم ‌نظیر است و نمونه ‌اش را در کمتر جایی می توان دید. وارد تنگه که می‌ شوید تندیس سه سر نگهبان را می ‌بینید. همه تندیس ‌هایی که می‌ بینید طبیعی هستند، به‌ غیر از چهار چاه که همان چاه‌ هایی است که مردم بومی برای ذخیره آب کنده‌ اند. جنس سنگ دیواره‌ها نیز رسوبی‌ست. کوه‌های زاگرس هم از همین جنس ‌اند. اسیدی که در آب باران هست، آهک سنگ‌ها را آب کرده و در طول سال ‌ها این حفره‌ ها و شکاف ‌ها را به وجود آورده است.

ژئو پارک قشم

قشم؛ مقصد محبوب گردشگری

بهترین فصل سفر

جزیره ی قشم تابستان‌های گرم و شرجی دارد. بهترین وقتی که می‌شود به این جزیره سفر کرد، از آبان تا فروردین ماه است. اما اگر به هوای شرجی مشکل چندانی ندارید فصل تابستان برای سفری اقتصادی به جزیره بسیار مناسب است. برای اطلاع از قیمت تورها می توانید از همکاران نوین تراول کمک بگیرید.

بهترین زمان برای سفر به قشم

راه های دسترسی

اول باید از قشم به درگهان بروید. از میدان درگهان وارد جاده‌ غربی می‌شوید. حدودا 30 کیلومتر باید رانندگی کنید. تابلوهای روستای چاهکوه را دنبال کنید. این راه شما را به روستای چاهوی شرقی می‌رساند. و پس از روستا به چاهکوه برسید. تمام مسیر آسفالت است و رسیدن به محوطه چندان سخت نیست. اگرچه توصیه ما استفاده از یک راهنمای محلی جهت بیشتر لذت بردن از جاذبه های جزیره است.

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید