ورود یا عضویت
1606
میراث جهانی یونسکو , فهرست آثار ملی ایران

کشورمان ایران، سرزمینی با تمدنِ هزاران ساله، مجموعه ای از شگفتی هاست. جاذبه های گردشگری بسیاری در شهرهای مختلف ایران وجود دارد که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. یکی از این جاذبه ها، محوطه تاریخی بیستون است که بعنوان اثری باستنای و منحصر به فرد در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

در این مقاله، نوین تراول قصد دارد شما را بیشتر با این اثر تاریخی آشنا کند.

محوطه تاریخی بیستون

آشنایی با محوطه تاریخی بیستون

شهر بیستون، یکی از مهم ترین محوطه های تاریخی و باستانی، در کرمانشاه قرار دارد. کوه بیستون در نظر فرمانروایان ایرانی از قداست خاصی برخوردار بوده است. اگرچه که این محوطه از دوران پیش از تاریخ و پارینه سنگی نیز مورد توجه انسان ها بوده است و بررسی های باستان شناسی حضور انسان های اولیه را در این محوطه تایید می کند.

از آنجایی که دشت بیستون در مسیر راه های مهم باستانی قرار داشته، این امر سبب شد تا پادشاهان ایرانی در دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی آثار بسیاری از خود در این منطقه بر جای بگذارند.

در این محوطه حدود 28 اثر ملی وجود دارد و در حریم آن نیز حدودا 170 اثر شناسایی شده است که مهم ترین بخش آن کتیبه ی داریوش هخامنشی است. این اثر در سال 2006 در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

مجموعه آثاری که در پرونده ی بیستون جهت ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو قرار داشتند، سنگ نبشته ی بیستون (داریوش)، پیکره ی هرکول، دیواره ی فرهاد تراش، بنای ساسانی، کاروانسرای ایلخانی، کاروانسرای بیستون (صفوی)، نقش برجسته ی بلاش، محوطه تاریخی پارت و سراب بیستون است.

تعدا آثار کشف شده در این محوطه و پیوستگی تاریخی آن نشان می دهد که در این محوطه، حیات به گونه ای پیوسته ادامه داشته است.

کتیبه بیستون کرمانشاه

علت نامگذاری بیستون بر این محوطه چیست؟

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چرا نام بیستون؟

ریشه ی نام بیستون از واژه ی «بغستان» به معنی جایگاه خدایان می آید که از دو واژه ی «بغ» به معنی خدا و «ستان» که پسوند مکان به معنای جایگاه و سرزمین می باشد، تشکیل شده است.

این واژه بعدها در زبان پارسی به بهیستون تغییر کرد و در گذر زمان به صورت محاوره و البته غلط، بیستون، به معنای «بدون ستون» خوانده شد.

محوطه تاریخی بیستون

کتیبه ی بیستون متعلق به داریوش هخامنشی

همانطور که پیش تر توضیح دادیم، کتیبه ی بیستون مهم ترین اثر این محوطه است.

کتیبه ی بیستون شامل دو بخش است: نقوش برجسته و کتیبه ها

این کتیبه ارزش تاریخی بسیاری دارد و شرح حال پیروزی داریوش هخامنشی بر گئومات مغ می باشد.

نقش برجسته ی بیستون

آنچه بر روی این نقش برجسته دیده می شود، تصویر داریوش با تاج و ردایی بلند و ریش های مجعد چهارگوش است که در سمت چپ نقش برجسته قرار دارد. دست راست او به نشانه ی پرستش به سمت فر کیانی (نماد اهورا مزدا) بلند شده و در مقابل او فر کیانی ایستاده که دست راستش مانند داریوش بلند است و در دست چپش حلقه ای قرار گرفته است.

در بالای نقش برجسته نماد فروهر حکاکی شده است و داریوش در حالی که پای چپ خود را روی سینه ی گئومات قرار داده در دست راستش کمانی است که نماد و نشان پاشاهان است.

جزئیات نقش برجسته آن قدر زیبا به تصویر کشیده شده که با کمی دقت به چهره ی گئومات حالتی از التماس را به بیننده منتقل می کند.

در مقابل داریوش، 9 تن از اسیران با دست و گردن بسته شده قرار دارند. این اسیران کسانی هستند که قصد تجاوز به تاج و تخت پادشاهی داشته اند و خود را به دروغ شاه نامیده اند.

کتیبه بیستون

کتیبه ی داریوش

کتیبه ی داریوش در قسمت پایین نقش برجسته قرار گرفته است و با سه خط فارسی باستان، عیلامی، و اکدی (بابلی نو) بر روی آن نوشته شده است. در این کتیبه داریوش خود را معرفی می کند و از خاندان هخامنشی سخن می گوید. از جنگ ها و دلاوری های خود، شورش های شکست خورده، مرگ کمبوجیه و چگونگی مملکت داری اش حرف می زند.

از راستی و صداقت می گوید و برای کشور و مردمش دعای خیر می کند. و البته نام تمام افرادی که علیه او شورش کرده اند را بر روی سنگ حک می کند تا برای آیندگان و تا ابد ماندگار بماند.

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید