ورود یا عضویت
1606
میراث جهانی یونسکو , فهرست آثار ملی ایران

ارگ بم، بزرگ ترین بنای خشتی جهان و پنجمین اثر ثبت شده ی ایران در لیست میراث جهانی یونسکو می باشد. این مجموعه ی تاریخی عظیم که در استان کرمان قرار دارد همچنان قدمت دقیقی ندارد و کارشناسان معماری و باستان شناسی دوره های مختلفی از هخامنشی و اشکانی تا دوران قاجار را به آن نسبت می دهند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این محوطه ی تاریخی با نوین تراول همراه باشید.

ارگ بم

اطلاعاتی مفید درباره ارگ بم

ارگ بم که به قلعه یا دژ بم نیز معروف است، از سمت شمال به رودخانه بم، از سمت شرق به یخچال قدیمی و بقایای مسجد رسول، از جنوب به محله ی حافظ آباد و از غرب به سمت محله ی مزار خواجه مراد متصل است. به همین خاطر بازدید از این سایت در کنار عمارت های دیگری که در اطراف آن قرار گرفته اند بسیار جذاب تر بنظر می آید. 

مساحت این ارگ نزدیک به ۱۸۰٬۰۰۰متر مربع است که با دیوارهایی به بلندی ۶ تا ۷ متر و طول ۱۸۱۵ متر احاطه شده و از دو بخش جدا از هم تشکیل که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. حدود ۶۷ برج در سطح شهر باستانی بم پراکنده شده ‌است.

ارگ بم کرمان

این بنا بعنوان بزرگ ترین مجموعه خشتی جهان، یک دژ بزرگ است که در قلب آن ارگ قلعه قرار گرفته است و چون مرتفع ترین قسمت مجموعه به شمار می رود، کل بنارا با عنوان ارگ بم می شناسند. ارگ بم و شهر آن از جمله قلعه های نظامی و تاریخی ارزشمند است که در مجاورت جاده ابریشم قرار دارد. مصالح اصلی ساخت این بناها خشت و گل، بومی ترین مصالح معماری ایران بوده است و به ندرت سنگ و آجر در آن به کار رفته است.

جاذبه های تاریخی ایران

ارگ تاریخی بم از قسمت های متعددی مثل خندق، دیوار، حصار، برج و بارو، دروازه ها، مسجد، بازار، حمام، زندان، محله های مسکونی و غیره تشکیل شده است.
ارگ تاریخی بم

تلاش های بین المللی برای بازسازی ارگ بم 

این بنای منحصر به فرد در سال 2003 به لیست میراث فرهنگی یونسکو اضافه شد و در همان سال زلزله ی دلخراش بم بیشتر از ۸۰ درصد ارگ را ویران کرد. به عنوان یک میراث فرهنگ جهانی خیلی از کشورها از جمله ژاپن، ایتالیا، فرانسه در جریان باز سازی ارگ بم شرکت کردند. این پروژه ها که با همکاری گروهی از کارشناسان ایتالیایی و ایرانی انجام شد؛ در تابستان ۱۳۹۰ به پایان رسید. فرانسه با تهیه نقشه ارگ بم به ایران کمک کردند. بانک جهانی هم مبلغ زیادی پول به این پروژه کمک کرد. ارگ بم پس از آن زلزله به شدت تخریب شد و از آن زمان در فهرست آثار در خطر قرار گرفت، اما با توجه به مرمت‌ های انجام شده در طول سال‌ های گذشته، سازمان یونسکو در تیر ماه ۱۳۹۲ ارگ بم را از فهرست آثار در خطر خارج کرد.

 میراث جهانی یونسکو در ایران

 

منبع: ویکی پدیا

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید