| 1606 021-75972000

ترکیه یکی از مهیج ترین کشور‌ها برای انجام یک سفر جاده‌ای ‌است. رانندگی در ترکیه بسیار آسان است، به خصوص رانندگی در مقایسه با کشورهایی مثل مکزیک یا حتی مراکش. جاده‌ها خوب هستند، تابلوها و علائم رانندگی مشخص است‌ و پارکینگ در دسترس است. به عنوان یک امتیاز اضافی، رانندگی در ترکیه روشی نسبتاً مقرون به صرفه‌ای برای دیدن این کشور است. با این حال مانند هر سفر خارجی، رانندگی در ترکیه دارای مواردی است که باید به آنها توجه کنید.

 

 قبل از اینکه به جاده بزنید، در اینجا برخی از سوالات رایج در مورد رانندگی در ترکیه را پاسخ داده‌ایم.

 • در ترکیه در کدام سمت جاده رانندگی می‌کنید؟
  در ترکیه، شما در سمت راست جاده رانندگی می‌کنید.

 

 • آیا گردشگران می‌توانند در ترکیه رانندگی کنند؟
  بله، گردشگران می‌توانند رانندگی کنند. حداقل سن رانندگی در ترکیه 18 سال است. اما برای کرایه خودرو از شرکت‌های کرایه، حداقل 21 سال سن لازم است.

 

 • آیا ‌می‌توانم با مجوز رانندگی خارجی به ترکیه بروم؟
  بله، شما می‌توانید تا 6 ماه با مجوز رانندگی خارجی در ترکیه رانندگی کنید. از تاریخ 1 ژانویه 2021، مسافران برای رانندگی در ترکیه به مجوز رانندگی بین‌المللی نیاز دارند. شرایط لازم برای دریافت مجوز برای هر کشوری متفاوت است، بنابراین شما باید قبل از سفر به ترکیه اقدامات لازم را انجام دهید. توجه داشته باشید، شما همیشه باید گواهینامه رانندگی خود را همراه داشته باشید حتی اگر مجوز رانندگی بین المللی داشته باشید.

 

 • شرایط رانندگی مجاز در ترکیه چیست؟
  برای رانندگی در ترکیه میزان الکل در خون باید صفر باشد، به این معنی که شما در ترکیه نمی‌توانید هیچ الکلی بنوشید و رانندگی کنید.

 

 • محدودیت سرعت در ترکیه چقدر است؟
  ترکیه دارای چندین محدودیت سرعت است. مناطق شهری: 50 کیلومتر در ساعت، جاده‌های دو بانده: 90 کیلومتر در ساعت، بزرگراه‌ها: 120 کیلومتر در ساعت

   

نکات سفر جاده‌ای در ترکیه

1 - سیستم پرداخت تلفنی عوارض بزرگراه - HGS

ترکیه دارای یک سیستم عوارض بزرگراهی مدرن است. یک وسیله الکترونیکی در اتومبیل نصب شده است که هنگام رانندگی از طریق گیت‌های عوارضی، به طور خودکار عوارض دریافت ‌می‌کند. همه اتومبیل‌ها باید دارای سیستم HGS باشند‌، بنابراین دستگاه باید از قبل توسط شرکت اجاره اتومبیل شما تهیه شود. همانطور که رانندگی ‌می‌کنید‌، فقط مسیرهای مشخص شده با HGS را دنبال کنید و سرعت خود را تا 30 کیلومتر در ساعت کاهش دهید. این سیستم مبلغ عوارضی را که شرکت اتومبیل کرایه‌ای شما در پایان اجاره از شما ‌می‌گیرد‌، دریافت ‌می‌کند.

 

2 - از رانندگی در جاده‌‌های باریک شهرهای قدیمی ‌خودداری کنید.

در حالی که بزرگراه‌ها از زیرساخت جدید و مناسبی برخوردارند‌، مسیرهای باریک در شهرهای قدیمی چنین نیستند. زیرساخت‌ها چندان پیشرفته نیستند، راه‌های پر از چاله و دکه‌هایی که به خیابان‌های باریک منتهی ‌می‌شوند. این خطوط بسیار تنگ‌، شیب‌دار و از سنگ فرش ساخته شده‌اند که بیشتر آنها از بین رفته‌اند. امکان دارد جاده‌ها ‌توسط اتومبیل‌های پارک شده مسدود شوند‌، یک خیابان ‌می‌تواند یک شبه به یک طرفه تبدیل شود و ... در صورت امکان از رانندگی در مرکز شهرهای قدیمی ‌خودداری کنید و به جای آن در حومه پارک کنید.

 

3 - به چراغ‌های رانندگی توجه کنید.

وقتی چراغ‌های راهنمایی در ترکیه سبز ‌می‌شوند‌، شما دقیقاً 0.2 ثانیه فرصت دارید تا قبل از شروع بوق زدن ماشین‌های پشت سر ‌، حرکت کنید. اگر به یک تقاطع برسید در واقع نمی‌توانید چراغ‌های راهنمایی را به درستی ببینید و اگر خیلی جلو بروید چراغ‌ها پشت سر شما قرار ‌می‌گیرند. به نظر ‌می‌رسد این نقص برای ترک‌ها کاملاً شناخته شده است‌. بنابراین‌، هنگام نزدیک شدن به یک تقاطع، چراغ‌های راهنمایی را تحت نظر داشته باشید و مطمئن شوید که هنوز ‌می‌توانید آنها را قبل از توقف ببینید.

 

4 - محدودیت‌های سرعت را بدانید.

محدودیت سرعت در طول سفر گیج‌کننده است. بعضی اوقات اصلاً علائم سرعت وجود ندارد. اغلب اوقات سرعت برای یک تقاطع کوچک در بزرگراه اصلی به 50 کیلومتر در ساعت کاهش ‌می‌یابد و دیگر هرگز تغییر نخواهد کرد. تنها راهی که ‌می‌توانید از محدودیت سرعت در ترکیه مطمئن شوید جستجوی آنهاست. بزرگراه‌ها و بزرگراه‌ها 120 کیلومتر در ساعت هستند‌، جاده‌های دو بانده (خارج از مناطق ساخته شده) 90 کیلومتر در ساعت و مناطق مسکونی 50 کیلومتر در ساعت.

 

5 - بدانید که چه زمانی یک دور برگردان در واقع یک دور برگردان نیست!

یک نوع تقاطع گیج کننده در ترکیه وجود دارد که به نظر مانند یک دوربرگردان است‌، اما دوربرگردان نیست. بلکه فقط یک دایره در وسط یک تقاطع بزرگ است که در آن اتومبیل‌هایی که به سمت چپ جاده اصلی ‌می‌پیچند متوقف ‌می‌شوند تا جای خود را به ترافیک پیش رو بدهند. اتومبیل‌هایی که در جاده اصلی هستند (جاده دو لاین) نیازی به توقف (یا حتی کاهش سرعت) ندارند زیرا "دوربرگردان" به هیچ وجه مانع خطوط آنها نمی‌شود. باید مراقب باشید! زیرا اگر مانند یک دوربرگردان معمولی با آن رفتار کنید‌، به زودی متوجه خواهید شد که ماشین‌ها آنطور که انتظار دارید جای خود را به شما نمی‌دهند. هنگام نزدیک شدن به دوربرگردان‌ها در جاده‌های دو بانده‌، کمی‌احتیاط کنید.

 

6 - مطمئن شوید که هتل شما دارای پارکینگ است.

به غیر از چند شهر بزرگ‌، در هنگام رانندگی در ترکیه پارکینگ معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال‌، ایده خوبی است که هتل‌هایی با پارکینگ رزرو کنید (که تعداد زیادی از آنها وجود دارد) زیرا هتل‌های نزدیک مراکز شهر ممکن است فضای محدودی داشته باشند. گاهی اوقات پارکینگ هتل فقط به معنای فضای کافی در خیابان است، و گاهی اوقات به این معنی است که سوئیچ خودرو را به کارمندان واگذار ‌می‌کنید تا در صورت لزوم ماشین شما را جابجا کنند.

 

7 - دستگاه بلیط پارکینگ

همه سایت‌ها و مکان‌های اقامتی و گردشگری دارای پارکینگ کافی هستند که یا رایگان است و یا 5 تا 10 لیره ترکیه هزینه دارد. در ترکیه هیچ دستگاه بلیط پارکینگ وجود ندارد. اگر در مکانی پارک کنید که باید هزینه آن را پرداخت کنید‌، کسی برای پرداخت هزینه به شما مراجعه ‌می‌کند. در شهرهای بزرگتر‌، معمولاً مسافران خودروی خود را در پارکینگ‌ها (پارک‌های اتو) پارک ‌می‌کنند. در بسیاری از پارک‌های اتو‌، باید سوئیچ را در اختیار مسئول قرار دهید زیرا آنها ماشین‌ها را به راحتی جابجا ‌می‌کنند. Oto Parks برای چند ساعت حدود 5 تا 10 لیره ترکیه هزینه دارد.

 

8 - استفاده از Google Maps

رانندگی در ترکیه به طرز شگفت انگیزی آسان است. سیستم جاده مدرن دارای علامت گذاری بسیار خوبی است‌، مخصوصاً اگر به سمت جاذبه‌های گردشگری بزرگ بروید. شهرها با علائم منظم آبی یا سبز علامت گذاری شده‌اند‌، عمده جاذبه‌های گردشگری روی تابلوهای قهوه ای مشخص شده‌اند. توصیه ما این است که نقشه‌های گوگل را دنبال کنید.

 

9 - اگر Wifi رایگان داشتید، نقشه‌های Google را دانلود کنید!

این روزها‌، که حتی ابتدایی ترین هتل‌ها دارای WIFI بسیار خوبی هستند‌، (به اضافه کافه‌ها‌، رستوران‌ها‌، موزه‌ها) به ندرت زحمت تهیه سیم کارت در یک کشور جدید را ‌می‌کشیم. این برای رانندگی در ترکیه بسیار خوب است. می‌توانید همیشه Google Maps را برای کل مسافتی که روز بعد طی خواهید کرد دانلود کنید. به این ترتیب تمام دستورالعمل‌های رانندگی لازم برای یافتن مقصد را در اختیار دارید.

 

10 - ایستگاه‌های پمپ بنزین در ترکیه

در ترکیه‌، پمپ بنزین‌های براق و جدید در فواصل منظم‌، حتی در خلوت ترین جاده‌ها نیز وجود ‌دارند. اما یکی از چیزهای شگفت آور در مورد ایستگاه‌های خدمات در ترکیه، کیفیت غذا است. یک غذای با کیفیت با قیمت بسیار مناسب به شما ارائه می‌شود. همچنین تمیزترین توالت‌هایی را که ‌می‌توانید در ترکیه پیدا کنید در دسترس شماست. در ایستگاه، خودتان نمی‌توانید باک ماشین را پر کنید. یک متصدی برای روشن کردن باید یک سری دکمه‌ها را فشار دهد و یک کارت کلید را جلوی پمپ تکان دهد. سپس او باک را برای شما پر ‌می‌کند. همه متصدیان ایستگاه خدمات اصطلاح "کامل" را ‌می‌فهمند. اگر بنزین کمتری ‌می‌خواهید‌، ممکن است لازم باشد مقدار عدد را یادداشت کرده و به متصدی نشان دهید.

 

11 - قبل از کرایه خودرو، جزئیات هزینه کرایه را بدانید.

ما اکیداً توصیه ‌می‌کنیم تمام مدارک خود را به همراه داشته باشید و بدانید دقیقاً چه مبلغی را قبلاً پرداخت کرده‌اید و چه چیزی را نپرداخته‌اید. همانند اکثر مکان‌ها‌، شرکت‌های اجاره اتومبیل مبلغ قابل توجهی را برای سوار شدن و رها کردن خودرو در مکان‌های مختلف دریافت ‌می‌کنند. با این حال‌، در ترکیه‌، این هزینه‌ها خیلی بالا نیست.

 

12 - بیشتر از حد معمول، حواستان جمع رانندگیتان باشد!

برخی از رانندگی‌ها در ترکیه ‌می‌تواند نامنظم باشد. شاید ماشین‌ها در لاین شما سرگردان ‌‌شوند یا ناگهان جلوی شما قرار بگیرند. سبقت بیش از حد با حداکثر میزان خطر انجام ‌می‌شود‌، و شانه راه اغلب به عنوان یک خط جایگزین استفاده ‌می‌شود. تراکتورها و سایر وسایل نقلیه با سرعت کم در جاده‌ها با سرعت کم حرکت ‌می‌کنند و خودروهای دیگر با سرعت از کنار شما رد ‌می‌شوند. اینها چیزی نیست که شما را از رانندگی در ترکیه منصرف کند‌، اما سعی کنید فاصله مناسب خود را با ماشین جلویی حفظ کنید.

 

13 - پلیس در ترکیه

مانند اکثر کشورها‌، مردم ترکیه وقتی کمی ‌از زبان آنها را تمرین ‌می‌کنید این کار را دوست دارند. با این حال‌، اگر پلیس شما را متوقف کرد، زمان آن نیست که مهارت‌های زبان ترکی خود را نشان دهید. اغلب پلیس در ورودی شهر مستقر شده و اتومبیل‌ها را چک می‌کند. آنها همچنین دارای برشهای مقوایی از اتومبیل‌های پلیس هستند که در مورد سرعت غیر مجاز در کنار بزرگراه هشدار ‌می‌دهند. هنگام رانندگی تمام اسناد و مدارک خود را با خود داشته باشید. بخصوص در جاده‌های پر گردشگر، ایست‌های بازرسی منظم پلیس وجود دارد و آنها معمولاً مدارک ارائه شده توسط شرکت اجاره‌ای را از شما خواهند خواست.

 

آیا باید حتما در ترکیه رانندگی کنید؟

شما در شهرهای بزرگ به ماشین احتیاج ندارید، اما اگر به روستا بروید، بله قطعا. سیستم حمل و نقل عمومی ترکیه عمدتا برای افراد محلی ساخته شده است و نه برای توریست‌ها. داشتن اتومبیل شخصی به این معنی است که می توانید آنچه را که می خواهید ببینید و مدت زمان دیدن آن را انتخاب کنید. در ترکیه مناظر بسیار دیدنی وجود دارد و تماشای مناظر از پنجره ماشین بسیار عالی است. این که بتوانید وقتی می‌خواهید متوقف شوید و عکس بگیرید، بخشی از این لذت است.

سرانجام اینکه رانندگی در ترکیه خیلی گران نیست، و نه تنها گزینه مناسبی است بلکه ارزش مناسبی نیز دارد و تجربه خوبی در سفر محسوب می‌شود.

 

 

 

سایر نظرات

نظر خود را ثبت کنید