ورود یا عضویت
1606 - 021-75972000
جاذبه های تاریخی , میراث جهانی یونسکو

ایران، کشوری سرشار از جاذبه های متنوع، طی قرن های متوالی میزبان ادیان مختلفی بوده است. انسان ها پیرو هر آئین و مسلکی برای عبادت مکانی را بر می گزینند. مسلمانان مسجد، زرتشتیان آتشکده و مسیحیان کلیسا.

در این میان مجموعه کلیساهای آذربایجان غربی و شرقی جز جاذبه های تاریخی هستند که به علت خاص بودنشان در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند. سه کلیسای قره کلیسا، کلیسای استپانوس مقدس و کلیسای زور زور، جز کلیساهای ارمنی هستند که در سال 2008، بعنوان نهمین اثر ایران در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدند.

در ادامه ی این مقاله، نوین تراول قصد دارد شما را با این سه کلیسا بیشتر آشنا کند.

مجموعه کلیساهای آذربایجان

آشنایی با مجموعه کلیساهای آذربایجان

کلیساهای آذربایجان، با تزئینات و معماری ارمنی خود نمونه های کمیابی از اماکن مذهبی مسیحیت هستند که ارزش جهانی دارند. تلفیقی از معماری و فرهنگ بیزانس، ارتدوکس و ایرانی که در طی این سال ها در معرض آسیب های جدی بوده اند و بارها بازسازی و مرمت شده اند.

قدمت این کلیساها به سده های هفتم تا چهاردهم میلادی می رسد و علاوه بر اینکه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند یکی از جاذبه های گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

معرفی کلیساها

قره کلیسا

سیاه کلیسا یا قره کلیسا به عنوان نخستین کلیسای جهان مسیحیت شناخته می شود. محل آن در 20 کیلومتری چالدران در کنار روستایی به همین نام است.

این کلیسا، در محل دفن یکی از حواریون مسیحی به نام «تادئوس مقدس» ساخته شده است. اگرچه از بنای کلیسای اصلی چیزی باقی نمانده است و در قرن سیزدهم بازسازی شده، اما شواهد نشان می دهد بخش هایی از محراب کلیسا ممکن است مربوط به قرن دهم میلادی باشد.

مقبره ی «تادئوس مقدس» که در قره کلیسا قرار دارد، یکی از زیارتگاه های مهم ارمنیان می باشد که سالانه در تاریخ 1 جولای برای بزرگداشت سالگرد مرگ سنت تادئوس در این کلیسا دور هم جمع می شوند.

معماری خاص قره کلیسا با دیواره های دفاعی اطراف کلیسا نشان دهنده ی این است که این بنا حکم قلعه نیز داشته است.

کلیسای سنت استپانوس

قدمت کلیسای سنت استپانوس یا استفانوس مقدس به قرن نهم میلادی باز می  گردد. ساختار و بنای صلی این کلیسا به علت زلزله از بین رفته است و بعدها مرمت و بازسازی شده است.

این کلیسا در 17 متری جلفا در محلی به نام قزل وانک (صومعه سرخ) قرار گرفته است. شباهت این کلیسا به کلیساهای ارمنی و گرجی جالب توجه است و احتمالا علت آن تعلق این کلیسا به شاخه ی مسیحیان گریکوری که ساکن ارمنستان هستند ربط دارد.

فضای اطراف این کلیسا محوطه ای سر سبز و مملو از درختان سر به فلک کشیده است که جذابیت آن را چند برابر کرده است. بنا متشکل از سه ساختمان اصلی و قسمت هایی فرعی است که بر روی دیواره های خروجی آن نقش برجسته هایی مربوط به مصلوب شدن حضرت مسیح و سنگسار شدن استپانوس مقدس ترسیم شده است.

کلیسای سنت استپانوس

کلیسای زور زور

کلیسای «زور زور» یا مریم مقدس سومین کلیسای ثبت شده در مجموعه کلیساهای آذربایجان است. محل قرارگیری این جاذبه، شهرستان ماکو در دوازده کیلومتریشمال غرب غره کلیسا می باشد.

نکته جالب در مورد این کلیسا این است که یک بار توسط سازمان میراث فرهنگی از بستر دریاچه به ارتفاعات آن منتقل شده است و در آن نقطه مجددا بازسازی شده است.

هوانس زور زورستی روحانی برجسته ای بود که مسئولیت کلیسا را بعهده داشت و در طی سال های فعالیت خود توانسته بود اهمیت ویژه ای به این بنا ببخشد. پس از مرگ هوانس این مکان رونق سابق خود را از دست داد و تا اولیا قرن هفدهم بعنوان مکانی مذهبی فعالیت می کرد و پس از آن نیز متروکه شد.

کلیسای زور زور آذربایجان

پس از آنکه کلیسا را به بالای دریاچه منتقل کردند آن را به روی صفحه ای قرار دادند و قسمت های آسیب دیده را نیز با سنگ های جدید مرمت کردند.

 

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید