ورود یا عضویت
1606 - 021-75972000
جاذبه های طبیعی , جاذبه های تاریخی , سفر به تبریز , مقاصد محبوب گردشگری , اماکن دیدنی , آذربایجان شرقی , جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی، یکی از استان های کشورمان ایران، با مرکزیت شهر تبریز است. این استان از سمت شمال به کشورهای آذربایجان و ارمنستان، از سمت غرب به استان آذربایجان غربی و از سمت شرق به استان اردبیل متصل می شود. مساحت این استان 45/650 کیلومتر مربع است. استان آذربایجان شرقی در سال 1316 تاسیس و از نظر سیاسی به دو استان آذربایجان غربی و شرقی تقسیم شد. شهرهای مهم این استان مراغه، مرند و اهر هستند. در ادامه این مقاله نوین تراول قصد دارد شما را بیشتر با این استان آشنا کند.

مروری بر تاریخچه آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی در گذشته به علت اینکه جزئی از قلمرو حکومت ماد محسوب می شده به نام «ماد کوچک» شهرت یافته بود. در زمان حکومت هخامنشیان نیز، این استان بخشی از قلمرو حکومت هخامنشی بوده است تا اینکه در زمان اسکندر مقدونی، سرداری به نام «آتروپاتن»، با قیام علیه اسکندر دست یونانیان را از این منطقه کوتاه کرد. پس از آن در دوران اشکانیان و ساسانیان نیز این استان جزئی از قلمرو آنان و بخشی از خاک ایران بود تا اینکه اسلام توسط اعراب وارد ایران می شود.

در زمان ایلخانان مغول این منطقه از رونق خاصی برخوردار بود. به طوری که خواجه رشید الدین فضل الله، وزیر محبوب ایلخانان بنای ربع رشیدی را در این منطقه ساخت. این بنا که در تبریز امروزی قرار دارد متاسفانه آثار چندانی از آن باقی نمانده است اما در روزگار ایلخانان دانشگاهی بوده که متشکل از چهار دانشکده مجزا بوده است و به همین خاطر به ربع رشیدی معروف شده است. در زمان صفویان نیز تبریز، توسط شاه اسماعیل اول، پایتخت ایران اعلام شد و بسیاری از آثار تاریخی این شهر یادگار دوران صفوی هستند. در زمان حکومت قاجار نیز تبریز شهر ولیعهد نشین بود تا اینکه حکومت پهلوی بر سر کار آمد و از آن روز تا به الان این شهر با عنوان مرکزیت استان آذربایجان شرقی به حیات خود ادامه داده است.

تاریخچه آذربایجان شرقی

موقعیت جغرافیایی

همانطور که پیش تر بیان شد این استان 650/45 کیلومتر مربع مساحت دارد که تقریبا 3 درصد از وسعت کل ایران را در بر می گیرد. جمعیت این استان حدودا 4 میلیون نفر است و تنها استانی است که دارای مرز زمینی با کشور ارمنستان است.  رود ارس مرز شمالی آن را با جمهوری آذربایجان و ارمنستان و ایالت نخجوان؛ رود قطور و دریاچه ارومیه هم مرز آن با استان آذربایجان را مشخص می کند.

موقعیت جغرافیایی آذربایجان شرقی

اقلیم و آب و هوا

استان آذربایجان شرقی به دلیل وسعت زیادش، از آب و هوای متنوعی برخوردار است. شهرهای میانه و جلفا تجربه ی دمای +45 درجه و شهر بستان آباد تجربه ی دمای -46 درجه را داشته اند. اما می توان گفت آب و هوای این استان به طور کلی سرد و کوهستانی است، چرا که عمدتا میان کوه ها و ارتفاعات کوهستانی قرار دارد و حدودا 250 تا 300 میلی لیتر میانگین بارندگی آن است.

این استان به دلیل همین نوع اقلیم و آب و هوا مقصد محبوب گردشگری در فصل تابستان برای بسیاری از گردشگران می باشد. اگر قصد سفر به این استان در فصول سرد را داشتید، حتما قبل از سفر سایت های آب و هوا شناسی را چک کنید.

آداب، رسوم و فرهنگ مردم آذربایجان

مردمان این استان غالبا مسلمان هستند و به زبان شیرین ترکی صحبت می کنند. اقلیتی از هموطنان مسیحی که بیشتر گریگوری و ارمنی هستند نیز در شهر تبریز سکونت دارند.

لباس سنتی زن ها، لباس هایی از جنس ابریشم و ترمه است. کلاه هایی به نام «برک» بخشی از پوشش خانم هاست و یایلیق، چارقد، آرکانیک (آرخالیخ) نیز بخش دیگری از پوشاک آنان را تشکیل می دهد.

پوشاک آقایان، در این استان تا قبل از جریان کشف حجاب که در سال 1314 و توسط رضا خان اتفاق افتاد، مانند بقیه نقاط ایران تشکیل شده از پیراهن های سفید آستین دار و کت های بلند قاجاری بود. اما پس از آن واقعه و آغاز حکومت پهلوی به تدریج این سبک پوشش از بین رفت و کت و شلوار و پیراهن های امروزی جانشین لباس های قدیمی شدند.

لباس سنتی آذربایجان شرقی

غذاهای معروف

آذربایجان، سرزمین غذاهای متنوع و جذاب است. احتمالا همه ی شما نام کوفته ی تبریزی را شنیده اید. نام این غذا نه تنها برای استان آذربایجان شرقی، بلکه جز غذاهای محبوب و معروف ایرانی محسوب می شود.

غذاها و خوراکی های معروف دیگری نیز وجود دارد که در این قسمت از آنها نام می بریم.

قرابیه تبریز (شیرینی مخصوص)،  نان اسکو، نان اهری، کباب بناب، باسلوغ مراغه، قابلی و بسیاری غذاهای محبوب دیگر.

کوفته تبریزی غذای سنتی آذربایجان شرقی

راه های دسترسی به آذربایجان شرقی

برای سفر به این استان، راه های زمینی و هوایی وجود دارد. سفر هوایی یکی از سریع ترین گزینه ها می باشد. تبریز، مرکز این استان دارای فرودگاه است که میزبان میهمانان این استان می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت بلیط هواپیما با همکاران ما در نوین تراول تماس بگیرید. برای سفر زمینی هم می توانید، هم از طریق قطار و هم از طریق اتوبوس یا خودروی شخصی به این استان سفر کنید. فاصله تبریز تا تهران 626 کیلومتر است.

مسیر دسترسی به آذربایجان شرقی

سوغات و صنایع دستی

این استان به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری ایران، سوغات و صنایع دستی متنوعی نیز دارد. اگر بخواهیم از برترین سوغات آذربایجان شرقی نام ببریم، چرم تبریز و فرش تبریز با شهرتی جهان در صدر لیست قرار دارند. این دو بعنوان نمونه ای از سوغات استان آذربایجان شرقی، به نقاط مختلف جهان نیز صادر می شوند.

از دیگر سوغات آذربایجان شرقی می توان قالی بافی، گلیم بافی، آجیل، ریس، باقلوا، رشته ختایی و آجیل تبریز نام برد.

فرش تبریز نمونه ای از سوغات آذربایجان شرقی

هتل های معروف

این استان با امکانات مناسبی در حوزه گردشگری، دارای هتل ها و اقامتگاه های بسیاری است. در این بین شهر تبریز به علت مرکز استان بودن از معروفیت و محبوبیت بیشتری برخوردار است. هتل های پارس ائل گلی، لاله، شهریار، بین المللی تبریز و هتل صخره ای لاله کندوان در روستای توریستی کندوان از معروف ترین آنها می باشند.

هتل پارس ائل گلی، با قرار گرفتن در بهترین منطقه ی شهر تبریز، یعنی پارک ائل گلی، از بهترین هتل های این استان محسوب می شود. هتل لاله کندوان نیز با قرار گرفتن در روستای توریستی کندوان، شهرتی جهانی پیدا کرده است. اقامت در هتل سنگی با معماری خاص و منحصر به فرد برای افرادی که قصد دوری از هیاهوی شهر را دارند می تواند بسیار مفید واقع شود.

برای اطلاع از قیمت هتل های آذربایجان شرقی و رزرو اتاق در این هتل ها می توانید از همکاران ما در نوین تراول کمک بگیرید.

هتل لاله تبریز، هتل لوکس در آذربایجان شرقی

آذربایجان شرقی در لیست میراث جهانی یونسکو

استان آذربایجان شرقی از حیث میراث طبیعی، تاریخی و فرهنگی بسیار غنی می باشد.

این استان با مقاصد محبوب گردشگری خود در لیست میراث جهانی یونسکو نیز دارای آثار ثبت شده است.

مجموعه کلیساهای ارامنه که بخشی از آن در آذربایجان غربی و بخشی در آذربایجان شرقی قرار دارد و بازار تبریز از جمله آثاری هستند که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند.

مجموعه کلیساهای آذربایجان که شامل سه کلیسای قره کلیسا، سنت استپانوس و کلیسای زور زور است در سال 2008 وارد لیست میراث جهانی یونسکو شدند. قره کلیسا که یکی از این سه بنای تاریخی است بعنوان نخستین کلیسای مسیحیت شناخته می شود.

و بازار تبریز که بعنوان بزرگ ترین بازار سرپوشیده ی جهان، پس از گذشت قرن ها همچنان به حیات خود ادامه می دهد و رونق دارد. این اثر تاریخی در سال 2010 وارد لیست میراث جهانی یونسکو شد. با وارد شدن به این بازار و بازدید از حجره های سنتی که همچنان باز هستند حس نوستالژیک خاصی به شما دست خواهد داد.

بازار تبریز از آثار تاریخی آذربایجان شرقی

جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی

این استان پهناور با مجموعه جاذبه های منحصر به فرد خود، در لیست زیباترین استان های ایران قرار دارد. استانی سرسبز و کوهستانی، با بناهای تاریخی و مناظر طبیعی فوق العاده.

در ادامه لیستی از این جاذبه ها را تهیه کرده ایم.

جاذبه های گردشگری طبیعی

جاذبه های طبیعی استان آذربایجان شرقی، از پربازدید ترین و محبوب ترین دیدنی های ایران محسوب می شوند. اگر شما نیز عاشق طبیعت گردی هستید این استان مجموعه ای از شگفتی ها است. آبشار آسیاب خراب، روستای کرینگان، دژ بابک، آبشار عیش آباد و روستای تاریخی کندوان بخشی از این جاذبه های طبیعی هستند.

آبشار آسیاب خراب، یکی از بکر ترین مناطق طبیعت گردی ایران محسوب می شود. این آبشار با طبیعت منحصر بفرد خود سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.

روستای کرینگان، روستایی دره ای و جنگلی است که در شهرستان ورزقان و استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. خانه های این روستا که در شیب دره ساخته شده اند همگی با نظم و به صورت موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و منظره ای بسیار زیبا برای گردشگران طبیعت گردی ساخته اند.

دژ بابک، اثری تاریخی که در دل طبیعت قرار گرفته است. شما با طی کردن مسیری ییلاقی می توانید از این مکان دیدنی بازدید کنید.

آبشار عیش آباد که در نزدیکی شهر مرند واقع شده با ارتفاع 15 متری و قرار گرفتن در دل باغ و طبیعت از دیگر جاذبه های طبیعی گردشگری آذربایجان شرقی می باشد.

و در آخر نیز روستای تاریخی کندوان که احتمالا نام آن را بارها شنیده اید. این روستای سنگی با معماری خاص و بی نظیرش در نزدیکی شهر تبریز قرار دارد و خانه های سنگی اش با قدمت 700 ساله، هر ساله میزبان بسیاری از گردشگران هستند.

جاذبه های طبیعی آذربایجان شرقی

جاذبه های گردشگری تاریخی

این استانِ پر جاذبه، اماکن تاریخی و دیدنی بسیاری دارد. اهمیت این منطقه در برهه های تاریخی متفاوت، چه پیش از اسلام و چه پس از اسلام موجب تنوع آثار تاریخی این استان شده است. پارک ائل گلی تبریز، کاخ شهرداری، ربع رشیدی، مسجد و گنبد کبود، خانه مشروطه، مقبره الشعرا، موزه آذربایجان، موزه عصر آهن و بازار سنتی تبریز، بخشی از جاذبه های گردشگری تاریخی این استان هستند.

ائل گلی یا پارک شاه گلی، از محبوب ترین مراکز تفریحی و اماکن دیدنی آذربایجان شرقی محسوب می شود. این پارک که در شهر تبریز واقع شده و قدمت آن به دوره آق قویونلوها می رسد، امروزه مکانی مهم برای گردشگران محسوب می شود.

کاخ شهرداری که در واقع عمارت شهرداری تبریز محسوب می شود یکی از جاذبه های شهری آذربایجان شرقی می باشد. این ساختمان با قدمتی 80 ساله در مرکز شهر تبریز واقع شده و همچنان از آن به عنوان ساختمان شهرداری استفاده می شود. این ساختمان دارای دو موزه فرش و دوربین نیز هست که هنگام بازدید از آن پیشنهاد می کنیم حتما سری به این دو مجموعه بزنید.

ربع رشیدی که بعنوان دانشگاهی تاریخی، یکی از آثار باستانی مهم دوران ایلخانی است و در شهر تبریز امروزی قرار گرفته است.

مسجد و گنبد کبود، یادگار دوران قراقویونلوها، نمونه ای دیگر از شاهکار معماری ایرانی- اسلامی که به دلیل کاشی کاری های آبی رنگش به مسجد کبود معروف شده است. اگرچه بخشی از این بنای تاریخی به علت زلزله از بین رفته است اما شکوه و جلال این اثر تاریخی حتی پس از گذشت قرن ها و حوادث پشت سر گذاشته، همچنان بی نظیر و زیباست.

خانه مشروطه، محلی که شاهد بسیاری از جنبش های مشروطه بوده و افراد مهمی که در این واقعه تاثیر گذار بوده اند. این خانه حدودا 150 سال پیش بنا شده است و امروزه با تبدیل شدن به موزه محلی برای بازدید گردشگران داخلی می باشد.

مقبره الشعرا، که در بافت تاریخی تبریز واقع شده، میزبان بسیاری از شعرای آذربایجان می باشد. شهریار، شاعر مشهور آذری نیز در مجموعه به خاک سپرده شده است.

موزه آذربایجان و موزه عصر آهن نیز دو موزه ی آثار باستانی این استان می باشد که برای علاقمندان به تاریخ ایران باستان بسیار جذاب هستند.

و در انتها بازار تبریز که پیش تر از آن صحبت کردیم. این بازارچه ی تاریخی محلی برای علاقمندان به سوغات محلی است و هم زمان فضای معماری تاریخی آن بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.

خانه مشروطه تبریز جاذبه تاریخی آذربایجان شرقی

جاذبه های مذهبی

جاذبه های مذهبی این استان نیز حائز اهمیت است. اگر بخواهیم لیستی از اماکن مذهبی آذربایجان شرقی تهیه کنیم می توانیم از مسجد جامع اهر، مسجد جامع تبریز، مسجد جامع مراغه، مسجد کبود تبریز، کلیسای سرکیس مقدس، کلیسای سنت استپانوس جلفا و کلیسای مریم مقدس تبریز نام ببریم.

مسجد جامع اهر، یادگاری از دوران سلجوقی است که در ادوار مختلف ایلخانی، صفوی و قاجار الحاقاتی در آن انجام شده است. این مسجد بنای تاریخی است که امروزه مناسک مذهبی نیز در آن انجام می شود.

مسجد جامع تبریز، یکی دیگر از مساجد تاریخی استان آذربایجان شرقی است. این مسجد که مروبط به دوران سلجوقی می باشد نمونه ای بسیار زیبا از معماری ایرانی است که پس از گذر قرن ها بعنوان جاذبه ای مذهبی همچنان پابرجاست.

مسجد جامع مراغه، اثری تاریخی از روزگار صفوی است که طی این سال ها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

و مجموعه کلیساهای آذربایجان شرقی که جاذبه ای مذهبی و در عین حال تاریخی هستند.

مسجد جامع تبریز جاذبه مذهبی آذربایجان شرقی

اطلاع از تورها و پروازهای آذربایجان شرقی

شما می توانید برای اطلاع از تورهای لحظه آخری، خرید بلیط هواپیما، بلیط های لحظه آخری و کسب اطلاعات درباره سفر به این استان با پشتیبانی نوین تراول تماس بگیرید.

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید