سریلانکا

سریلانکا

بازدیدها 159

سریلانکا در نگاه اول

سریلانکا جزیره ای استوایی واقع در جنوب آسیا و در دل اقیانوس هند است. بهشتی که روح خالص بودا در آن شکوفا شده و زیبایی های خیره کننده طبیعت همچنان دست نخورده و بکر باقی مانده است.

کمتر سرزمینی در جهان به گردشگران چنین فضای فوق العاده ای متشکل از مناظر خیره کننده، سواحل دست نخورده، میراث فرهنگی فریبنده و تجریبات منحصر بفرد که همه و همه در یک مکان جمع شده اند، را پیشکش میکند.

در این سرزمین که تنها حدود 65هزار کیلومترمربع وسعت دارد، 8 ناحیه ثبت شده میراث جهانی یونسکو واقع شده است. این نواحی شامل حدود 1300 کیلومتر خط ساحلی (بیشتر سواحل بکر)، 15 پارک ملی فراوان از حیات وحش منحصر بفرد، نزدیک به پانصد هزار هکتار کشتزارهای سرسبز و باشکوه چای، 250 هکتار باغ های گیاه شناسی، 350 عدد آبشار، 25هزار پیکره آبی، همه در فرهنگی که 2500 سال گسترش یافته است.

این جزیره با فضاهای سحرآمیز، به سرندیب، تاپروبان، مروارید اقیانوس هند و سیلان مشهور است.
سریلانکای با طراوت را کشف کنید.

InstagramLink

نام رسمی: جمهوری دموکراتیک خلق سریلانکا
خط ساحلی: 1340 کیلومتر
مساحت: 65525 کیلومتر مربع
واحد پول: روپیه سریلانکا LKP
استقلال: 4 فوریه 1948
پایتخت: کلومبو
بلندترین کوه: پیدورتالاگا – 2524متر
بلندترین آبشار: بامباراکاندا – 263متر
پارک های ملی و مناطق حفاظت شده: 8000 کیلومتر مربع
جمعیت: حدودا 21میلیون نفر
امید به زندگی: 74 سال در زنان – 64سال در مردان
زبان: 73.8% سینهالا – زبان انگلیسی، توسط دولت مرکزی و 10% از جمعیت مورد استفاده قرار میگیرد.
ادیان: 69.1% بودایی، 7.6% مسلمان، 7.1% هندو، 6.2% مسیحی
وقت رسمی: زمان استاندارد سریلانکا – 5.30+ GMT
کشاورزی و محصولات: برنج، نیشکر، حبوبات، دانه های روغنی، ادویه ها، چای، کائوچو، نارگیل، شیر، تخم مرغ، گوشت گاو، ماهی، پوست حیوانات

10 دلیل خوب برای بازدید از سریلانکا

1- تنوع زیست محیطی

 

سریلانکای شگفت انگیز کوچک، تنوع زیستی فوق العاده گسترده ای را در دل جزیره مروارید شکل خود جای داده است. این تنوع زیستی عملا در همه جوانب زندگی گسترش یافته است. با سواحل برین به اشکال مخلتف، از گستردگی های عظیم تا صخره های سنگی، جزیره به گونه یک دشت ساحلی، میزبان پدیده های جغرافیایی بی نظیر مثل تالاب ها، زمین های حاصلخیز و مرطوب، رودخانه ها و انواع گوناگون جنگلهای غنی از حیات وحش در دل این مروارید جای گرفته است.

این دشت در ناحیه مرکزی خاتمه میابد جایی که زمین شروع به صعود به کوهستان های مه آلود و پر ابهام میکند. دشت هایی بلند پوشیده از جنگلهایی با درختان پیچیده در باد (در واقع هفت نوع جنگل متفاوت در سریلانکا وجود دارد). در این ابعاد احتمالا سریلانکا بیشترین تعداد آبشارها را بین همه کشورها را در خود جای داده است.

3- میراث فرهنگی

فرهنگ عمیق سریلانکا توسط یونسکو برسمیت شناخته شده است که شامل:

  • شهرمقدس آنورادهاپورا (Anuradhapura)
  • شهر باستانی پولونارووا (Polonnaruwa)
  • معبد طلایی دامبولا (Dambulla)
  • شهر باستانی سیگیریا (Sigiriya)
  • شهر مقدس کندی (Kandy)
  • شهر قدیمی گاله و سنگربندی هایش (Galle)
  • و جنگل محافظت شده سینهاراجا، هفتمین میراث ثبت شده در سریلانکا که یک نمونه اکولوژیکی مهم است.

2- مردمان

سریلانکا جامعه ای چند قومیتی، چند مذهبی و چند فرهنگی دارد که بازتابش تجربه ای دل انگیز برای مهاجران و گردشگران خارجی رقم میزند.

مردمان سریلانکا در هر جایگاه اجتماعی، با رفتاری دوستانه و گرم، سرشار از صمیمیت و خونگرمی، با لبخند اشتیاق خود را در کمک کردن به شما در کشف جنبه های ناشناخته زندگی محلی، شناخت فرهنگ و آدابشان نشان خواهند داد.
سریلانکایی ها بسیار مهمانواز و مهربانند و با افتخار شما را به خانه هایشان دعوت میکنند. دقت کنید بی دلیل درخواستشان را رد نکنید! مهمان نوازی آنها بسیار جدی است!

4- فستیوال های سالانه

ساکنان باستانی سریلانکا، میراث گرانبهایی از فستیوال های رنگارنگ مربوط به بوداییان، هندوها، مسلمانان و مسیحیان را به این کشور اهدا کردند علاوه بر این، این فستیوال ها با شادی و سرور مردم و همراه با نمایش آداب و رسوم آنهاست.

سریلانکایی ها هر روز ماه کامل Full Moon، را Poya پویا مینامند که یک روز تعطیل عمومی است.
مهمترین روز ماه کامل در ماه می است که وسک پویا –Vesek Poya-  نامیده میشود که نشاندهنده زادروز بودا، روشنگری و پاریینوانا (مرگ) است. پاندال های روشن (چوب بدنه بامبو) بسیار جذاب اند و ارزش دیدن زیادی دارند. و تصاویری نقاشی شده با رویدادهای مهم زندگی بودا، از آنها آویخته شده است.
محبوب ترین فستیوال سریلانکا بین توریست ها، کندی اسالا پراهرا Kandy Esala Perahera  نام دارد که طی ده روز اواخر ماه جولای تا اوایل آگوست در Esala Poya  به اوج خود میرسد.
Perahera  به معنی “حرکت دست جمعی” است و این دقیقا همان چیزی است که شبها اتفاق می افتد،
عبور جادویی درامرها، رقصنده ها، ویپ کراکر ها، آکروبات کار ها و فیل ها.
فستیوال هندوها شامل Vel در  ماه جولای در کلمبو برگزار میشود. در این فستیوال ارابه آبکاری شده با نقره ی خدای اسکاندا و Vel  (نیزه ها) در سراسر شهر به رژه درمیایند. فستیوال کاتاراگاما در جنوب هم با اسکاندا ارتباط دارد و بعضی در این فستیوال روی آتش راه میروند.

6- حیات وحش

حفاظت از محیط زیست در جامعه سنتی سریلانکا ریشه دار است. در قرن سوم پیش از میلاد، پادشاه بودایی سریلانکا، اولین پناهگاه جهانی حیات وحش را راه اندازی نمود. امروزه این سنت دیرین سبب شده است تا 13درصد سریلانکا شامل پارک های ملی، ذخایر و معادن، پناهگاه ها و فضاهای مقدس و جنگلها تحت حفاظت دولت این کشور باشد.

سریلانکا تنوع زیستی بسیار گسترده ای دارد. در واقع این جزیره به عنوان یکی از 34 نقطه جهان با بالاترین گوناگونی تنوع زیستی، تحت نظر حفاظت بین المللی محیط زیست، به ثبت رسیده است.
جنگل حفاظت شده سینهاراجا، به عنوان آخرین ناحیه قابل دسترسی از جنگل های استوایی اولیه، توسط سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. تنوع گونه های مختلف حیوانات و گیاهان در این منطقه بسیار چشم گیر است.

سری لانکا

5- آیوودا و اسپا ها

سریلانکا همواره محلی برای رهایی از خستگی ها و جذب نیروی تازه ذهن، بدن و همچنین روح و روان است. آیورودا، برای هزاران سال شناخته شده ترین متد مورد استفاده برای بازیابی و جوانسازی بدن های خسته و پیر بوده است. این روش قدیمی ترین و جامع ترین سیستم پزشکی موجود در سراسر جهان است.
سریلانکا برای دو هزار سال، مرکزی برای التیام روحانی و جسمانی بوده است. برنامه های آیورودا شامل گستره ای وسیع از درمان های گیاهی و انواع گوناگونی از حمام ها، ماساژ ها همراه با پاکسازی و تکنیک های احیای بدن مثل یوگا، مدیتیشن و رژیم های خاص غذایی است.
امروزه سریلانکا تعداد فراوانی اسپا که عمدتا در ساحل غربی این کشور است، را در خود جای داده است. اسپاها نه تنها آیوودا دارند بلکه دیگر درمان های شرقی و غربی مانند ماساژ تایلندی، آبدرمانی، حمام گیاهی و درمان های زیبایی را ارائه میدهند. برای آنهایی که در پی تغذیه روحشان هستند، دوره های مدیتیشن نیز برگزار میگردد.

سری لانکا

7- سفرهای ماجراجویانه و ورزشهای ویژه جزیره

سریلانکا با بیش از 1600 کیلومتر ساحل یکی از ایده آل ترین نقاط برای ورزش های هیجان انگیز ساحلی مثل موج سواری، اسکی روی آب، قایق رانی، غواصی، بنانا، جت اسکی و دیگر ورزش های تفریحی ساحلی است. قدیمی ترین محل های تعبیه شده برای ورزش های آبی عمدتا در غرب جزیره در منطقه نگومبو واقع شده اند. ورزش های آبی سریلانکا همواره از آخرین تکنولوژی های روز و امکانات حرفه ای و بی نظیری مورد تاییدPADI،  بهره میبرند.

سریلانکا بیش از صد رودخانه، مرداب و چشمه های بی نظیر دارد که مکان های فوق العاده ای برای ورزش های کایاک وقایقرانی حرفه ای و همچنین برای کمپینگ و تجربه کشف جنگل های استوایی جهان است.
دو محل بسیار شناخته شده برای کمپینگ در سریلانکا، رود های کالو گنگا و کلانی گانگا هستند.

ورزش های بسیار پر طرفدار که سالانه صدها هزار توریست را روانه جزیره میکند شامل پاراگلایدینگ، صخره نوردی، غارنوردی و دوچرخه سواری کوهستانی است. سریلانکا بهشتی برای این گونه ورزشهاست.

8- هتل ها

سریلانکا دسته بندی وسیعی از هتل ها و مراکز اقامتی دارد. امکانات اقامتی کلمبو نه تنها شامل هتل های مدرن پنج ستاره میشود بلکه هتل هایی با سبک قدیمی و دوران استعمار سریلانکا با فضایی نوستالژیک، جذاب، دل انگیز و گرم از دوران دیرین این جزیره را شامل میشود.
این جزیره زیبا، هتل هایی با مناظر خیره کننده و چشم گیر در مناطق ساحلی بویژه جنوب و غرب دارد.
بیشتر هتل های سریلانکا توسط معمار برجستهGeoffrey Bawa  یکی از پیشگامان معماری آسیا در قرن بیستم، طراحی شده است. معماری این بناها سبک مدرن مناطق گرمسیری دارد. این سبک مدرن تحت تاثیر فرهنگ و تاریخ غنی این جزیره قرار دارد. امروزه در مناطق غربی جزیره مثل گاله، بوتیک هتل ها ساخته شده اند و طرفداران زیادی دارند.
مناطق کوهستانی جزیره مثل کندی، نووارا الیا و بنداراولا، هتل های بی نظیری با فضاها و معماری دوران استعمار دارد. سریلانکا به خاطر داشتن خانه های درختی ، کلبه های جنگلی، ورزش های ماجراجویانه، خانه های استعماری، آلونک هایی در قلب کشتزارهای چای، بهشتی هیجان انگیز و مرموز برای دوست داران کمپینگ و سفرهای ادونچر است.

9- غذاها و خوراکی ها

کشت وسیع انواع برنج، ادویه ها، سبزیجات و میوه ها در کنار تاثیرات دوران استثمار، غذاها و خوراکی های خوشمزه و گوناگونی را در جزیره پدید آورده است. برنج به عنوان یک خوراک اساسی در کنار انواع سبزیجات مثل بادمجان، سیب زمینی، موز سبز، ماهی و مرغ همراه طعم کاری های رنگارنگ به مصرف بومی ها میرسد. تجربه چشیدن مزه های منحصر بفرد غذاهای سریلانکایی، برای گردشگران میتواند جذاب و خاطره انگیز باشد.

میوه های لذیذ شامل انبه معروف سریلانکایی، آناناس، موز و پاپایا (انبه هندی) و بسیاری از میوه های خاص و  بومی جزیره مثل ساپودیلا sapodilla ، منگوستن mangosteen ، رمبوتان rambuttan ، ووداپل woodapple و بیلی beli طعم های خاص و متفاوتی دارند و تجربه تازه ای برای گردشگران به ارمغان میآورد.
غذاهای دریایی سریلانکایی طرفدار زیادی دارد. عاشقان غذاهای دریایی با میل کردن ماهی های تازه، شاه میگو، خرچنگ، هشت پا و ماهی های مرکب سریلانکایی به وجد خواهند آمد.
اسنک های سریلانکایی شامل کتلت، پتیز Patties، مالو پنگ (ماهی خالص) و کیمبلای بونس (تمشک تمساح شکل) و خوردنی های عجیب و خوشمزه دیگر، در این کشور بسیار محبوب و معروف است.

 

10- خرید

تجربه خرید در سریلانکا میتواند به اشکال مختلفی مثل چانه زدن با یک دستفروش سر یه محصول دست ساز حین گرفتن آفتاب،  انتخاب میوه از خاربار فروشی کوچک روستایی در کده Kade، گشت و گزار در مراکز خرید لاکچری در قلب کلمبو و خرید از برند های مقرون به صرفه بین المللی باشد.

سریلانکا یکی از صادر کنندگان اصلی لباس است. در هر صورت شما انتخاب های زیادی برای لذت بردن از سریلانکا دارید میتوانید از یک فروشگاه صنایع دستی جزیره بازدید کنید و اشیای گرانبهایی با طرح های باستانی مثل ماکارا (یک حیوان اسطوره ای) روی کوزه ها، سینی ها، فانوس ها، گلدان های برنجی یا نقره ای، جعبه های نفیس چای، جواهرات فیلیپینی و دیگر هدایای گرانبها، نقش بسته است. علاوه بر اینها ماسک ها، لباس های سنتی، پارچه های دست دوز و کنده کاری های ظریف چوبی از خرید های محبوب بین گردشگران است.

سریلانکا از منابع عظیم و گسترده ای از سنگ های قیمتی و گرانبها مثل یاقوت کبود آبی، یاقوت ستاره ای،  چشم گربه، گارنت، سنگ ماه، آکومارین و توپاز بین کشورهای تولید کننده سنگ ها برخوردار است.

برچسب ها
  • درباره سریلانکا
  • سریلانکا
  • همه چیز درباره سریلانکا

ارسال نظر

به نوین تراول خوش آمدید

ایجاد حساب کاربری

ورود به حساب کاربری

آیا رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب کاربری ندارید ؟

فراموشی رمز عبور