جاذبه های گردشگری صربستان

قلعه بلگراد
قلعه بلگراد

قلعه بلگراد که در محل تلاقی دو رود دانوب و ساوا قرار گرفته است نمادی از شهر بلگراد، پایتخت صربستان بوده و سال‌ها به نوعی از شهر محافظت می‌کرده است. ساختن قلعه بلگراد مدت زمان بسیاری طول کشیده است. چرا که در زمان ساخت آن بارها و بارها مورد حمله قرار گرفته و ویران شده است. ساخت این قلعه در قرن دوم میلادی شروع شده و در قرن هجدهم میلادی با مشکلات فراوان به پایان رسید. به همین دلیل نیز این قلعه تبدیل به نمادی از بلگراد شده است که بارها ویران شده و دوباره آن را از نو ساخته‌اند. آشنایی با تاریخ قلعه بلگراد به معنی آشنایی با تاریخ بلگراد و مردم آن است.

ادامه مطلب
پارک قدیمی کالمگدان
پارک قدیمی کالمگدان

پارک قدیمی کالمگدان (historic Kalemegdan Park) قبل از اینکه تبدیل به مکانی سرسبز و تفریحی شود، بخشی از قلعه بلگراد بوده است و در آن میلیون‌ها نفر در برابر حمله دشمنان از سرزمین خود دفاع کرده‌اند. اما بعد از رها شدن صربستان از سلطه عثمانی‌ها، این پارک کم کم شکل گرفته و تبدیل به مکانی شد که هم‌اکنون شاهد آن هستیم. به تدریج در این پارک درخت‌هایی کاشته شده، مسیرهای پیاده‌روی مشخص شدند و بناهای یادبودی نیز در آن ساخته شدند تا این مکان از میدان جنگ تبدیل به پارکی سرسبز شود. از جمله این بناهای یادبود می‌توان به مجسمه ویکتو (معروف به پوبدنیک) و بنای یادبود قدردانی از فرانسه اشاره کرد. امروزه اهالی بلگراد برای دور شدن از هیاهوی شهر به این پارک آمده و در آن به استراحت و تفریح می‌پردازند. در نزدیکی این پارک باغ وحش بلگراد قرار دارد که در صورت علاقه می‌توانید از آن نیز بازدید کنید. در این باغ وحش حیواناتی مانند ببر، شیر و کانگورو وجود دارند. این باغ وحش همچنین میزبان تمساحی به نام Muja است که از سال ۱۹۳۶ میلادی در بلگراد زندگی می‌کند و از جنگ جهانی دوم و بمباران ناتو نیز جان سالم به در برده است!! Muja به عنوان پیرترین تمساح دنیا شناخته می‌شود.

ادامه مطلب
موزه نیکولا تسلا
موزه نیکولا تسلا

نیکولا تسلا یکی از دانشمندان و مخترعین شناخته شده است که در یک خانواده صرب به دنیا آمده بود آخرین درخواستش نیز این بوده است که اموالش پس از مرگ وی در پایتخت صربستان نگهداری شوند. با توجه به درخواست این مخترع بزرگ، اموال وی اکنون در موزه‌ای به نام خودش و در یک بنای مسکونی زیبا که در سال ۱۹۲۹ ساخته شده است نگهداری می‌شود. این موزه محل نگهداری اموال و میراث شخصی این دانشمند بزرگ است که شامل دست‌نوشته‌ها و طرح‌های وی از اختراعات اوست. وسایل تسلا جزئی از برنامه میراث مستند جهانی یونسکو نیز به حساب می‌آیند که نشانگر اهمیت کارهای این دانشمند بزرگ می‌باشد.لازم به ذکر است که برنامه حافظه جهانی یونسکو که با نام میراث مستند جهانی یونسکو نیز شناخته می‌شود، برنامه‌ای است که یونسکو از سال ۱۹۹۲ به دنبال افزایش آگاهی نسبت به خطراتی که میراث مستند جهانی را تهدید می‌کند، برای حفظ و سهولت دسترسی به این آثار به اجرا گذاشته است.

ادامه مطلب
گشت و گذار در رودهای sava
گشت و گذار در رودهای sava

ساوا (SAVA) رود مهم و پر آب در جنوب شرقی اروپا می باشد که به رود دانوب در بلگراد می‌پیوند. رود ساوا به عنوان یکی از اصلی ترین رودهای کشور صربستان، نبض تپنده و شاهرگ حیاتی شهر تاریخی و زیبای بلگراد در صربستان می باشد. رودی که مسیر خود را از کشورهای اروپایی طی کرده تا به مقصد خود در بلگراد برسد. شاید بتوان رود ساوا را مانند رود زاینده رود ایران دانست که شهرهای مختلف در مسیر خود را سیراب می کند تا به شهر تاریخی اصفهان برسد. رود ساوا در مسیر از کشور های سلوونی, کرواسی, بوسنی و هرزگوین, صربستان, مونتنگرو, آلبانی عبور می کند.در عبور از عرض رود sava به شهر زیبای بلگارد می رسید. بلگراد پایتخت و بزرگ‌ترین شهر در کشور صربستان است. این شهر که در حد فاصل رودخانه‌های دانوب و رود ساوا قرار گرفته بیش از 200 هزار نفر سکنه دارد که با احتساب محدوده حومه شهر جمعیت آن به بیش از دو میلیون می‌رسد و از این‌رو بلگراد یکی از بزرگ ترین شهرهای جنوب غرب اروپاست.شرکت‌های بسیاری از این موقعیت بلگراد استفاده کرده و تورهایی را برای گشت و گذار و قایق‌سواری در این رودها برگزار می‌کنند که می‌توانید در آن‌ها شرکت کرده و از این فضا لذت ببرید. همچنین اقامتگاه‌های شناوری نیز برای گردشگران تدارک دیده شده‌اند که می‌توانید در آن‌ها اقامت داشته و مدتی نیز از شلوغی شهر دور بوده و از سکوت و آرامش موجود در منطقه نهایت لذت را ببرید.

ادامه مطلب
موزه هوایی
موزه هوایی

این موزه که فاصلبه چندانی با فرودگاه ندارد، مخصوص علاقه مندان به ابزار و ادوات جنگی می باشد. موزه هوایی با دارا بودن هواپیماهای جنگ جهانی اول و دوم و همینطور جنگنده هایی مثل اف ۱۶ یکی از جالب ترین اماکن دیدنی این شهر محسوب می شود.یکی ازجاذبه های گردشگری صربستانموزه هوایی است که اولین چیزی که در هنگام مواجه شدن با موزه متوجه می شوید، ساختمانی شبیه به یک "قارچ عجیب و غریب بیگانه" است.در این موزه در اواخر دهه 80 افتتاح شد. چندین هواپیمای نظامی و برخی هواپیماهای غیرنظامی در اطراف وجود دارد و در مجموع 50 هواپیما در داخل ساختمان وجود دارد.این موزه دارای مجموعه ای از هواپیمای زمان جنگ جهانی دوم است که شامل هواپیمایی است که برای نیروی هوایی یوگسلاوی پرواز می کردند . از جمله یک جنگنده مخلوط و جنگنده های بمب افکن می باشد . نمایشگاه حملات هوایی ناتو در سال 1999 با افتخار نشان می دهد. همینطور انهدام دو هواپیما در ایالات متحده، جاذبه اصلی است که مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. همچنین چندین موشک، بمب و هواپیماهای بدون سرنشین صرب و دیگر کشور ها دیده می شود.

ادامه مطلب
موزه زپتر بلگراد (zepter muzej )
موزه زپتر بلگراد (zepter muzej )

بنیانگذار موزه زپتر و مالک آن ، خانم مادلنا زپتر (madlena zepter) شهروند بلگراد می باشد و شهر خود را با یک موسسه فرهنگی دیگر معرفی کرد. کیفیت و اهمیت این موسسه به قدری بالا بود که محل نشست برای همه دوستداران هنر از شهر یا کل منطقه و همچنین از خارج از کشور است.با تصمیم وزارت فرهنگ جمهوری صربستان این موسسه به عنوان اولین موزه هنر خصوصی در صربستان ثبت شده است.فعالیت این موزه زپتر ، جمع آوری ، محافظت ، مطالعه ، ارائه نمایشگاه و انتشار آثار هنری است. مسئولین موزه در نظر دارند که آثار هنری را جمع آوری کنند تا بتوانیم صحنه هنر پیچیده در صربستان را در نیمه دوم قرن بیستم و آغاز هزاره جدید تجسم نمایند.موزه زپتر به عنوان یک مرجع و منبع خود را ثابت کرده است و سعی شده به تمامی گرایش های هنری توجه ی ویژه ای شود. سعی شده آزادی عملی به جوانان داده شود و از استعداد های آنان استفاده شود. گنجینه اطلاعاتی غنی در موزه نگهداری میشود و همواره موزه جز بهترین مراکز فرهنگی شهر می باشد.

ادامه مطلب
شهرهای زیرزمینی و پنهان بلگراد
شهرهای زیرزمینی و پنهان بلگراد

بلگراد در طول تاریخ ۷۰۰۰ ساله خود میزبان افراد و حکومت‌های بسیاری بوده و مردمان زیادی در آن سکونت داشته‌اند. این شهر شاهد حکومت‌های مختلفی بوده و بارها توسط دشمنان مورد حمله واقع شده است. به همین دلیل نیز در طی سالیان دراز بارها با خاک یکسان شده و آن را از نو ساخته‌اند. در طی این جنگ‌ها برخی از بناهای شهر ویران شده و برخی نیز نسبتاً سالم مانده و به نوعی پنهان شده‌اند. برخی از شرکت‌ها از این فرصت نیز استفاده کرده و تورهایی تدارک دیده‌اند که با آن‌ها می‌توانید به بازدید از این ویرانه‌ها و خانه‌های مخفی که به نوعی از آن‌ها با عنوان شهر پنهان بلگراد یاد می‌کنند، بپردازید.

ادامه مطلب
جزیره ی آدا سیگانلیا
جزیره ی آدا سیگانلیا

جزیره ی آدا سیگانلیا که در واقع یک جزیره ی مصنوعی ست در مجاورت رودخانه ی ساوا واقع شده و یک جزیره ی استثنائی برای گذراندن تعطیلاتی شاد و هیجان انگیز به شمار می رود.در این جزیره همه چیز برای تفریح و خوشگذرانی مهیا بوده و زن و مرد و کودک و پیر و جوان در آدا سیگانلیا، خود را در بهشتی زمینی خواهند یافت.جنگل ها و فضای سبز آدا سیگانلیا پیچ در پیچ و پوشیده از گونه های گیاهی مختلف، کلبه های چوبی فوق العاده زیبایی را در خود جای داده اند، که اگر مایل باشید برای اقامت در میان جنگل می توانید یکی از این کلبه ها را رزرو نمایید.در اعماق جنگل های آدا سیگانلیا به حیواناتی از جمله آهو، خرگوش، سنجاب و یا حتی روباه برخورد خواهید کرد که خود بر جذابیت و هیجان گردش در جنگل های این جزیره ی شهر بلگراد می افزاید.همین طور در رودخانه ی ساوا، امکان قایق رانی، اسکی روی آب، و… فراهم است.زمین های تنیس و راگبی نیز در جزیره ی مصنوعی آدا سیگانلیا برقرار بوده و اگر به دوچرخه سواری علاقه مند باشید، پیست دوچرخه سواری جزیره نیز برایتان جالب خواهد بود.رستوران های آدا سیگانلیا برای تمامی ذائقه ها، منوهای غذایی خوشمزه داشته و آب و هوای جزیره به صورتی ست که اشتهایتان بیش از همیشه باز بوده و تمایل خواهید داشت تا تمام رستوران های آدا سیگانلیا را حداقل یک بار امتحان کنید.

ادامه مطلب
بازار کالنیک
بازار کالنیک

در هیچ مکانی از شهر همانند بازار کالنیک (Kalenić Market) نمی‌توانید زندگی روزمره مردم صربستان را لمس کنید. محصولات این بازار به صورت مستقیم و توسط کشاورزان فراهم می‌شود و مردم به طور مستقیم محصولات سالم را تهیه می‌کنند. در بازار کالنیک علاوه بر میوه‌ها و سبزیجات فصل می‌توانید محصولات لبنی محلی مثل انواع پنیر و سایر محصولات محلی مانند کجمک را خریداری کنید. بسیاری از محصولاتی که در این بازار و توسط فروشنده‌ها ارائه می‌شوند محصولات با کیفیتی هستند و به همین دلیل نیز فروشنده‌ها اغلب به طور رایگان اجازه امتحان کردن محصولات را قبل از خرید می‌دهند. در کنار این بازار مغازه‌های کوچک و بزرگ سوغات صربستان، قنادی، نانوایی، کافه و رستوران‌هایی نیز وجود دارند که در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها نیز بازدید کنید.

ادامه مطلب
کلیسای جامع سنت ساوا
کلیسای جامع سنت ساوا

کلیسای جامع سنت ساوا از بزرگترین کلیساهای ارتدوکس در دنیاست . کلیسایی مجلل و بزرگ در شهر بلگراد که زیباییش همه را غافلگیر خواهد کرد . الکساندر در وکو و برانکو پشیچ دو معمار حرفه ای این سازه ی زیبا و عظیم هستند ! کلیسای جامع سنت ساوا توسط این دو در سال 1935 بنا شد و به دلیل جنگ جهانی دوم ساخت آن تا سال 1985 یه طول انجامید .فضای داخلی این کلیسای ارتدوکس توسط سنگ های صیقل خورده ی براق ساخته شده است که زیبایی خاصی را به فضا بخشیده . البته از سنگ های مرمر سفید و گرانیت برای درب ورودی کلیسا استفاده شده !! در کل این کلیسا شکوه و جلالی دارد و گنبد های طلایی اش این جلال را چندین هزار برابر کرده ، از طرفی این کلیسا در محله ای قرار گرفته که توسط پیاده رو های عریض ، حوض های زیبا و باغ های پوشیده از درختان سبز احاطه شده است کلیسای سنت ساوا با 18 صلیب ساخته شده از طلا و 49 ناقوس به نمادی آشنا در شهر تبدیل شده . از طرفی به دلیل موقعیت مکانی منحصر به فردش و قرار گرفتن در بلندی با ایستادن در آن جا میتوانید به سطح شهر و دریای زیبای آن مشرف باشید .ناگفته نماند ساوا نام شخصی است که کلیسای ارتدوکس صربستان را بنا نهاد و تاثیر چشم گیر و ارزشمندی در این کشور داشته است ، هزینه ی ساخت این بنا توسط خود مردم تامین شده .ساوا نخستین اسقف اعظم بنیان گذار اولین قانون کشور بوده است و همچنین صومعه هیلاندار در کوه آتوس توسط این شخص تاسیس شد ! در نهایت باید بگوئیم این کلیسای بزرگ و عظیم از زیباترین سازه های شهر بلگراد محسوب میشود و از شگفتی های شهر نیز محسوب میشود .پس پیشنهاد میکنیم در سفر به شهر زیبا و رویایی بلگراد حتما از این مکان تاریخی دیدن کنید و در ارتفاعات آن جا از مناظر پیرامونی لذت ببرید .

ادامه مطلب
میکسر هاوس (Mikser House )
میکسر هاوس (Mikser House )

در میکسر هاوس محیطی دوستانه برای افراد می باشد که در این مکان حس خوب و انرژی فوق العاده ای نصیب شما می شود. میکسر هاوس نماد ساوامالا است. در یک انبار کمرگ قدیمی مخفی است، دارای یک مغازه، فضاهای کاری خلاق، یک کافه و گالری هایی است که استعدادهای طراحان محلی را نشان می دهد؛ در شب این مکان فوق العاده است، رستوران و محل موسیقی است که اجراهای زنده در آن برگزار می شود و دی جی های صربستان و سراسر جهان در آن کنسرت برگزار می کنند. این منطقه به خصوص در تابستان بسیار زیباست و گردشگران زیادی از تمام دنیا به این منطقه زیبا سفر می کنند و تجربه ای جالب را کسب می کنند. اگر عاشق عکاسی هستند در این مکان می توانید عکس های زیبا و خارق العاده ای را بگیرید. در طول تابستان از اواسط ماه می تا سپتامبر کار می کند که درتور لاکچری صربستانتجربه بازدید از این مکان را از دست ندهید به خصوص در سفرهای خانوادگی و دوستانه سفری خاطره انگیز داشته بشاد.بلگراد به عنوان پایتخت صربستان یکی از جذابترین شهرهای صربستان است که به معنای شهر سفید است و جاذبه های بسیار زیادی دارد. این شهر بزرگترین شهر صربستان است که جاذبه های چون میکسر هاوس، کلیسای سنت ساوا، برج گالمگدان، موزه نیکوتسلا و بسیاری مکان ها و بناهای زیبای دیگر که سفری بی نظیر و به یاد ماندنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در کاملترین تور صربستان از بلگراد و زیبایی های آن دیدن نمایید.ساوامالا یکی از نقاط نوظهور بلگراد است، به لطف گالری ها، کافه ها و کافی نت ها که قبلا زیاد در بلگراد نبودند افراد زیادی به این مکان سرازیر شدند. در ابتدا موقتا برای میزبانی جشنواره ها استفاده می شد که به سرعت متوجه پتانسیل این فضا شدند و به محلی دائمی تبدیل شد. اکنون، روز به روز، به فضای همکاری، گالری، کافه و مغازه های میکسر هاوس اضافه می شود.

ادامه مطلب
مجلس ملی
مجلس ملی

مجلس ملی در بلگراد محلی است که تاریخ صربستان در آن نوشه شده است و از این لحاظ در بین مردم صرب از اهمیت فروانی برخوردار است. چرا که در این مکان بوده است که مردم، اسلوبودان میلوشویچ (Slobodan Milosevic) را مجبور کردند تا شکستش را به‌عنوان رئیس جمهور جمهوری فدرال یوگوسلاوی بپذیرد. پس از تظاهرات فراوان در میدان جمهوری، مردم صربستان نهایتاً در پنجم اکتبر سال ۲۰۰۰ به آن چیزی که به خاطرش می‌جنگیدند رسیدند. امروزه مکان مجلس ملی صربستان بوده و محلی است که در آن مهم‌ترین تصمیمات این کشور گرفته می‌شود. همچنین قدردانی و تجلیل از قهرمانان ملی صربستان نیز در این مکان انجام می‌شود. علاوه بر اهمیت تاریخی این ساختمان، بنای آن نیز معماری زیبایی داشته و می‌توانید با بازدید از آن زیبایی تحسین برانگیزش را نظاره‌گر باشید.

ادامه مطلب
قلعه بلگراد
قلعه بلگراد

قلعه بلگراد که در محل تلاقی دو رود دانوب و ساوا قرار گرفته است نمادی از شهر بلگراد، پایتخت صربستان بوده و سال‌ها به نوعی از شهر محافظت می‌کرده است. ساختن قلعه بلگراد مدت زمان بسیاری طول کشیده است. چرا که در زمان ساخت آن بارها و بارها مورد حمله قرار گرفته و ویران شده است. ساخت این قلعه در قرن دوم میلادی شروع شده و در قرن هجدهم میلادی با مشکلات فراوان به پایان رسید. به همین دلیل نیز این قلعه تبدیل به نمادی از بلگراد شده است که بارها ویران شده و دوباره آن را از نو ساخته‌اند. آشنایی با تاریخ قلعه بلگراد به معنی آشنایی با تاریخ بلگراد و مردم آن است.

ادامه مطلب
شهرهای زیرزمینی و پنهان بلگراد
شهرهای زیرزمینی و پنهان بلگراد

بلگراد در طول تاریخ ۷۰۰۰ ساله خود میزبان افراد و حکومت‌های بسیاری بوده و مردمان زیادی در آن سکونت داشته‌اند. این شهر شاهد حکومت‌های مختلفی بوده و بارها توسط دشمنان مورد حمله واقع شده است. به همین دلیل نیز در طی سالیان دراز بارها با خاک یکسان شده و آن را از نو ساخته‌اند. در طی این جنگ‌ها برخی از بناهای شهر ویران شده و برخی نیز نسبتاً سالم مانده و به نوعی پنهان شده‌اند. برخی از شرکت‌ها از این فرصت نیز استفاده کرده و تورهایی تدارک دیده‌اند که با آن‌ها می‌توانید به بازدید از این ویرانه‌ها و خانه‌های مخفی که به نوعی از آن‌ها با عنوان شهر پنهان بلگراد یاد می‌کنند، بپردازید.

ادامه مطلب
کلیسای جامع سنت ساوا
کلیسای جامع سنت ساوا

کلیسای جامع سنت ساوا از بزرگترین کلیساهای ارتدوکس در دنیاست . کلیسایی مجلل و بزرگ در شهر بلگراد که زیباییش همه را غافلگیر خواهد کرد . الکساندر در وکو و برانکو پشیچ دو معمار حرفه ای این سازه ی زیبا و عظیم هستند ! کلیسای جامع سنت ساوا توسط این دو در سال 1935 بنا شد و به دلیل جنگ جهانی دوم ساخت آن تا سال 1985 یه طول انجامید .فضای داخلی این کلیسای ارتدوکس توسط سنگ های صیقل خورده ی براق ساخته شده است که زیبایی خاصی را به فضا بخشیده . البته از سنگ های مرمر سفید و گرانیت برای درب ورودی کلیسا استفاده شده !! در کل این کلیسا شکوه و جلالی دارد و گنبد های طلایی اش این جلال را چندین هزار برابر کرده ، از طرفی این کلیسا در محله ای قرار گرفته که توسط پیاده رو های عریض ، حوض های زیبا و باغ های پوشیده از درختان سبز احاطه شده است کلیسای سنت ساوا با 18 صلیب ساخته شده از طلا و 49 ناقوس به نمادی آشنا در شهر تبدیل شده . از طرفی به دلیل موقعیت مکانی منحصر به فردش و قرار گرفتن در بلندی با ایستادن در آن جا میتوانید به سطح شهر و دریای زیبای آن مشرف باشید .ناگفته نماند ساوا نام شخصی است که کلیسای ارتدوکس صربستان را بنا نهاد و تاثیر چشم گیر و ارزشمندی در این کشور داشته است ، هزینه ی ساخت این بنا توسط خود مردم تامین شده .ساوا نخستین اسقف اعظم بنیان گذار اولین قانون کشور بوده است و همچنین صومعه هیلاندار در کوه آتوس توسط این شخص تاسیس شد ! در نهایت باید بگوئیم این کلیسای بزرگ و عظیم از زیباترین سازه های شهر بلگراد محسوب میشود و از شگفتی های شهر نیز محسوب میشود .پس پیشنهاد میکنیم در سفر به شهر زیبا و رویایی بلگراد حتما از این مکان تاریخی دیدن کنید و در ارتفاعات آن جا از مناظر پیرامونی لذت ببرید .

ادامه مطلب
مجلس ملی
مجلس ملی

مجلس ملی در بلگراد محلی است که تاریخ صربستان در آن نوشه شده است و از این لحاظ در بین مردم صرب از اهمیت فروانی برخوردار است. چرا که در این مکان بوده است که مردم، اسلوبودان میلوشویچ (Slobodan Milosevic) را مجبور کردند تا شکستش را به‌عنوان رئیس جمهور جمهوری فدرال یوگوسلاوی بپذیرد. پس از تظاهرات فراوان در میدان جمهوری، مردم صربستان نهایتاً در پنجم اکتبر سال ۲۰۰۰ به آن چیزی که به خاطرش می‌جنگیدند رسیدند. امروزه مکان مجلس ملی صربستان بوده و محلی است که در آن مهم‌ترین تصمیمات این کشور گرفته می‌شود. همچنین قدردانی و تجلیل از قهرمانان ملی صربستان نیز در این مکان انجام می‌شود. علاوه بر اهمیت تاریخی این ساختمان، بنای آن نیز معماری زیبایی داشته و می‌توانید با بازدید از آن زیبایی تحسین برانگیزش را نظاره‌گر باشید.

ادامه مطلب
پارک قدیمی کالمگدان
پارک قدیمی کالمگدان

پارک قدیمی کالمگدان (historic Kalemegdan Park) قبل از اینکه تبدیل به مکانی سرسبز و تفریحی شود، بخشی از قلعه بلگراد بوده است و در آن میلیون‌ها نفر در برابر حمله دشمنان از سرزمین خود دفاع کرده‌اند. اما بعد از رها شدن صربستان از سلطه عثمانی‌ها، این پارک کم کم شکل گرفته و تبدیل به مکانی شد که هم‌اکنون شاهد آن هستیم. به تدریج در این پارک درخت‌هایی کاشته شده، مسیرهای پیاده‌روی مشخص شدند و بناهای یادبودی نیز در آن ساخته شدند تا این مکان از میدان جنگ تبدیل به پارکی سرسبز شود. از جمله این بناهای یادبود می‌توان به مجسمه ویکتو (معروف به پوبدنیک) و بنای یادبود قدردانی از فرانسه اشاره کرد. امروزه اهالی بلگراد برای دور شدن از هیاهوی شهر به این پارک آمده و در آن به استراحت و تفریح می‌پردازند. در نزدیکی این پارک باغ وحش بلگراد قرار دارد که در صورت علاقه می‌توانید از آن نیز بازدید کنید. در این باغ وحش حیواناتی مانند ببر، شیر و کانگورو وجود دارند. این باغ وحش همچنین میزبان تمساحی به نام Muja است که از سال ۱۹۳۶ میلادی در بلگراد زندگی می‌کند و از جنگ جهانی دوم و بمباران ناتو نیز جان سالم به در برده است!! Muja به عنوان پیرترین تمساح دنیا شناخته می‌شود.

ادامه مطلب
گشت و گذار در رودهای sava
گشت و گذار در رودهای sava

ساوا (SAVA) رود مهم و پر آب در جنوب شرقی اروپا می باشد که به رود دانوب در بلگراد می‌پیوند. رود ساوا به عنوان یکی از اصلی ترین رودهای کشور صربستان، نبض تپنده و شاهرگ حیاتی شهر تاریخی و زیبای بلگراد در صربستان می باشد. رودی که مسیر خود را از کشورهای اروپایی طی کرده تا به مقصد خود در بلگراد برسد. شاید بتوان رود ساوا را مانند رود زاینده رود ایران دانست که شهرهای مختلف در مسیر خود را سیراب می کند تا به شهر تاریخی اصفهان برسد. رود ساوا در مسیر از کشور های سلوونی, کرواسی, بوسنی و هرزگوین, صربستان, مونتنگرو, آلبانی عبور می کند.در عبور از عرض رود sava به شهر زیبای بلگارد می رسید. بلگراد پایتخت و بزرگ‌ترین شهر در کشور صربستان است. این شهر که در حد فاصل رودخانه‌های دانوب و رود ساوا قرار گرفته بیش از 200 هزار نفر سکنه دارد که با احتساب محدوده حومه شهر جمعیت آن به بیش از دو میلیون می‌رسد و از این‌رو بلگراد یکی از بزرگ ترین شهرهای جنوب غرب اروپاست.شرکت‌های بسیاری از این موقعیت بلگراد استفاده کرده و تورهایی را برای گشت و گذار و قایق‌سواری در این رودها برگزار می‌کنند که می‌توانید در آن‌ها شرکت کرده و از این فضا لذت ببرید. همچنین اقامتگاه‌های شناوری نیز برای گردشگران تدارک دیده شده‌اند که می‌توانید در آن‌ها اقامت داشته و مدتی نیز از شلوغی شهر دور بوده و از سکوت و آرامش موجود در منطقه نهایت لذت را ببرید.

ادامه مطلب
جزیره ی آدا سیگانلیا
جزیره ی آدا سیگانلیا

جزیره ی آدا سیگانلیا که در واقع یک جزیره ی مصنوعی ست در مجاورت رودخانه ی ساوا واقع شده و یک جزیره ی استثنائی برای گذراندن تعطیلاتی شاد و هیجان انگیز به شمار می رود.در این جزیره همه چیز برای تفریح و خوشگذرانی مهیا بوده و زن و مرد و کودک و پیر و جوان در آدا سیگانلیا، خود را در بهشتی زمینی خواهند یافت.جنگل ها و فضای سبز آدا سیگانلیا پیچ در پیچ و پوشیده از گونه های گیاهی مختلف، کلبه های چوبی فوق العاده زیبایی را در خود جای داده اند، که اگر مایل باشید برای اقامت در میان جنگل می توانید یکی از این کلبه ها را رزرو نمایید.در اعماق جنگل های آدا سیگانلیا به حیواناتی از جمله آهو، خرگوش، سنجاب و یا حتی روباه برخورد خواهید کرد که خود بر جذابیت و هیجان گردش در جنگل های این جزیره ی شهر بلگراد می افزاید.همین طور در رودخانه ی ساوا، امکان قایق رانی، اسکی روی آب، و… فراهم است.زمین های تنیس و راگبی نیز در جزیره ی مصنوعی آدا سیگانلیا برقرار بوده و اگر به دوچرخه سواری علاقه مند باشید، پیست دوچرخه سواری جزیره نیز برایتان جالب خواهد بود.رستوران های آدا سیگانلیا برای تمامی ذائقه ها، منوهای غذایی خوشمزه داشته و آب و هوای جزیره به صورتی ست که اشتهایتان بیش از همیشه باز بوده و تمایل خواهید داشت تا تمام رستوران های آدا سیگانلیا را حداقل یک بار امتحان کنید.

ادامه مطلب
میکسر هاوس (Mikser House )
میکسر هاوس (Mikser House )

در میکسر هاوس محیطی دوستانه برای افراد می باشد که در این مکان حس خوب و انرژی فوق العاده ای نصیب شما می شود. میکسر هاوس نماد ساوامالا است. در یک انبار کمرگ قدیمی مخفی است، دارای یک مغازه، فضاهای کاری خلاق، یک کافه و گالری هایی است که استعدادهای طراحان محلی را نشان می دهد؛ در شب این مکان فوق العاده است، رستوران و محل موسیقی است که اجراهای زنده در آن برگزار می شود و دی جی های صربستان و سراسر جهان در آن کنسرت برگزار می کنند. این منطقه به خصوص در تابستان بسیار زیباست و گردشگران زیادی از تمام دنیا به این منطقه زیبا سفر می کنند و تجربه ای جالب را کسب می کنند. اگر عاشق عکاسی هستند در این مکان می توانید عکس های زیبا و خارق العاده ای را بگیرید. در طول تابستان از اواسط ماه می تا سپتامبر کار می کند که درتور لاکچری صربستانتجربه بازدید از این مکان را از دست ندهید به خصوص در سفرهای خانوادگی و دوستانه سفری خاطره انگیز داشته بشاد.بلگراد به عنوان پایتخت صربستان یکی از جذابترین شهرهای صربستان است که به معنای شهر سفید است و جاذبه های بسیار زیادی دارد. این شهر بزرگترین شهر صربستان است که جاذبه های چون میکسر هاوس، کلیسای سنت ساوا، برج گالمگدان، موزه نیکوتسلا و بسیاری مکان ها و بناهای زیبای دیگر که سفری بی نظیر و به یاد ماندنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در کاملترین تور صربستان از بلگراد و زیبایی های آن دیدن نمایید.ساوامالا یکی از نقاط نوظهور بلگراد است، به لطف گالری ها، کافه ها و کافی نت ها که قبلا زیاد در بلگراد نبودند افراد زیادی به این مکان سرازیر شدند. در ابتدا موقتا برای میزبانی جشنواره ها استفاده می شد که به سرعت متوجه پتانسیل این فضا شدند و به محلی دائمی تبدیل شد. اکنون، روز به روز، به فضای همکاری، گالری، کافه و مغازه های میکسر هاوس اضافه می شود.

ادامه مطلب
موزه نیکولا تسلا
موزه نیکولا تسلا

نیکولا تسلا یکی از دانشمندان و مخترعین شناخته شده است که در یک خانواده صرب به دنیا آمده بود آخرین درخواستش نیز این بوده است که اموالش پس از مرگ وی در پایتخت صربستان نگهداری شوند. با توجه به درخواست این مخترع بزرگ، اموال وی اکنون در موزه‌ای به نام خودش و در یک بنای مسکونی زیبا که در سال ۱۹۲۹ ساخته شده است نگهداری می‌شود. این موزه محل نگهداری اموال و میراث شخصی این دانشمند بزرگ است که شامل دست‌نوشته‌ها و طرح‌های وی از اختراعات اوست. وسایل تسلا جزئی از برنامه میراث مستند جهانی یونسکو نیز به حساب می‌آیند که نشانگر اهمیت کارهای این دانشمند بزرگ می‌باشد.لازم به ذکر است که برنامه حافظه جهانی یونسکو که با نام میراث مستند جهانی یونسکو نیز شناخته می‌شود، برنامه‌ای است که یونسکو از سال ۱۹۹۲ به دنبال افزایش آگاهی نسبت به خطراتی که میراث مستند جهانی را تهدید می‌کند، برای حفظ و سهولت دسترسی به این آثار به اجرا گذاشته است.

ادامه مطلب
موزه هوایی
موزه هوایی

این موزه که فاصلبه چندانی با فرودگاه ندارد، مخصوص علاقه مندان به ابزار و ادوات جنگی می باشد. موزه هوایی با دارا بودن هواپیماهای جنگ جهانی اول و دوم و همینطور جنگنده هایی مثل اف ۱۶ یکی از جالب ترین اماکن دیدنی این شهر محسوب می شود.یکی ازجاذبه های گردشگری صربستانموزه هوایی است که اولین چیزی که در هنگام مواجه شدن با موزه متوجه می شوید، ساختمانی شبیه به یک "قارچ عجیب و غریب بیگانه" است.در این موزه در اواخر دهه 80 افتتاح شد. چندین هواپیمای نظامی و برخی هواپیماهای غیرنظامی در اطراف وجود دارد و در مجموع 50 هواپیما در داخل ساختمان وجود دارد.این موزه دارای مجموعه ای از هواپیمای زمان جنگ جهانی دوم است که شامل هواپیمایی است که برای نیروی هوایی یوگسلاوی پرواز می کردند . از جمله یک جنگنده مخلوط و جنگنده های بمب افکن می باشد . نمایشگاه حملات هوایی ناتو در سال 1999 با افتخار نشان می دهد. همینطور انهدام دو هواپیما در ایالات متحده، جاذبه اصلی است که مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. همچنین چندین موشک، بمب و هواپیماهای بدون سرنشین صرب و دیگر کشور ها دیده می شود.

ادامه مطلب
موزه زپتر بلگراد (zepter muzej )
موزه زپتر بلگراد (zepter muzej )

بنیانگذار موزه زپتر و مالک آن ، خانم مادلنا زپتر (madlena zepter) شهروند بلگراد می باشد و شهر خود را با یک موسسه فرهنگی دیگر معرفی کرد. کیفیت و اهمیت این موسسه به قدری بالا بود که محل نشست برای همه دوستداران هنر از شهر یا کل منطقه و همچنین از خارج از کشور است.با تصمیم وزارت فرهنگ جمهوری صربستان این موسسه به عنوان اولین موزه هنر خصوصی در صربستان ثبت شده است.فعالیت این موزه زپتر ، جمع آوری ، محافظت ، مطالعه ، ارائه نمایشگاه و انتشار آثار هنری است. مسئولین موزه در نظر دارند که آثار هنری را جمع آوری کنند تا بتوانیم صحنه هنر پیچیده در صربستان را در نیمه دوم قرن بیستم و آغاز هزاره جدید تجسم نمایند.موزه زپتر به عنوان یک مرجع و منبع خود را ثابت کرده است و سعی شده به تمامی گرایش های هنری توجه ی ویژه ای شود. سعی شده آزادی عملی به جوانان داده شود و از استعداد های آنان استفاده شود. گنجینه اطلاعاتی غنی در موزه نگهداری میشود و همواره موزه جز بهترین مراکز فرهنگی شهر می باشد.

ادامه مطلب
بازار کالنیک
بازار کالنیک

در هیچ مکانی از شهر همانند بازار کالنیک (Kalenić Market) نمی‌توانید زندگی روزمره مردم صربستان را لمس کنید. محصولات این بازار به صورت مستقیم و توسط کشاورزان فراهم می‌شود و مردم به طور مستقیم محصولات سالم را تهیه می‌کنند. در بازار کالنیک علاوه بر میوه‌ها و سبزیجات فصل می‌توانید محصولات لبنی محلی مثل انواع پنیر و سایر محصولات محلی مانند کجمک را خریداری کنید. بسیاری از محصولاتی که در این بازار و توسط فروشنده‌ها ارائه می‌شوند محصولات با کیفیتی هستند و به همین دلیل نیز فروشنده‌ها اغلب به طور رایگان اجازه امتحان کردن محصولات را قبل از خرید می‌دهند. در کنار این بازار مغازه‌های کوچک و بزرگ سوغات صربستان، قنادی، نانوایی، کافه و رستوران‌هایی نیز وجود دارند که در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها نیز بازدید کنید.

ادامه مطلب