| (خط ویژه تهران) 1606
AirLineImage
کارون

شرکت هواپیمایی کارون اولین شرکت هواپیمای کشور از سال 1305 فعالیت خود را با نام خدمات هوایی آغاز کرد. این شرکت هواپیمایی در ابتدا با هدف استخراج و توسعه عملیاتی در مناطق نفت خیز جنوب شروع به کار نمود. سپس این شرکت به عنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت ملی نفت ایران به کار خود ادامه داد. با آغاز جنگ تحمیلی،‌ مناطق جنوبی و نفت‌خیز کشور زیر آتش دشمن قرار گرفت. در آن شرایط به دلیل خروج بسیاری از متخصصان خارجی از کشور،‌ خلبانان و کارکنان این شرکت به تنهایی و در آن شرایط بحرانی هواپیماها و تجهیزات این شرکت هواپیمایی را از آبادان به آغاجاری منتقل کردند و در انجام این کار بسیار موفق عمل کردند. علاوه بر این در جریان جنگ به بسیاری از مجروحین جنگی امدادرسانی کردند. پس از پایان جنگ،‌ شهر اهواز به عنوان قطب اصلی این شرکت هواپیمایی در نظر گرفته شد. در سال 1379 با واگذاری سهام آن به صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، به شرکت هواپیمایی نفت و نهایتا در سال 1395 به شرکت هواپیمایی کارون تغییر نام داد.

در حال حاضر شرکت هواپیمایی کارون حدود 520 پرسنل دارد و قطب‌های اصلی آن فرودگاه بین‌المللی اهواز و فرودگاه مهرآباد تهران می‌باشند. شرکت هواپیمایی کارون با دارا بودن ضرایب ایمنی بالا و اهمیت قابل توجه به امنیت پروازها،‌ تاکنون هیچ سانحه‌ای در پروازهای خود نداشته است و بر این اساس ایمن‌ترین ایرلاین خاورمیانه لقب گرفته است، و هر سال موفق به تمدید گواهینامه عملیات پروازی و گواهینامه صلاحیت پروازی شده است. این ایرلاین با تدوین برنامه 10 ساله تا سال 1404 در نظر دارد تا این جایگاه را همچنان حفظ کند.

 

 

مقاصد پروازی هواپیمایی کارون

در حال حاضر شرکت هواپیمایی کارون،‌ در هفته حدود 190 پرواز دارد. از مقاصد داخلی آن می‌توان به شهرهایی مثل اهواز، ‌اصفهان، رشت،‌کیش، مشهد،‌ شیراز،‌ شهرکرد، تهران، یزد، بندر ماهشهر، تبریز، آغاجاری،‌ خارک،‌ ساری،‌ اردبیل، و بندر عسلویه و همچنین در پروازهای خارجی آن می‌توان به ارمنستان و امارات متحده عربی اشاره کرد.

 

بار دستی مجاز هواپیمایی کارون

مقدار بار مجاز قابل حمل به داخل کابین در پروازهای کارون نباید بیش از 5 کیلوگرم باشد.

 

پذیرش بار مجاز هواپیمایی کارون

پذیرش بار مجاز در پروازهای داخلی برای کارون حداکثر 20 کیلوگرم می‌باشد.

 

ناوگان هوایی هواپیمایی کارون

در حال حاضر تعداد 9 فروند هواپیما در ناوگان هوایی کارون موجود است